Liba İlaçları › KARBALEX retard 600 mg 50 tablet › KT › Kullanmadan Önce

KARBALEX retard 600 mg 50 tablet Kullanmadan Önce

Karbamazepin }

Sinir Sistemi > Antiepileptikler > Carbamazepin Liba Laboratuarları A.Ş. | Güncelleme : 27 March  2020

2.KARBALEX kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

KARBALEX'i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

 • Eğer Karbamazepine veya ilintili maddelere (trisiklik antidepresanlar=depresyona karşı kullanılan ilaçlann bir türü) veya yardımcı maddelere karşı aşın duyarlılığınız varsa,
 • Eğer mevcut kalp iletim bozukluklannız varsa,
 • Eğer ağır karaciğer yetmezliği veya kemik iliği anormallikleriniz varsa kullanmayınız.
 • KARBALEX tabletler 6 yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir.
 • KARBALEX'i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

 • Eğer kardiyovasküler hastalık, karaciğer ve/veya böbrek işlev bozukluğu, karaciğer hasarı veya göz içi tansiyonunuz (glokom) varsa doktorunuzu bu konuda bilgilendiriniz. Doktorunuz ilacı reçete etmeden önce bunu dikkate alacaktır.
 • Eğer başka hastalıklarınız veya aleıjiniz varsa doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
 • Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız, hamileyseniz veya bebeğinizi emziriyorsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
 • Kan ve karaciğer işlev testleri doktorunuzun tarif ettiği şekilde yapılmalıdır.
 • Eğer yan etki oluşursa (özellikle deri reaksiyonlan, ateş, boğaz ağnsı veya boğaz, ağız veya diğer yerlerde derin yaralar veya sanlık) hemen doktorunuza danışınız.
 • Hormonal doğum kontrol ilaçlannın etkinliği karbamazepin ile azalabilir. Bu nedenle alternatif doğum kontrol yöntemleri kullanılmalıdır.
 • Eğer bazı nadir durumlarda kalp ritmi (kalp aktivitesinin azalması), kan oluşumu (solukluk, yorgunluk, enfeksiyonlara karşı dayanıksızlık, kanama sıklığında artış şeklinde gözlenir) veya böbrek işlev bozukluğu oluşursa hemen doktorunuza danışınız.
 • Ciddi deri yan etkileri nadiren oluşabilir.
 • Karbamazepin gibi epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçlarla tedavi olan insanlann küçük bir kısmı kendilerine zarar vermeyi veya öldürmeyi düşünebilirler. Eğer herhangi bir an bu düşüncelere sahip olursanız hemen doktorunuza başvurunuz.
 • Bu uyanlar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

  KARBALEX'in yiyecek ve içecek ile kullanılması

  Tedavi süresince alkol ve greyfurt suyu tüketiminden kaçınınız.

  Hamilelik

  İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  KARBALEX gerekli olmadıkça gebelik döneminde kullanılmamalıdır, ancak KARBALEX kullanıp kullanmayacağınıza doktorunuz karar verecektir.

  Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Emzirme

  İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Karbamazepin anne sütüne geçmektedir. İlacı mı yoksa emzirmeyi mi keseceğinize doktorunuz karar verecektir.

  Araç ve makina kullanımı

  Bu ilacın kullanımı reaktivite ve araç kullanma kabiliyetini etkileyebilir. KARBALEX reaktiviteyi azaltır. Dolayısıyla araba kullanırken veya herhangi bir makinenin işletilmesinde dikkatli olunmalıdır!

  KARBALEX'in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

  KARBALEX’in içeriğinde bulunan maddelere karşı aşın bir duyarlılığınız yoksa, bu maddelere bağlı olumsuz bir etki beklenmez.

  KARBALEX, kanın pıhtılaşmasını önleyen (antikoagülan) ilaçların, bazı antibiyotiklerin (doksisilin gibi), düzensiz kalp atımında kullanılan bazı ilaçların (kinidin) ve ağızdan alman hormonal doğum kontrol ilaçlarının etkilerini azaltabilir.

  Diğer bazı ilaçlar ve aynca greyfurt suyu, karbamazepinin kandaki konsantrasyonunu artırabilir ve bunun sonucu olarak etkisini değiştirebilir:

  - Bazı antibiyotikler (örneğin eritromisin, troleandomisin, izoniazid), kalp damar hastalıklarına karşı (örneğin verapamil, diltiazem), ağnya karşı (dekstropropoxifen), depresyona karşı (viloksazin), mide asidine karşı (simetidin) kullanılan çeşitli ilaçlar ve bazı epilepsi ilaçlan (fenitoin, pirimidon, valproik asit).

  Psikiyatrik bozukluklann tedavisinde kullanılan bazı ilaçlarla (lityum) birlikte kullanımı huzursuzluk ve zihin kanşıklığına neden olabilir.

  Zihinsel bozukluklara karşı kullanılan bazı ilaçlarla (MAO engelleyicileri) tedaviyi sonlandmp KARBALEX tedavisi başlanırken araya en az 2 hafta süre konmalıdır.

  Santral sinir sistemi baskılanmasım artırabileceğinden Valeria, St. John’s wort (Hypericum perforatum), kava kava ve gotu kola gibi bitkisel ürünlerle birlikte kullanmaktan kaçınınız.

  Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

  Depresyonu Anlamak Depresyonu Anlamak  Depresyon farklı kişileri farklı biçimlerde etkiler. Duygusal veya fiziksel olmak üzere geniş alanda belirtilere sebep olabilir.Depresyona neler sebep olur?
  Omurilik zedelenmeleri Omurilik zedelenmeleri  Omurilik zedelenmesini takip eden birkaç gün içinde, hiçkimse hasarin ne kadar olacagini tahmin edemez. Buradaki sorun, omuriligin herhangi bir zedelenmesinden hemen sonra, bir omurilik sokunun olusmasidir.
  İnme İnme İnme, beynin hasar görmesinin sonucudur. Bu hasar, beynin bir kısmındaki ya bir kanama ya da akut kan eksikliği nedeniyle o kısmın geçici ya da kalıcı olarak işlevini yapamamasına yol açar.
  Depresyonu Anlamak Depresyonu Anlamak Depresyon farklı kişileri farklı biçimlerde etkiler. Duygusal veya fiziksel olmak üzere geniş alanda belirtilere sebep olabilir.Depresyona neler sebep olur?
  Travma Sonrası Bunalımı Travma Sonrası Bunalımı Travmatik bir olay, günlük olağan olayların dışında olan ve kişiyi derinden rahatsız eden bir olaydır.Birçok olay böyle bir etki gösterebilir.

  İLAÇ GENEL BİLGİLERİİlaç Bilgileri

  Liba Laboratuarları A.Ş.
  Geri Ödeme KoduA04204
  Satış Fiyatı 40.2 TL [ 27 Mar 2020 ]
  Önceki Satış Fiyatı 40.2 TL [ 23 Mar 2020 ]
  Original / JenerikJenerik İlaç
  Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
  Barkodu8699510030113
  Etkin Madde Karbamazepin
  ATC Kodu N03AF01
  Birim Miktar 600
  Birim Cinsi MG
  Ambalaj Miktarı 50
  Sinir Sistemi > Antiepileptikler > Carbamazepin
  İthal ( ref. ülke : Yunanistan ) ve Beşeri bir ilaçdır. 

  İLAÇ FİYATLARIİlaç Fiyatları

  KARBALEX retard 600 mg 50 tablet Barkodu
  Tarihi İlaç Fiyatı
  27 Mar 202040.20 TL
  23 Mar 202040.20 TL
  18 Mar 202035.88 TL
  13 Mar 202035.88 TL
  6 Mar 202035.88 TL
  28 Feb 202035.88 TL
  21 Feb 202035.88 TL
  14 Feb 202035.88 TL
  2020 / 2008 İlaç Fiyatları