Pankreas Kanseri

Pankreas Kanseri Nedir?

Pankreas karnın alt kısmında yatay şekilde bulunan bir organdır. Sindirime yardımcı olan enzimleri ve kan şekerini yönetmeye yardımcı olan hormonları vücuda dağıtmakla görevlidir. Kanserin bu türünde cerrahi müdahaleler, kemoterapi, radyasyon tedavisi kullanılır. Pankreas kanseri belirtileri genelde hastalık ilerleyene ortaya çıkmaz. Vakaların çoğu kanserin büyüdüğü evrelerde tespit edilir ve diğer organlara hızla yayılma özelliği taşır. Erken teşhisi zordur ancak pankreas kistleri ve ailesinde pankreas kanseri öyküsü olan kişiler için yapılacak bazı taramalar sorunun erken tespit edilmesine yardımcı olabilir.

Pankreas Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın belirtileri arasında ilk bakışta şunlar bulunur:

 • Üst karın bölgesinden sırtınıza doğru yayılan şiddetli ağrılar
 • İştahsızlık, istenmeyen ve açıklanamayan kilo kaybı
 • Depresyon
 • Yüksek kan şekeri
 • Karın şişkinliği
 • Kan pıhtılaşması
 • Yorgunluk
 • Göz beyazının ve cildin sararması (Sarılık)

Erken pankreas kanseri sıklıkla herhangi bir belirti göstermez. Semptomlara neden olduğu zaman, genellikle çok büyüktür ya da zaten pankreasın dışına yayılmış durumdadır. Aşağıdaki belirtilerden bir ya da daha fazlasına sahip olmak, kişinin pankreas kanserine yakalandığı anlamına gelmez.Yine de, bu semptomlardan herhangi birine sahipseniz, altında yatan nedeni öğrenmek için bir doktora gözükmeyi düşünebilirsiniz.

Sarılık ve İlgili semptomları

Sarılık, gözlerin ve cildin sararması anlamına gelir. Pankreas kanseri olan çoğu insanın (hemen hemen tüm ampulla kanserli insanların) ilk belirtilerinden biri olarak sarılıktır.

Sarılık, karaciğerde koyu sarı-kahverengi bir madde olan bilirubin oluşumundan kaynaklanır. Normal olarak karaciğerde bilirubin içeren ve adına safra denilen bir sıvı bulunur. Safra, safra kanalından bağırsaklara girer ve buradaki yağların parçalanmasına yardımcı olur. Ortak safra kanalı tıkandığında, safra bağırsaklara ulaşamaz ve böylece vücuttaki bilirubin miktarı artar.

Pankreas baş kısmında büyümeye başlayan kanserli dokular ortak safra kanalına yakındır. Bu kanserler kanalın üzerinde baskı oluşturabilir ve küçük olmasına rağmen sarılığa neden olabilir, bu sayede bazen tümörler erken aşamada tespit edilebilir. Ancak pankreasın gövdesinde veya kuyruğunda başlayan kanserler, pankreastan vücuda yayılmaya başlayana kadar kanala etki etmez. Pankreas kanseri yayılmaya başladığı zaman sıklıkla ilk olarak karaciğere sıçrama eğilimi gösterir ki bu aynı zamanda sarılığa neden olabilir.

Göz beyazlarının ve cildin sararmasının yanı sıra başka sarılık belirtileri de bulunur:

Koyu renkli idrar: Sarılığın ilk belirtilerinden biri de koyu renkli idrardır. Kandaki bilirubin seviyeleri arttıkça, idrarın rengi kahverengiye çalar.

Açık renkli ve yağlı dışkı: Bilirubin normalde dışkıya kahverengi rengini verir. Bazı durumlarda safra kanalı tıkanması, açık veya gri renkli dışkıya neden olabilir. Ayrıca, yağların parçalanmasına yardımcı olmak için bağırsaklara erişemeyen pankreas enzimleri yüzünden dışkı yağlı bir hale gelir ve tuvalette yüzebilir.

Kaşıntılı cilt: Bilirubinin ciltte birikmesi durumunda deri sarı bir renk alır ve kaşınmaya başlar.

Karın ve Sırt Ağrısı

Karın (göbek) ve sırttaki ağrı pankreas kanserinde sıklıkla görülür. Pankreasın gövdesinde veya kuyruğunda başlayan kanserler büyüdükçe yakındaki diğer organlara baskı yaparak ağrıya neden olabilir. Ayrıca kanser pankreasın etrafındaki sinirlere yayılabilir ve bu da sıklıkla sırt ağrısına neden olur.

Kilo kaybı ve İştahsızlık

İstenmeyen kilo kaybı, pankreas kanseri olan kişiler arasında yaygındır. İştah kaybı yaşarlar, kontrolsüz ve hızlı bir şekilde kilo vermeye eğilimli olurlar.

Mide bulantısı ve Kusma

Kanser mideye yakın bir yerde oluşursa mideye baskı yapar ve kısmen yolu tıkayarak yiyeceğin geçmesini zorlaştırabilir. Bu durum yemek yedikten sonra mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir.

Safra Kesesi veya Karaciğer Büyümesi

Kanserin safra kanalını bloke ettiği durumlarda safra, safra kesesinde birikebilir ve kese normalden daha büyük hale gelebilir. Bazı durumlarda bir doktor fiziksel muayene esnasında bu şişkinliği fark edebilir. Genelde göğüs kafesinin sağ tarafında bir yumru halinde bulunur. Görüntüleme testleri de büyüyen keseyi tespit etmek için idealdir.

Pankreas kanseri özellikle karaciğerin yakınlarında büyümeye ve yayılmaya başladıysa karaciğeri de etkileyerek büyümesine neden olabilir. Doktor, muayene sırasında karaciğerin büyüyen kısmını sağ göğüs kafesinin altında hissedebilir.

Kan Pıhtısı

Bazı durumlarda kişinin pankreas kanseri olup olmadığına dair ilk ipucuyu genellikle kişinin bacaklarındaki büyük damarlarında oluşmuş kan pıhtısı verir. Buna derin ven trombozu veya DVT denir. Belirtileri pıhtının bulunduğu bacakta ağrı, şişme, kızarıklık ve sıcaklıktır. Yine de kan pıhtılaşması, her zaman kanseri işaret etmez.

Diyabet

Nadiren pankreas kanseri insülin yapan hücreleri tahrip ederek diyabete (yüksek kan şekeri) neden olur. Belirtileri aşırı susama, sürekli aç hissetme ve sık sık tuvalete çıkmaktır. Pankreas kanserinin vücut kan şekeri seviyelerine çok fazla etki etmediği ancak yine de kan testleriyle tespit edilebilen küçük değişikliklere neden olabildiği durumlar mevcuttur.

Nadir Pankreas Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Aynı zamanda nöroendokrin tümör olarak da adlandırılan adacık hücresi tümörleri, pankreastaki hormonları üreten hücrelerden oluşmaktadır. Adacık hücresi tümörleri, tüm pankreas tümörlerinin % 5'inden azını oluşturur. Pankreas adenokarsinomu gibi adacık hücresi tümörleri karın ağrısı, kilo kaybı, bulantı ve kusmaya neden olabilir. Bir adacık hücresi tümörü tarafından salınan hormonlar da nadir görülen pankreas kanseri semptomlarına neden olabilir, bunlar arasında:

 • Aşırı insülin: Terleme, kaygı, baş dönmesi ve düşük kan şekerinden bayılma
 • Aşırı glukagon: İshal, aşırı susama ve idrara çıkma, kilo kaybı
 • Fazla gastrin: Karın ağrısı, kanayan mide ülseri, reflü, kilo kaybı
 • Aşırı somatostatin: İshal, kilo kaybı, karın ağrısı, kötü kokulu ve yağlı dışkı
 • Fazla vazoaktif bağırsak peptidi: Sulu ishal, karın krampları, yüz kızarması bulunur.

Sinsi Pankreas Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Pankreas kanseri olan çok az sayıda insan için erken teşhise imkan tanıyan bulgular gözlemlenebilir. Ne yazık ki henüz bu hastalık için tahmin edilebilir herhangi bir patern tanımlanmamıştır. Erken teşhise için gerekli olan bulguların nadirliği ve belirsizliği kullanımlarındaki zorluğa işaret eder. Bununla birlikte, istemeyen kilo kaybı, iştah kaybı, gözlerin veya derinin sararması, koyu renkli idrar veya açık renkli dışkı gibi belirtiler endişe nedeni olmalıdır. Bulantı, kusma ve ishal de rahatsız edicidir. Vücudunuzda bir şeylerin yolunda gitmediğini düşünüyorsanız bir uzmana görünmeyi ihmal etmeyin.

Pankreas Kanseri ile ilgili olabilecek ilaçlar

PANKREOFLAT 60 draje
KREON 10000 IU 100 kapsül
FESTAL 50 draje
FESTAL N 20 enterik draje
GEMZAR 200 mg IV enjektabl flakon
CARBOPLATIN EBEWE 450mg/45ML
GEMKO 1000 mg IV inf. için liyofilize toz içeren flakon
KREON kapsül 25000 300 mg 100 kapsül
PANKREOFLAT 2 gr 22 tek kullanımlık poşet
5-FLUOROURACIL EBEWE 500 mg/10 ml enj. için çöz. içeren 1 flakon
FERMENTO 80 mg 20 kapsül
GEMZAR 1 gr IV enjektabl flakon
5-FLUOROURACIL 1000 mg/20 ml enj. çöz. için flakon
CARBOPLATIN DBL 450 mg/45 ml
5-FLUOROURACIL EBEWE 500 mg/10 ml enj. için çöz. içeren 1 flakon {Sandoz}
FLURO-5 DEVA 1000 mg/20 ml IV/IA enjeksiyonluk çözelti içeren flakon
5-FLUOROURACIL BIOSYN 10 ml 500 mg 1 ampül
GEMFUL 1000 mg IV inf.sol. için liyofilize toz içeren flakon
5-FLUOROURACIL BIOSYN 5 ml 250 mg 10 ampül
GEMKO 1400 mg IV inf. için liyofilize toz içeren flakon
MULTANZIM 60 draje
EFUDIX %5 krem 20 G
CARBODEX 1000 mg/100 ml IV inf. çöz. içeren flakon
CARBODEX 50 mg/5 ml IV inf. çöz. içeren flakon
PANKREON COMP. 20 draje
CARBODEX 150 mg/15 ml IV inf. çöz. içeren flakon
PANKREOFLAT 60 film tablet
CARBODEX 450 mg/45 ml IV inf. çöz. içeren flakon
5-FLUOROURACIL BIOSYN 20 ml 1000 mg 1 ampül
GEMKO 200 mg IV inf. için liyofilize toz içeren flakon
GESITA 1000 mg/100 ml konsantre infüzyonluk çözelti
SITAGEM 1 G IV infüzyon için liyofilize toz içeren flakon
CARBODEX 600 mg/60 ml IV inf. çöz. içeren flakon
Tüm liste için tıklayınız