Engelleri Aranızdan Kaldırın

Sertleşme sorunu veya daha sık ya da acil idrara çıkma gibi iyi huylu prostat büyümesi (BPH) belirtileri varsa, uygun tedavi için doktorunuza danışın.

Engelleri Aranızdan Kaldırın

Türk Androloji Derneği ve Lilly İlaç, sertleşme sorunu  ve prostat büyümesi ile ilgili tedavi yöntemleri hakkında kamuoyunda farkındalık yaratarak hastaları hekimlere yönlendirmeyi hedefleyen “Engelleri Aranızdan Kaldırın” isimli bir kampanya başlattı.18 Eylül-16 Kasım 2013 tarihleri boyunca devam edecek olan “Engelleri Aranızdan Kaldırın” kampanyası ve kampanyanın temelini oluşturan  “Sertleşme Sorunu ve Prostat Büyümesinin Hasta ve Partner İlişkisine Etkisi” araştırması, Türk Androloji Derneği Onursal Başkanı Prof. Dr. Ateş Kadıoğlu ve Türk Androloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Selahittin Çayan’ın katıldığı 18 Eylül 2013 tarihli Basın Toplantısında kamuoyu ile paylaşıldı.

 “Engelleri Aranızdan Kaldırın” kampanyası aracılığıyla sertleşme sorunu ve prostat büyümesi ile ilgili gerek hastalar, gerekse eşler üzerinde farkındalık yaratmayı ve hastalıklarla ilgili tedavi yöntemleri konusunda halkı bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır. Sertleşme sorunu günümüzde 40 yaş ve üzeri erkeklerde oldukça sık rastlanan bir hastalıktır. Tıpkı sertleşme sorunu gibi prostat büyümesi de aynı organlar üzerinde fonksiyon kaybına ve bozulmasına neden olduğu için 40 yaş üzerindeki erkeklerin % 80’i her iki hastalığın belirtilerini birlikte yaşar. 50-70 yaş aralığında olan erkeklerde her iki hastalığın birlikte görülme oranı ise % 100’lere varmaktadır.

Basın Toplantısında, Prof.Dr.Ateş Kadıoğlu,Prostat büyümesi, sertleşme sorununun görülme olasılığını 3,5 kat, sertleşme sorununun ise prostat büyümesinin görülme olasılığının 2 kat arttığını; Türkiye’de 4 milyon erkekte sertleşme sorunu, 5 milyon erkekte ise prostat büyümesi sorunu olduğunu da belirtti.

Prof. Dr. Selahittin Çayan ise Türk Androloji Derneği tarafından 19 ilde 40 yaş üstü erkeklerde yapılan prevelans araştırması sonuçlarına değinerek, sertleşme sorununun görülme sıklığının 40 yaş üstünde  % 34 olduğunun altını çizdi.

Partnerle geçirilen en keyifli zaman % 95 oranıyla cinsel ilişki 

Toplantıda kampanyanın temelini oluşturan “Sertleşme Sorunu ve Prostat Büyümesinin  Hasta ve Partner İlişkisine Etkisi” araştırmasının sonuçlarını da aktaran Prof. Kadıoğlu, sertleşme sorunu ve prostat büyümesi problemleri yaşayan hastaların ve partnerlerinin kendilerini hem cinsel ilişkiden, hem de sosyal hayattan soyutladığını belirtti. Prof. Kadıoğlu, “Yapılan araştırma çiftlerin en keyifli zaman geçirdikleri aktivitenin % 95 oranı ile cinsel ilişki olduğunu ortaya koyuyor. Sertleşme sorunu ve prostat büyümesi belirtileri her 3 çiftten 2’sinin cinsel hayatını etkiliyor. Bu durum kadının tatminsizliğine de yol açtığından çiftlerin ilişkileri bozuluyor. Oysa sertleşme sorunun çözümüyle, kadının tatmini % 82’lere ulaşıyor ve hayat kalitesinde ciddi bir artış görülüyor. Kampanya aracılığıyla erkekleri hem sertleşme sorunu hem de prostat büyümesi ile ilgili tedavi yöntemlerini öğrenmek için vakit kaybetmeden doktora başvurmaları konusunda yönlendirmek istiyoruz” dedi. 

Araştırma sonuçlarına göre prostat büyümesi belirtileri taşıyan erkekler ilişkileri etkilendiği için, eşleri ise daha ciddi tıbbi sorunlardan korktukları için doktora başvuruyor. Etkili tedavi yöntemlerini bilmediği için prostat büyümesi belirtileri taşıdığı halde doktora gitmeyen pek çok kişi olduğuna da değinen Prof. Kadıoğlu “Prostat büyümesi belirtileri taşıyan hastalara kanser ihtimali nedeniyle eşleri doktora başvurma konusunda destek olurken, sertleşme sorunu söz konusu olduğunda bu destek % 1’lere düşüyor. Cinsel istek yaşam boyu süren bir aktivitedir; fakat ileri yaşlardaki çiftler, sertleşme sorununu yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak kabul ediyor ve doktora başvurmuyorlar. Bu tarz farkındalık kampanyalarıyla halkımızın bilinçleneceğine ve doktora başvurma oranın artacağına inanıyorum” dedi.  

Yeni bir tedavi yöntemi yaşam kalitesini artırıyor

Türk Androloji Derneği’nin prevelans çalışmasına göre, diyabetin, hipertansiyonun ve 70 yaş üzerinde olmanın sertleşme sorununa yol açan en temel risk faktörleri arasında yer aldığını belirten Prof. Dr. Selahittin Çayan, hastaların, belirtileri fark ettikten sonra en kısa sürede doktorları ile görüşerek uygun tedavi yöntemleri hakkında bilgi almaları gerektiğinin altını çizdi. 

Yaşla birlikte sertleşme sorunu görülme sıklığının ve şiddetinin arttığını, ancak cinsel isteğin yaşam boyu devam ettiğini vurgulayan Prof. Çayan, toplantıda sertleşme sorunu ve prostat büyümesi tedavi yöntemleri hakkında da bilgi verdi. Sertleşme sorununun tedavisinin üç basamakta gerçekleştiğini söyleyen Prof. Çayan “Birinci basamakta ağızdan alınan ilaçlar, ikinci basamakta penis içi enjeksiyon ve son aşamada ise penis protezleri (mutluluk balonları) kullanılıyor. Tedavi sürecinde ağızdan alınan ilaçları da etki süresi kısa ve uzun olarak ikiye ayırabiliriz” açıklamasında bulundu.

Prof. Çayan sertleşme sorunu ve prostat büyümesinin birlikte görülme sıklığını hatırlatarak, yeni çıkan tedavi yöntemlerinin hastaların yaşam kalitesini arttırdığını vurguladı. Prof. Çayan, bu iki hastalığın birlikte görüldüğünü ve birlikte tedavi edildiğini belirtti.  Sertleşme sorunu, prostat büyümesi ve kampanya ile ilgili detaylı bilgilere kampanyanın web sitesinden (www.engelleriaranizdankaldirin.com) ulaşabilirsiniz.