Vem İlaçları › SPIMET 1.5 miu/250 mg 14 film tablet › KT › Kullanmadan Önce

SPIMET 1.5 miu/250 mg 14 film tablet Kullanmadan Önce

Spiramisin + Metronidazol }

Enfeksiyona Karşı Kullanılan (Antienfektif) İlaçlar Vem İlaç Sanayi Ve Ticaret Ltd. Şti | Güncelleme : 24 September  2013

2.SPIMET kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

SPIMET'i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

 • İmidazollere. sp İram İsi ne veya yardımcı maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz, varsa kullanmayınız.
 • 1 5 yaş altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 • Tedavi süresince, disiiiflram (alkol bağımlılığı tedavisinde kullanılan ilaç -Antabuse). alkol içeren ilaçlar ve alkollü içecekler kullanmayınız.
 • SPİMET ile tedavinin başlangıcında spiramisin içermesine bağlı olarak, kızarıklık ve kabarıklıklarla belirgin ani yaygın döküntü olabilir: bu durumda tedavi durdurulmalıdır. Tek spiramisin içeren yeni bir İlaç ya da benzeri bir ilaç kullanmayınız.
 • SPİMET laktoz, içerdiğinden: konjenital galaktozemi (doğuştan görülen kanda şeker birikmesi), glikoz (kaıı şekeri) ve galaktozuıı (süt şekeri) sindirim sisteminde cmilememesinden ileri gelen emiiim bozukluğu ya da laktaz (laktozu parçalayan enzim) eksikliği gibi nadir görülen metabolizma ile ilgili hastalıklardan birinin sizde bulunması durumunda kullanmayınız.
 • SPIMET'i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

  Eğer;

  « Tedavinin başlangıcında deriniz üzerinde yüksek ateşin eşlik ettiği içi iltihap dolu küçük kabarcıkların oluşmasıyla yaygın kızarıklıklar varsa ilacı almayı durdurunuz ve doktorunuza danışınız.

 • Hareketlerinizi kontrol etmede zorluk yaşıyorsanız, baş dönmesi ve zihin bulanıklığınız varsa bu ilacı almayı durdurunuz.
 • Sinir sistemi ile İlgili bir hastalığınız varsa.
 • (ilikoz-6-Fosfat-Dehidrojenaz eksikliği (kansızlığı leliklcyen kırmızı kan hücreleri enzim eksikliğinin neden olduğu, nadiren görülen kalıtımsal bir hastalıktır) olan hastalarda çok nadir heıııolitik anemi (kırmızı kan hücresi yıkılıınmm artmasından kaynaklanan anemi) vakaları bildirilmiştir. Bu tip hastalarda spiramisinin kullanılması önerilmemektedir.
 • Geçmişinizde hematolojik bozukluk (kan hastalığı) var ise. SPİMET’in yüksek doz ve/veya uzun dönem tedavilerinde özellikle lökosit (beyaz kan hücresi) sayımlarınızın kontrolü ile düzenli kan tahlilleri yaptırmanız önerilir.
 • Kanda lökosit sayınızda azalma görüldü ise. tedaviye devanı edilip edilmeyeceğine doktorunuz karar verecektir.

 • Uzun dönem tedavi durumlarında, peri ferik ya da santral nöropati (hareketlerin kontrol edilmesinde zorluk, karıncalanma hissi, baş dönmesi, kasılına) gibi beklenmeyen yan etkilerin ortaya çıkması durumunda doktorunuza danışınız.
 • Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

  SPIMET'in yiyecek ve içecek ile kullanılması

  Tedavi sırasında alkollü içeceklerden kaçınmak gerekir. Tedaviden sonra 48 saat alkol alınmamalıdır.

  Hamilelik

  İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  SPİMETön hamilelerde kullanımının zararlı olup olmadığı bilinememektedir. Bu nedenle, olası riskler göz Önüne alınarak gerekli olduğunda ve dikkatle kullanılmalıdır. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen dokumunuza vem eczacınıza danışınız.

  Emzirme

  İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Spiramİsin ve melronidnzol anne sülüne geçtiği için, SPİMET emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

  Araç ve makina kullanımı

  Eğer zihin bulanıklığı, halüsinasyon (olmayan bir şeyi görme, işitme, tat veya kokusunu alma), kasılma gibi semptomlar yaşıyorsanız, araç ve makine kullanmayınız.

  SPİMET’in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında Önemli bilgiler

  SPİMET içerisinde laktoz monohidrat bulunur. Bu nedenle, eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransmız (hassasiyet) olduğu söylenmiş ise bu tıbbi ürünü almadan önec doktorunuzla temasa geçiniz.

  Her bir SPİMET tablet. 1 mirini (23 mg)'dan daha az sodyum ihtiva eder, yani esasında "sodyum içermez.”

  Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

  SPİMFT'in içeriğinde bulunan spiramİsin. kardiodopa emilimini inhibe eder ve kandaki levodopa düzeyini düşürür. Klinik gözlem sonuçlarına göre levodopa dozu ayarlanmalıdır.

  Oral anlikoagülanla birlikte kullanıldığında, anlikoagülanın akli vitesinde artış gözlenebilir. Oral anlİkoagiilan dozunun azaltılması gerekebilir ve protrombin zamanlan izlenmelidir.

  SPİMET'in içeriğinde bulunan metronidazok disülfıram ile birlikte kullanıldığında zihin bulanıklığı ve benzeri psikolojik reaksiyonlara neden olabilir.

  Parkinson Hastalığı Parkinson Hastalığı  Hastalık ilk kez 1817 de İngiliz doktor James Parkinson tarafından tanımlanmış ve Dr. Parkinson hastalığı “sallayıcı felç” olarak kaleme almış.
  Sırt Ağrısı Sırt Ağrısı  Sırt ağrısı birden bire ortaya çıkıp şiddetli (akut) olabilir veya zamanla gelişip daha uzun süreli sorunlara (kronik) neden olabilir.
  Grip, Soğuk Algınlığı ve Öksürük Grip, Soğuk Algınlığı ve Öksürük Grip ve soğuk algınlığı (nezle) semptomları arasındaki farkı bilmek önemlidir. Soğuk algınlığı gripten daha hafif belirtiler gösteren bir solunum yolu hastalığıdır.
  Tiroid Kanseri Tiroid Kanseri En sık görülen tiroid kanseri türü olan papiller tiroid kanseri, tüm tiroid kanserlerinin yaklaşık %70'ini oluşturur.
  Gıda Alerjisi Gıda Alerjisi Her yıl milyonlarca insan yiyeceklere alerji gösteriyor.

  İLAÇ GENEL BİLGİLERİİlaç Bilgileri

  Vem İlaç Sanayi Ve Ticaret Ltd. Şti
  Geri Ödeme KoduGeri Ödemede Değil
  Satış Fiyatı TL
  Önceki Satış Fiyatı
  Original / JenerikJenerik İlaç
  Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
  Barkodu8699844090975
  Etkin Madde Spiramisin + Metronidazol
  ATC Kodu J01RA04
  Birim Miktar 1,5+250
  Birim Cinsi MIU+MG
  Ambalaj Miktarı 14
  Enfeksiyona Karşı Kullanılan (Antienfektif) İlaçlar
  Yerli ve Beşeri bir ilaçdır. 

  İLAÇ FİYATLARIİlaç Fiyatları

  SPIMET 1.5 miu/250 mg 14 film tablet Barkodu