Schering Alman İlaçları › NEBIDO 250 mg/ml 4 ml 1 ampül {Schering} › KT › Kullanmadan Önce

NEBIDO 250 mg/ml 4 ml 1 ampül {Schering} Kullanmadan Önce

Testosteron Undekanoat }

Ürogenital Sistem ve Cinsiyet Hormonları > Androjenler > Testosteron Schering Alman İlaç ve Ecza Tic. Ltd. Şti.[ İptal Firma ] | Güncelleme : 18 February  2011

2.NEBIDO kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

NEBIDO'i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

Eğer;

- Erkeklik özelliklerini oluşturan ya da bu özelliklerin gelişmesini uyaran bir hormon olan androjene bağlı prostat veya erkek meme bezi kanseriniz veya şüphesi varsa ya da geçirdiyseniz,

- Kansere bağlı kan kalsiyum miktarınızda artış varsa veya geçmişte olduysa,

- Karaciğer tümörünüz varsa ya da geçmişte olduysa,

 • İlacın içindeki maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz varsa,
 • Kadınsanız.
 • NEBIDO'i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

  Eğer;

 • Yaşlıysanız,
 • Prostat probleminiz varsa,
 • Kırmızı kan hücrelerinizde artış varsa,
 • Karaciğer tümörünüz varsa,
 • Ödeme yatkınlığınız varsa,
 • 18 yaşın altındaysanız,
 • Uyku sırasında nefessiz kalma sorununuz varsa.
 • Erkek hormonları prostat kanseri gelişimini ve iyi huylu prostat bezi büyümesini (benign prostat hipertrofisi) artırabilir. Doktorunuz NEBIDO ’yu enjekte etmeden önce, prostat kanseri olup olmadığını kontrol etmek üzere sizi muayene edecektir. Yaşınız ileri ise, NEBIDO gibi androjenlerin kullanımı sırasında prostat büyümesi gelişimi açısından taşıdığınız risk daha yüksek olabilir. Androjenlerin prostat kanserini oluşturduğuna dair kesin bir kanıt olmamasına rağmen bunlar mevcut prostat kanserinin büyümesini artırabilir.

  Doktorunuz, özellikle yaşınız ileri ise size düzenli prostat muayenesi yapacak, ayrıca sizden düzenli olarak kan örneği alacaktır.

  Testosteron bileşikleri gibi hormonal maddelerin kullanımı takiben, nadiren iyi ve kötü huylu karaciğer tümörlerinin ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Bu karaciğer tümörleri çok nadir olguda kötü huylu (kanserli) izlenmiştir. Bir tümörün ortaya çıkması muhtemel olmamakla birlikte, bu durum sağlıkla ilgili bir endişe oluşturacaktır. Nadir olgularda bu tümörlerden kaynaklanan ve yaşamı tehlikeye atacak iç kanamalar olabilmektedir. Bu nedenle şiddetli karın ağrılarından şikayetçi olduğunuzda acilen bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Üst karın bölgenizde hissedebileceğiniz tüm olağan dışı hisler tümör ya da kanamanın olası bir belirtisi olarak kabul edilemez. Bununla birlikte kısa bir süre içinde geçmeyen durumlardan doktorunuzu haberdar etmeniz doğru olacaktır.

  NEBIDO ve benzeri androjen içeren ilaçlar, sağlıklı bireylerde kas gelişimini ve fiziksel kabiliyeti artırmak için uygun değildir.

  Nebido enjeksiyonundan sonra şüpheli anafilaktik (allerjiye bağlı olarak ani ortaya çıkan ve acilen tedavi edilmezse ölümcül olan sistemik ve tehlikeli bir hastalık) reaksiyonlar bildirilmiştir.

  Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

  NEBIDO'in yiyecek ve içecek ile kullanılması

  NEBIDO'in yiyecek ve içecek ile kullanılması

  Araç ve makina kullanımı

  Araç ve makina kullanımı

  NEBIDO'in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

  NEBIDO içerdiği kastor yağı nedeniyle ciddi alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

  Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

  • NEBIDO ’yu aşağıdaki ilaçlarla birlikte kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz. Bazı kan testlerinin yapılması uygun olabilir:

  - Sakinleştirici olarak veya uyku problemini gidermek için kullanılan ilaçlar (örneğin barbitüratlar veya diğer enzim indükleyiciler)

  - Bir ağrı kesici olan oksifenbutazon,

 • Kan sulandırıcı (pıhtılaşma önleyici) ilaçlar,
 • Şeker hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar
 • Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

  Yüksek Tansiyon Yüksek Tansiyon  Hipertansiyon sürekli anormal derecede yüksek olan kan basıncıdır. Tansiyon atardamarlarınızdaki kanın basıncıdır.
  Mesane Kanseri Mesane Kanseri  Mesane kanseri her zaman mukozada başlar. Erken safhalarda bu tabakada sınırlı kalır ve hücre içindeki karsinom olarak nitelendirilir.
  Ruh ve Akıl Sağlığımızı Geliştirmek Ruh ve Akıl Sağlığımızı Geliştirmek İyi akıl ve ruh sağlığı sahip olmaktan ziyade, yaptığınız şeylerdir. Akıl ve ruhsal olarak sağlıklı olmak için kendinize değer vermeli ve kendinizi kabul etmelisiniz.
  En Yaygın Alerji Türleri En Yaygın Alerji Türleri Bağışıklık sistemi, polen, arı zehiri veya evcil hayvan gibi yabancı bir maddeye veya çoğu insanda reaksiyona neden olmayan bir yiyeceğe tepki gösterdiğinde alerjiler meydana gelir.
  Grip, Soğuk Algınlığı ve Öksürük Grip, Soğuk Algınlığı ve Öksürük Grip ve soğuk algınlığı (nezle) semptomları arasındaki farkı bilmek önemlidir. Soğuk algınlığı gripten daha hafif belirtiler gösteren bir solunum yolu hastalığıdır.

  İLAÇ GENEL BİLGİLERİİlaç Bilgileri

  Schering Alman İlaç ve Ecza Tic. Ltd. Şti.[ İptal Firma ]
  Geri Ödeme KoduGeri Ödemede Değil
  Satış Fiyatı TL
  Önceki Satış Fiyatı
  Original / JenerikOriginal İlaç
  Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
  Barkodu8699545756439
  Etkin Madde Testosteron Undekanoat
  ATC Kodu G03BA03
  Birim Miktar 250
  Birim Cinsi MG
  Ambalaj Miktarı 1
  Ürogenital Sistem ve Cinsiyet Hormonları > Androjenler > Testosteron
  İthal ( ref. ülke : Ispanya ) ve Beşeri bir ilaçdır. 

  İLAÇ FİYATLARIİlaç Fiyatları

  NEBIDO 250 mg/ml 4 ml 1 ampül {Schering} Barkodu