Koçak İlaçları › ETYOMID 250 mg 50 draje › KT › Kullanmadan Önce

ETYOMID 250 mg 50 draje Kullanmadan Önce

Etiyonamid }

Enfeksiyona Karşı Kullanılan (Antienfektif) İlaçlar > Tüberküloz İlaçları > Etiyonamid Koçak Farma İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş. | Güncelleme : 25 November  2011

2.ETYOMID kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

ETYOMID'i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

Eğer,

• Etionamid'e ya da ETYOMİD'in içerdiği diğer maddelere karşı aşırı duyarlılığınız varsa

• Ciddi karaciğer hastalığınız varsa

ETYOMID'i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

Eğer, tat kaybı, bulantı, sarılık (ciltte ve gözün beyazında sarılık), idrarda koyulaşma, dışkıda renk açılması, üst sağ karında ağrı ve hassasiyet gibi karaciğer hasarını gösteren klinik belirtiler gelişirse hemen doktorunuza danışınız.

Eğer, döküntü ya da ateş (alerjik reaksiyonun muhtemel işaretleri) oluşursa hemen doktorunuza ya da eczacınıza danışınız.

Şeker hastalığınız varsa karaciğer üzerine olan zararlı etkilerinde artış olur.

ETYOMİD ile tedaviniz boyunca doktorunuz, kan şekerinizi, tiroid fonksiyonlarınızı ve görme keskinliğinizi düzenli olarak izleyecektir çünkü ETYOMİD, bunlarda değişikliklere neden olabilir ("Yan etkilere" bakınız).

Eğer ETYOMİD beceriksizlik, sarsaklık, hissizlik, karıncalanma, yanma hissi, el ve ayaklarda ağrıya neden olursa hemen doktorunuza danışınız. Bu belirtiler sonradan daha ciddi sinir hasarının gelişmesinin ilk belirtileri olabilir.

Doktorunuz, ETYOMİD ile aynı anda kullanmanız için piridoksin isimli bir vitamin (B6 vitamini) verebilir. Bu ilaç, sinir hasarının gelişme riskini azaltabilir.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

ETYOMID'in yiyecek ve içecek ile kullanılması

ETYOMİD, yiyeceklerle beraber ya da aç karnına alınabilir. Yiyeceklere beraber alınması, mide-barsak sistemi ile ilgili yan etkileri azaltabilir. ETYOMİD kullanırken alkol almaktan kaçınınız.

Hamilelik

 ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

• Hamile olan ya da hamilelik ihtimali bulunan kadınlarda kullanılması tavsiye edilmez.

 Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza danışınız.

Emzirme

 ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

• Etionamid'in anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Etionamid tedavisi sırasında emzirme durumunda bebek, yan etkiler açısından izlenmelidir.

Araç ve makina kullanımı

ETYOMİD, baş dönmesi ya da baş ağrısı gibi yan etkilere neden olabilir, bu durum da araç ve makine kullanma yeteneğinizi zayıflatabilir.

ETYOMID'in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

ETYOMİD, laktoz ve şeker içerir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere dayanıksızlığınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

Etionamid ve rifampisinin (tüberküloz tedavisinde kullanılan bir ilaç) aynı zamanda kullanılması önerilmez ancak bazı durumlarda kullanılması gerekebilir. Eğer her iki ilacı da kullanmanız gerekiyorsa doktorunuz her iki ilacın dozunu ve kullanım sıklığını değiştirebilir.

Etionamid, izoniyazid (tüberküloz tedavisinde kullanılan bir ilaç) ile beraber kullanılırsa yan etkilerde artışa neden olabilir, ancak iki ilacın da beraber kullanılması en iyi tedavi olabilir. Eğer her iki ilacı da beraber kullanmanız gerekiyorsa doktorunuz her iki ilacın dozunu ve kullanım sıklığını değiştirebilir.

Etionamid ve sikloserinin (tüberküloz tedavisinde kullanılan bir ilaç) beraber kullanılması santral sinir sistemi üzerine olan yan etkileri kötüleştirebilir. Doktorunuz antitüberküloz ilaçların dozunu ayarlayabilir ve düzenli olarak bu yan etkileri kontrol edecektir.

ETYOMİD, yüksek miktarda alkol ile alınmamalıdır.

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Travma Sonrası Bunalımı Travma Sonrası Bunalımı  Travmatik bir olay, günlük olağan olayların dışında olan ve kişiyi derinden rahatsız eden bir olaydır.Birçok olay böyle bir etki gösterebilir.
Aşırı Alkol Kullanımı, Alkolizm Aşırı Alkol Kullanımı, Alkolizm  Alkol bağımlılığı, alkol kullanımı ve alkol sorunları arasındaki farkı açıklamak güçtür. Örneğin, geçmişte alkol kullanmış olan bir kimsenin mutlaka alkol bağımlısı olması gerekmez.
Diyabet Hastalığı Diyabet Hastalığı Diyabet, insülin hormonu ile ilgili problemlerden kaynaklanan bir hastalıktır.
Ağız Kanseri Ağız Kanseri Ağız kanserinin en yaygın türleri, dudak, dil, dişetidir. Nadiren yanak içi veya damak bölgelerini de içine alır.
En Yaygın Alerji Türleri En Yaygın Alerji Türleri Bağışıklık sistemi, polen, arı zehiri veya evcil hayvan gibi yabancı bir maddeye veya çoğu insanda reaksiyona neden olmayan bir yiyeceğe tepki gösterdiğinde alerjiler meydana gelir.

İLAÇ GENEL BİLGİLERİİlaç Bilgileri

Koçak Farma İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş.
Satış Fiyatı 666.59 TL [ 24 Nov 2023 ]
Önceki Satış Fiyatı 666.59 TL [ 17 Nov 2023 ]
Original / JenerikJenerik İlaç
Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu8699828120087
Etkin Madde Etiyonamid
ATC Kodu J04AD03
Birim Miktar 250
Birim Cinsi MG
Ambalaj Miktarı 50
Enfeksiyona Karşı Kullanılan (Antienfektif) İlaçlar > Tüberküloz İlaçları > Etiyonamid
Yerli ve Beşeri bir ilaçdır. 

İLAÇ FİYATLARIİlaç Fiyatları

ETYOMID 250 mg 50 draje Barkodu
Tarihi İlaç Fiyatı
24 Nov 2023666.59 TL
17 Nov 2023666.59 TL
13 Nov 2023666.59 TL
3 Nov 2023666.59 TL
27 Oct 2023666.59 TL
20 Oct 2023666.59 TL
16 Oct 2023666.59 TL
10 Oct 2023666.59 TL
2023 / 2008 İlaç Fiyatları