Yenirec İlaçları › AKNETRENT 10 mg yumuşak jelatin 30 kapsül › KT › Kullanmadan Önce

AKNETRENT 10 mg yumuşak jelatin 30 kapsül Kullanmadan Önce

Izotretinoin }

Dermatolojik İlaçlar > Sistemik Akne İlaçları > Isotretinoin Recordati İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. | Güncelleme : 22 March  2013

2.AKNETRENT kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

AKNETRENT'i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

 • Soya veya AKNETRENT’in içerdiği yardımcı maddelerden herhangi birine karşı alerjik (aşın duyarlı) iseniz. Bu ilaç, izotretinoinin yanı sıra soya yağı da içermektedir.
 • Eğer hamileyseniz veya hamile olduğunuzu düşünüyorsanız.
 • Eğer emziriyorsanız.
 • Eğer karaciğer hastalığınız varsa.
 • Eğer çok yüksek kan yağ değerleriniz varsa (örneğin; yüksek kolestrol veya trigliseridler)
 • • Eğer vücudunuzda çok yüksek A vitamini değerleriniz varsa (A hipervitaminozisi)

 • 12 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız. Sadece ergenlik dönemine gelmiş 12 yaşından büyük çocuklarda kullanmalısınız.
 • Eğer tetrasiklinlerle birlikte tedavi görüyorsanız.
 • AKNETRENT'i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

  Eğer bunlardan herhangi biri size uyuyorsa, AKNETRENT kullanmadan önce doktorunuza

  danışınız.

  Kadın hastalar için tavsiyeler:

  AKNETRENT’in doğmamış bebeğinize zarar vermesi (medikal dilde AKNETRENT

  teratojeniktir) olasıdır. Aynca düşük riskini de artırmaktadır.

  1. HAMİLEYKEN AKNETRENT KULLANMAMALISINIZ.

  2. Eğer emziriyorsanız AKNETRENT’i kullanmamalısınız. Bu ilacın sütünüze geçme olasılığı vardır ve bebeğinize zarar verebilir.

  3. Eğer tedavi sırasında hamile kalma olasılığınız varsa ilacı kullanmayınız.

  Hamile kalma olasılığı bulunan kadın hastalara, kusurlu doğum (doğmamış bebeğe

  zararlı) riskinden dolayı AKNETRENT çok sıkı kurallar dahilinde reçete edilmektedir.

  Kurallar aşağıdaki gibidir:

  1. AKNETRENT’i sadece, antibiyotikler ve cilt tedavileri dahil diğer akne karşıtı tedavilerin iyileştirmediği şiddetli akneniz varsa almalısınız.

  2. Doktorunuz doğum kusurlarım açıklamış olmalıdır: neden hamile kalmamanız gerektiğini ve hamileliği önlemek için neler yapmanız gerektiğini anlamış olmalısınız.

  3. Kontrasepsiyonu (doğum kontrolü) doktorunuz ile konuşmuş olmalısınız. Doktorunuz size gebeliği önleme hakkmda bilgi verecektir. Kendisi sizi, doğum kontrolü hakkında tavsiye verebilecek bir hekime yönlendirebilir.

  4. Kondomlar veya spermisid dahil gebeliği önleyici bir veya tercihen iki etkili doğum


  kontrol yöntemini, AKNETRENT tedavisine başlamadan 1 ay önce, tedavi sırasında ve tedavi bittikten sonraki 1 ay süresince kullanmanız konusunda hemfikir olmalısınız. Tedaviye başlamadan önce doktorunuz, sizden negatif olması gereken hamilelik testini yaptırmanızı isteyecektir.

  5. Adet görmeseniz veya cinsel olarak aktif olmasanız bile kontrasepsiyon uygulamalısınız (doktorunuz bunun gerekli olmadığına karar vermediği sürece).

  6.    Aylık ziyaretlerin ve doktorunuzca tavsiye edilen ilave hamilelik testlerinin gerekliliğini kabul etmelisiniz. AKNETRENT’i kestikten 5 hafta sonra test yaptırmalısınız. Tedavi sırasında ve sonraki 1 ay boyunca hamile kalmamalısınız.

  7.    Doktorunuz sizden, riskler hakkında bilgilendirildiğinizi ve gerekli önlemleri kabul ettiğinizi teyit eden bir form imzalamanızı isteyecektir.

  AKNETRENT kullanımı sırasında veya tedavi kesildikten sonraki 1 ay içerisinde hamile kalırsanız, HEMEN ilacı almayı durdurunuz ve doktorunuza danışınız. Kendisi gerekli tavsiye için sizi yönlendirecektir.

  Doktorunuz, AKNETRENT kullanıcıları için hazırlanmış, hamilelik ve hamilelikten korunma ile ilgili bilgiler içeren bir yazılı dokümanı size göstermelidir.

  Eğer bu materyali görmediyseniz doktorunuza sorunuz.

  Erkek hastalar için tavsiyeler:

  AKNETRENT’in sperme zarar vermesi beklenmez. AKNETRENT kullanan erkek hastaların semeninde, çok düşük seviyelerde izotretinoin bulunmaktadır, fakat bu partnerinizin doğmamış bebeğine zarar vermeyecek kadar çok azdır. İlacınızı başkası ile, özellikle kadınlarla, paylaşmamanız gerektiğini hatırlamalısınız.

  Tüm hastalar için tavsiyeler:

  1. Eğer depresyon, intihar davranışı veya ruh hastalığı dahil önceden herhangi bir ruhsal hastalığınız olduysa veya bu koşullardan herhangi biri için ilaç alıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.

  2. AKNETRENT, yaygın olarak kolestrol veya trigliseridler gibi kan yağlarım artırır. Doktorunuz AKNETRENT tedavisi öncesinde, sırasında ve sonrasında bu seviyeleri ölçecektir. Eğer halihazırda yüksek kan yağınız, diyabetiniz (yüksek kan şekeri), aşın kilonuz varsa veya alkolikseniz doktorunuza söyleyiniz. Daha sık kan testine ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer kan yağlarınız yüksek çıkarsa, doktorunuz ilacınızın dozunu azaltabilir veya AKNETRENT’ ı kesebilir.

  3. AKNETRENT, karaciğer enzim değerlerini artırabilir. Doktorunuz, AKNETRENT tedavisi öncesinde, sırasında ve sonrasında bu seviyeleri ölçmek amacıyla kan testleri yapacaktır. Eğer yüksek çıkarlarsa, doktorunuz ilacınızın dozunu azaltabilir veya AKNETRENT’i kesebilir.

  4. AKNETRENT, kan şekeri değerlerini artırabilir. Seyrek durumlarda, hastalar şeker hastası olabilir. Özellikle eğer halihazırda diyabetiniz, aşın kilonuz varsa veya


  e


  alkolikseniz, doktorunuz tedaviniz süresince kan şekeri değerlerinizi izleyecektir.

  5. Cildiniz kuruyabilir. Tedavi süresince cildinizi nemlendiren merhem veya krem ve dudak kremi kullanmalısınız. Cildinizin tahriş olmasını engellemek için, pul pul dökülmeyi veya akneyi önleyen ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.

  6.    Fazla güneş ışığım engelleyiniz ve güneş lambası içerikli (solaryum) cihazlar kullanmayınız. Cildiniz güneş ışığına karşı daha da hassaslaşabilir. Güneşe çıkmadan evvel, yüksek koruma faktörlü (en az 15 koruma faktörlü) bir güneşten koruyucu kullanmalısınız.

  7.    Herhangi bir kozmetik cilt tedavisi almayınız. AKNETRENT, cildinizin direncini azaltabilir. Tedavi sırasında veya tedaviden sonraki 6 ay boyunca, herhangi bir ağda (kılların giderilmesi), dermabrazyon (ciltteki lekeleri veya benleri yok etme işlemi) veya lazer tedavisi (tahrişin veya yara izinin giderilmesi) yaptırmayınız. Bu işlemler yara izine, cildin tahriş olmasına veya seyrek olarak ciltte renk değişikliklerine sebep olabilir.

  8.    Yoğun egzersizi ve fiziksel aktiviteyi kesmelisiniz. AKNETRENT, kaslarda ve eklemlerde ağrıya sebep olabilir.

  9.    AKNETRENT kullanırken A vitamini takviyesi almayınız. Her ikisini birlikte kullanmak, yan etkilerin riskini artırabilir.

  10.    AKNETRENT kullanırken veya tedavi sonrasındaki 1 ay süresince kan bağışında bulunmayınız. Eğer hamile olan birine kanınız verilirse, bebek sakat doğabilir.


  Bu uyanlar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa, sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

  AKNETRENT'in yiyecek ve içecek ile kullanılması

  AKNETRENT kullanırken normal olarak yiyecek ve içecek alabilirsiniz.

  Hamilelik

 • İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  •    HAMİLEYKEN KULLANILMAMALIDIR.

 • AKNETRENT kullanımı sırasında veya tedavi kesildikten sonraki 1 ay içerisinde hamile kalırsanız, HEMEN ilacı almayı durdurunuz ve doktorunuza danışınız. Kendisi gerekli tavsiyeler için sizi yönlendirecektir.
 • Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza danışınız. 

  Emzirme

 • İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  •    EMZİRİRKEN AKNETRENT KULLANILMAMALIDIR

  Araç ve makina kullanımı

  Tedaviniz süresince geceleri iyi gömmeyebilirsiniz. Bu aniden olabilir. Seyrek durumlarda, tedavinin kesilmesiyle beraber bu durum devam etmektedir. Çok seyrek olarak, bitkinlik

 • ve sersemlik bildirilmiştir. Eğer bunlar sizde meydana gelirse, araç ve makine kullanmayınız.

  AKNETRENT’ in içeriğinde bulanan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

  AKNETRENT soya yağı içermektedir. Eğer fıstık ya da soyaya aleminiz varsa bu tıbbi ürünü kullanmayınız.

  Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

  Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

  AKNETRENT kullanırken, A vitamini takviyesi veya tetrasiklin (bir antibiyotik çeşidi) almayınız veya akne için herhangi bir cilt tedavisi görmeyiniz. Nemlendirici ve yumuşatıcılar (su kaybını önleyen ve cilde yumuşaklık veren cilt kremleri ve preparatlannı) kullanabilirsiniz.

  Çocuklarda ve ergenlik çağmdakilerde kullanımı

  AKNETRENT’i 12 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız. 12 yaşından büyük çocuklarda ise, sadece ergenlik dönemine gelmiş olanlarında kullanmalısınız.

  Depresyonu Anlamak Depresyonu Anlamak  Depresyon farklı kişileri farklı biçimlerde etkiler. Duygusal veya fiziksel olmak üzere geniş alanda belirtilere sebep olabilir.Depresyona neler sebep olur?
  Pankreas Kanseri Pankreas Kanseri  Pankreas karnın alt kısmında yatay şekilde bulunan bir organdır. Sindirime yardımcı olan enzimleri ve kan şekerini yönetmeye yardımcı olan hormonları vücuda dağıtmakla görevlidir.
Dış Gebelik Dış Gebelik Dış gebelik, her 100 gebelikten birini etkileyen, sık görülen ve ölüme sebep olabilecek bir durumdur. Bu, döllenen yumurta, rahimin dışına yerleşirse, oluşan bir durumdur. Gebelik ilerledikçe, ağrıya ve kanamalara sebep olur.
Astım Astım Astımlı kişilerin akciğerlerindeki hava boruları (bronşlar) hassastır. Bu kişiler belirli tetikleyici faktörlere maruz kaldıklarında, hava boruları nefes almalarını güçleştirecek şekilde daralır.
Doğum Sonrası Depresyonu Doğum Sonrası Depresyonu Doğum sonrası depresyonu, doğumdan sonra her on kadından biri tarafından tecrübe edilen stresli bir durumdur.

İLAÇ GENEL BİLGİLERİİlaç Bilgileri

Recordati İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Geri Ödeme KoduA10850
Satış Fiyatı TL
Önceki Satış Fiyatı
Original / JenerikJenerik İlaç
Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu8699559190014
Etkin Madde Izotretinoin
ATC Kodu D10BA01
Birim Miktar 10
Birim Cinsi MG
Ambalaj Miktarı 30
Dermatolojik İlaçlar > Sistemik Akne İlaçları > Isotretinoin
İthal ve Beşeri bir ilaçdır. 

İLAÇ FİYATLARIİlaç Fiyatları

AKNETRENT 10 mg yumuşak jelatin 30 kapsül Barkodu