Deva İlaçları › PRAVACHOL 40 mg 30 tablet {Deva} › KT › Yan Etkileri

PRAVACHOL 40 mg 30 tablet {Deva} Yan Etkileri

Pravastatin Sodyum }

Kalp Damar Sistemi > Yağ Metabolizması İlaçları > Pravastatin Sodyum Deva Holding A.Ş. | Güncelleme : 22 July  2011

4.Olası yan etkiler nelerdir ?

Tüm ilaçlar gibi PRAVACHOL’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa PRAVACHOL’ü kullanmayı durdurun ve DERHAL doktorunuza bildirin veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz

 • Çok nadir rastlansa da kas problemleri ciddi olabilir ve ciddi hayatı tehdit eden böbrek hastalığına yol açabilir.
 • Açıklanamayan ya da inatçı kas ağrısı, kaslarda hassasiyet, zayıflık veya kramplar (özellikle kendinizi iyi hissetmiyorsanız ve yüksek ateşiniz varsa)
 • Çok zor nefes almaya sebep olan, yüz, dil, dudak ve nefes borusunda şişme dahil ani görülen ciddi alerjik reaksiyonlar (tepkiler). Bu çok nadir görülen ancak ciddi olabilen bir tepkidir.
 • Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

  Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi oldukça seyrek görülür.

  Aşağıdaki yan etkiler yaygın olmayan yan etkilerdir ve 1000 hastanın Tinden fazlasını etkileyebilir.

     Sinir sistemi hastalıkları: Baş dönmesi, yorgunluk, baş ağrısı, uyku bozuklukları (uykusuzluk dahil)

     Göz hastalıkları: Bulanık veya çift görme

     Gastrointestinal (mide-barsak) hastalıkları: Hazımsızlık, bulantı/kusma, midede ağrı veya rahatsızlık, ishal, gaza bağlı mide-bağırsakta şişkinlik, kabızlık

     Deri ve derialtı doku hastalıkları: Döküntü, kaşıntı, sivilce, ürtiker, kafa derisi ve saç problemleri (saç kaybı)

  •    Üreme ve idrar yolları hastalıkları: İdrar problemleri (ağrılı veya sık idrar yapma, gece idrara çıkamama) ve cinsel fonksiyonlarda bozukluk

     Kas ve iskelet sistemi hastalıkları: Kas ve eklem ağrıları

  Aşağıdaki yan etkiler çok seyrek yan etkilerdir ve 10000 hastanın Tinden azını etkileyebilir.

  •    Sinir sistemi hastalıkları: Yanma veya karıncalanma duygusu veya sinirleri etkileyen hissizlik gibi dokunma duyusu problemleri

     Deri ve derialtı doku hastalıkları: Ciddi deri hastalıkları ( ciltte pullanma ile kendini gösteren bir hastalık olan lupus eritematozus benzeri belirtiler)

     Karaciğer, safra ve safra yolları hastalıkları: Karaciğer veya pankreas iltihabı, sarılık (derinin sararması ve gözlerin beyazlaşması ile tanınabilir; karaciğer hücre ölümünün çoğalması (fulminan hepatik nekroz))

     Kas ve iskelet sistemi hastalıkları: Kas ve eklemlerde ağrı, hassasiyet, bir ya da daha fazla kasta ağrıya yol açan enflamasyon(miyozit veya polimiyozit), kaslarda güçsüzlük, tendonlarda kopma ile gelişebilen enflamasyon (iltihap)

     Normal dışı kan testi: Transaminazlarda (kanda bulunan bir çeşit enzim) yükselme karaciğer sorunlarının göstergesi olabilir. Doktorunuzdan bu testlerinizi düzenli olarak değerlendirmesini isteyebilirsiniz.

  Olası yan etkiler:
 • Kabus
 • Hafıza kaybı
 • Depresyon
 • Solunum problemleri (inatçı öksürük ve/veya nefes darlığı veya ateş)
 • Yan etkilerin raporlanması

  Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “İlaç Yan Etki Bildirimi“ ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi (TÜFAM)‘ne bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edilnilmesine katkı sağlamış olacaksınız.

  Ağız Kanseri Ağız Kanseri  Ağız kanserinin en yaygın türleri, dudak, dil, dişetidir. Nadiren yanak içi veya damak bölgelerini de içine alır.
  Dış Gebelik Dış Gebelik  Dış gebelik, her 100 gebelikten birini etkileyen, sık görülen ve ölüme sebep olabilecek bir durumdur. Bu, döllenen yumurta, rahimin dışına yerleşirse, oluşan bir durumdur. Gebelik ilerledikçe, ağrıya ve kanamalara sebep olur.
  Travma Sonrası Bunalımı Travma Sonrası Bunalımı Travmatik bir olay, günlük olağan olayların dışında olan ve kişiyi derinden rahatsız eden bir olaydır.Birçok olay böyle bir etki gösterebilir.
  Omurilik zedelenmeleri Omurilik zedelenmeleri Omurilik zedelenmesini takip eden birkaç gün içinde, hiçkimse hasarin ne kadar olacagini tahmin edemez. Buradaki sorun, omuriligin herhangi bir zedelenmesinden hemen sonra, bir omurilik sokunun olusmasidir.
  Rahim Boyu ( Serviks ) Kanseri Rahim Boyu ( Serviks ) Kanseri Rahim boynu (serviks) kanseri 35 yaş altı kadınlarda görülen vakalarda meme kanserinden sonra ikinci sırayı alır.Serviks kanserinin gelişmesi yıllarca sürebilir.

  İLAÇ GENEL BİLGİLERİİlaç Bilgileri

  Deva Holding A.Ş.
  Geri Ödeme KoduA06299
  Satış Fiyatı 73.13 TL [ 9 Jul 2021 ]
  Önceki Satış Fiyatı 73.13 TL [ 2 Jul 2021 ]
  Original / JenerikOriginal İlaç
  Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
  Barkodu8699525016799
  Etkin Madde Pravastatin Sodyum
  ATC Kodu C10AA03
  Birim Miktar 40
  Birim Cinsi MG
  Ambalaj Miktarı 30
  Kalp Damar Sistemi > Yağ Metabolizması İlaçları > Pravastatin Sodyum
  Yerli ve Beşeri bir ilaçdır. 

  İLAÇ FİYATLARIİlaç Fiyatları

  PRAVACHOL 40 mg 30 tablet {Deva} Barkodu
  Tarihi İlaç Fiyatı
  9 Jul 202173.13 TL
  2 Jul 202173.13 TL
  28 Jun 202173.13 TL
  25 Jun 202173.13 TL
  21 Jun 202173.13 TL
  18 Jun 202173.13 TL
  14 Jun 202173.13 TL
  11 Jun 202173.13 TL
  2021 / 2008 İlaç Fiyatları