› › › Kullanmadan Önce

PERILIFE 1 mg/ml oral çözelti Kullanmadan Önce

Risperidon }

Sinir Sistemi > Antipsikotikler > Risperidon Recordati İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. | Güncelleme : 13 October  2017

2.PERILIFE kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

PERILIFE'i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

Eğer,

• Risperidona ya da çözelti bileşiminde yer alan maddelerden herhangi birine karşı duyarlılığınız var ise, (Alerjik reaksiyon, deride isilik, kaşıntı, yüz, dudak, dil ve boğazda şişme veya nefes alımda güçlük olarak ortaya çıkabilir)

• Tanısı konmuş veya şüpheli kalp ritminde bir bozukluk varsa PERİLİFE'i kullanmamalısınız.

PERILIFE'i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

Diğer ilaçlarla birlikte kullanım durumunda ilaç etkileşimlerine dikkat etmelisiniz.

• Herhangi bir kalp veya damar hastalığınız varsa,

• Parkinson veya epilepsi (sara) hastalığınız varsa,

• Yaşlılığa paralel olarak aşırı unutkanlığınız (bunama) varsa,

• Glokom (göz içi basıncı yüksekliği), diyabet (şeker hastalığı), prolaktin bağımlı tümörünüz varsa,

• Böbrek veya karaciğer hastalığınız varsa (doktorunuz almanız gereken PERİLİFE dozunu belirtmelidir),

• Ateş, zihinde karışıklık, bilinçte bozulma ve kreatinin fosfokinaz düzeylerinde artış veya kas sertliği varsa,

bu ilacı kullanırken dikkatli olunuz. Ayrıca;

• PERİLİFE 'i uzun süredir kullanıyorsanız, yüzde ve/veya dilde istem dışı hareketler ortaya çıkabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız doktorunuza danışınız.

• PERİLİFE kullanıyorsanız kilo alma ihtimaliniz vardır.

• Bunamış yaşlı hastaların sayıklama veya saldırganlık durumlarında kullanıldığında, güçte ani düşüş, yüz, el ve ayaklarda, özellikle de vücudun tek tarafında felç meydana gelebilir veya konuşma ya da görme problemleri gözlenebilir. Bu durumlarda derhal doktorunuza başvurmanız gerekir. Bu bulgular beyin damarları ile ilgili bir hastalığın veya beyinde geçici olarak kan akışının azalmasının (geçici iskemik ataklar) belirtisi olabilir.

• Diğer yeni nesil (atipik) antipsikotik ilaçlarda olduğu gibi bu ilaç da bunaması olan yaşlı hastaların psikozlarında kullanıldığında sebrovasküler olaylar, enfeksiyon, kalp yetmezliği ile ani ölüm vb nedenlerle ölüm riskinde artışa neden olma olasılığı taşımaktadır.

• Psikotik hastalıklarda ve bipolar bozukluklarda intihar girişimi ihtimali zaten vardır. Yüksek riskli

hastalarda tedavinin başlangıcından itibaren bu açıdan dikkatli olunuz. • Doktorunuzun size reçete ettiği doza sıkı sıkıya uyunuz.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa, sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

PERILIFE'in yiyecek ve içecek ile kullanılması

PERİLİFE yemeklerle beraber ya da yemeklerden ayrı olarak, bir bardak su yardımıyla alınır. Gerektiğinde başka bir içecek ile seyreltilerek alınabilir. Ancak böyle bir seyreltme yapıldığında, ilaç hemen tüketilmelidir. Çözelti çay ile seyreltilmemelidir

PERİLİFE kullanırken alkol tüketiminizi en aza indiriniz. Alabileceğiniz alkol miktarı ile ilgili endişeleriniz varsa, doktorunuza danışınız.

Hamilelik

ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hamilelik

Tedaviniz sırasında hamile oldugunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız

Emzirme

ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Risperidon anne sütüne geçmektedir. Bu nedenle PERİLİFE'i emzirme döneminde kullanmamalısınız.

Araç ve makina kullanımı

PERİLİFE, dikkatinizin dağılmasına sebep olabilir ve araç kullanma yeteneğinizi etkileyebilir. Bu nedenle, PERİLİFE tedavisinde, tedaviye verdiğiniz cevabı doktorunuz değerlendirip izin verinceye kadar makine ve araç kullanmayınız.

PERILIFE'in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

PERİLİFE'in içeriğinde bulunan yardımcı maddelere karşı bir duyarlılığınız yok ise, PERİLİFE kullanımına bağlı olumsuz bir etki beklenmez.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

PERİLİFE, ağrı kesici ilaçlar (narkotik analjezik) ve alerji nedeniyle alınan antihistaminik ilaçlar gibi sakinleştirici özelliği olabilen ilaçların etkilerini artırabilir.

PERİLİFE, Parkinson hastalığının tedavisinde kullanılan levodopa gibi dopamin agonisti bazı ilaçların etkilerini azaltabilir.

Fenitoin, fenobarbital karbamazepin gibi epilepsi (sara) tedavisinde ve rifampisin gibi verem tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, PERİLİFE'in etkilerini azaltabilir.

Fluoksetin ve paroksetin gibi depresyona karşı kullanılan ilaçlar ile, daha az ölçüde ranitidin ve simetidin gibi mide asidine karşı kullanılan bazı ilaçlar, PERİLİFE'in etkisini arttırabilir. PERİLİFE kullanırken fluoksetin veya paroksetin gibi ilaçları kullanmaya başlayacaksanız veya kullanırken kesecekseniz, doktorunuzu mutlaka bilgilendiriniz. Kalpteki iletiyi etkileyebilen diğer ilaçlarla PERİLİFE'in kullanımında dikkatli olunmalıdır. Doktorunuz önermedikçe kesinlikle başka ilaçları kullanmayınız.

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Şizofrenlik Şizofrenlik  Şizofrenliğin psikiatrik teşhisi hakkında çok fazla anlaşmazlık vardır. Bu sayfadaki bilgiler, şizofrenliğin teşhisi, nedenleri ve tedavisi hakkındaki faklı teoriler hakkında bilgi verecektir.
Depresyonu Anlamak Depresyonu Anlamak  Depresyon farklı kişileri farklı biçimlerde etkiler. Duygusal veya fiziksel olmak üzere geniş alanda belirtilere sebep olabilir.Depresyona neler sebep olur?
Asperger Sendromu Asperger Sendromu Asperger sendromu, otistik gurubun bir bölümü olan bir özürdür. Bu genelde, gurubun daha ”yüksek” tarafında yer aldığı düşünülen kişilere uygun bir tanıdır.
Otism Hastalığı Otism Hastalığı Otisim, hayat boyu sürecek, bir kişinin iletişim yeteneğini ve diğer insanlarla olan ilişkileirni etkileyen, zamanla gelişen bir özürdür. Otistik olan çocuk ve yetişkinler, başkalarıyla anlamlı bir şekilde ilişki kurmakta zorluk çekerler.
Parkinson Hastalığı Parkinson  Hastalığı Hastalık ilk kez 1817 de İngiliz doktor James Parkinson tarafından tanımlanmış ve Dr. Parkinson hastalığı “sallayıcı felç” olarak kaleme almış.

İLAÇ GENEL BİLGİLERİİlaç Bilgileri

Recordati İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Geri Ödeme KoduA11503
Satış Fiyatı 30.41 TL [ 13 Oct 2017 ]
Önceki Satış Fiyatı 30.41 TL [ 6 Oct 2017 ]
Original / JenerikJenerik İlaç
Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu8699559590029
Etkin Madde Risperidon
ATC Kodu N05AX08
Birim Miktar 1
Birim Cinsi MG
Ambalaj Miktarı 1
Sinir Sistemi > Antipsikotikler > Risperidon
Yerli ve Beşeri bir ilaçdır. 

İLAÇ FİYATLARIİlaç Fiyatları

Tarihi İlaç Fiyatı
13 Oct 201730.41 TL
6 Oct 201730.41 TL
29 Sep 201730.41 TL
22 Sep 201730.41 TL
15 Sep 201730.41 TL
8 Sep 201730.41 TL
25 Aug 201730.41 TL
18 Aug 201730.41 TL
2017 / 2008 İlaç Fiyatları