Ali Raif İlaçları › NEPITIN 600 mg 50 çentikli tablet › KT › Kullanmadan Önce

NEPITIN 600 mg 50 çentikli tablet Kullanmadan Önce

Gabapentin }

Sinir Sistemi > Antiepileptikler > Gabapentin Ali Raif İlaç San. A.Ş. | Güncelleme : 17 November  2011

2.NEPITIN kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

NEPITIN'i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

Eğer;

• Gabapentine ya da NEPİTİN'in bileşimindeki herhangi bir maddeye karşı aşırı duyarlılığınız varsa,

• Akut pankreatit durumunuz varsa bu ilacı kullanmayınız.

NEPITIN'i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

• Görülen nöbet şiddetini arttırabileceğinden, absanslar içeren karma nöbetler görülürse, dikkatli kullanmalı ve derhal hekime başvurmalısınız.

• Böbrek rahatsızlığınız varsa,

• Ciddi zihinsel rahatsızlık geçirmiş iseniz,

• Psikotik hastalık öyküsü var ise,

• Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar alıyorsanız, bu ilacı dikkatli kullanınız.

• Bu ilaçla tedavi edilen hastalarda intihar düşüncesi ve davranışı bildirilmiştir. Bu nedenle, hastalar intihar düşüncesi ve davranışı açısından yakından izlenmelidir. İntihar düşüncesi ve davranışı ortaya çıktığında, hasta ve hasta yakının tıbbi destek alması önerilmelidir.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza

danışınız. * *

NEPITIN'in yiyecek ve içecek ile kullanılması

Yiyeceklerin gabapentin emilimi üzerine hiçbir etkisi yoktur.

NEPİTİN ile tedavi görürken alkollü içkiler ile eş zamanlı kullanılmamalıdır.

Hamilelik

ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hamilelik

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme

ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Gabapentin, anne sütüne geçmektedir. Anne sütü ile beslenen çocuklar üzerindeki etkisi bilinmemektedir ve etkileme ihtimali bertaraf edilemez. Bu sebeple, emzirme döneminde gabapentin kullanımından kaçınılmalıdır; ilacın anne için önemi göz önünde bulundurularak emzirmenin ya da ilacın alımının sona erdirilmesine karar verilmelidir.

Araç ve makina kullanımı

NEPİTİN, araç ve makine kullanımı üzerinde az ya da orta derecede bir etkiye sahiptir. Merkezi sinir sistemi üzerinde etki ettiğinden, uyuşukluk, baş dönmesi veya benzer belirtilere sebep olabilir ve araç ve makine kullanan insanlar için tehlikeli olabilir. NEPİTİN kullanımı sırasında hastaların araç ve makine kullanma yeteneklerinin etkilenmediği saptanana kadar,

araç ve makine kullanmayınız. * *

NEPITIN'in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

NEPİTİN'in içeriğinde bulunan yardımcı maddelere karşı aşırı bir duyarlılığınız yoksa bu maddelere bağlı olumsuz bir etki beklenmez.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

• Eğer herhangi bir aluminyum ve magnezyum içeren antasid kullanıyorsanız NEPİTİN'in midedeki absorbsiyonunu düşürebileceğinden dolayı, NEPİTİN'i bir antiasit alındıktan yaklaşık 2 saat sonra alabilirsiniz.

• NEPİTİN ile fenobarbital, fenitoin, valproik asit ya da karbamazepin arasında hiçbir etkileşim gözlenmemiştir.

• NEPİTİN'in diğer antiepileptik ilaçlar ve noretindron ve/veya etinilestradiol içeren oral kontraseptifler üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Eğer, kontraseptif etkinliği azalttığı bilinen antiepileptik ilaçlarla beraber kullanırsanız, kontrasepsiyon başarısızlığını göz önünde bulundurmalısınız.

• Bazı laboratuar testleri ile yanlış pozitif okumalar bildirildiğinden, idrar testi yaptırılması gerekli olduğunda NEPİTİN, kullandığınızı doktorunuza veya gittiğiniz hastaneye bildiriniz.

• Simetidin ile birlikte kullanımı, Gabapentin'in renal atılımında klinik açıdan önemli olmayan hafif bir düşüş meydana getirir. Probenesid ile birlikte kullanımında renal atılımda bir değişiklik gözlenmemiştir.

• Kediotu, sarı kantaron, kava biberi ve gotu kola ile birlikte alımı santral sinir sistemi depresyonlarını arttırabileceği için gabapentin ile birlikte kullanılmamalıdır.

• Çuha çiçeği ile birlikte kullanımı nöbet eşiğini düşürebileceğinden beraber alınmamalıdır.

• Alkol, santral sinir sistemi ile ilgili bazı yan etkileri (somnolans) şiddetlendirebilir. Bu nedenle eş zamanlı alınmamalıdır.

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Omurilik zedelenmeleri Omurilik zedelenmeleri  Omurilik zedelenmesini takip eden birkaç gün içinde, hiçkimse hasarin ne kadar olacagini tahmin edemez. Buradaki sorun, omuriligin herhangi bir zedelenmesinden hemen sonra, bir omurilik sokunun olusmasidir.
Depresyonu Anlamak Depresyonu Anlamak  Depresyon farklı kişileri farklı biçimlerde etkiler. Duygusal veya fiziksel olmak üzere geniş alanda belirtilere sebep olabilir.Depresyona neler sebep olur?
Omurilik zedelenmeleri Omurilik zedelenmeleri Omurilik zedelenmesini takip eden birkaç gün içinde, hiçkimse hasarin ne kadar olacagini tahmin edemez. Buradaki sorun, omuriligin herhangi bir zedelenmesinden hemen sonra, bir omurilik sokunun olusmasidir.
İnme İnme İnme, beynin hasar görmesinin sonucudur. Bu hasar, beynin bir kısmındaki ya bir kanama ya da akut kan eksikliği nedeniyle o kısmın geçici ya da kalıcı olarak işlevini yapamamasına yol açar.
Depresyonu Anlamak Depresyonu Anlamak Depresyon farklı kişileri farklı biçimlerde etkiler. Duygusal veya fiziksel olmak üzere geniş alanda belirtilere sebep olabilir.Depresyona neler sebep olur?

İLAÇ GENEL BİLGİLERİİlaç Bilgileri

Ali Raif İlaç San. A.Ş.
Geri Ödeme KoduA11933
Satış Fiyatı 70 TL [ 9 Jul 2021 ]
Önceki Satış Fiyatı 70 TL [ 2 Jul 2021 ]
Original / JenerikJenerik İlaç
Reçete DurumuKırmızı Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu8699543090726
Etkin Madde Gabapentin
ATC Kodu N03AX12
Birim Miktar 600
Birim Cinsi MG
Ambalaj Miktarı 50
Sinir Sistemi > Antiepileptikler > Gabapentin
Yerli ve Beşeri bir ilaçdır. 

İLAÇ FİYATLARIİlaç Fiyatları

NEPITIN 600 mg 50 çentikli tablet Barkodu
Tarihi İlaç Fiyatı
9 Jul 202170.00 TL
2 Jul 202170.00 TL
28 Jun 202170.00 TL
25 Jun 202170.00 TL
21 Jun 202170.00 TL
18 Jun 202170.00 TL
14 Jun 202170.00 TL
11 Jun 202170.00 TL
2021 / 2008 İlaç Fiyatları