Deva İlaçları › MONOPRIL PLUS 20 mg/12.5 mg 28 tablet › KT › Kullanmadan Önce

MONOPRIL PLUS 20 mg/12.5 mg 28 tablet Kullanmadan Önce

Fosinopril Hidroklorotiazid }

Kalp Damar Sistemi > ACE İnhibitörleri Kombinasyonları > Fosinopril Hctz Deva Holding A.Ş. | Güncelleme : 22 April  2011

2.MONOPRIL PLUS kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

MONOPRIL PLUS'i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

MONOPRIL PLUS'in yiyecek ve içecek ile kullanılması

 • Tuz alımı MONOPRİL PLUS’ın kan basıncını düşürücü etkisini azaltabilir.
 • Alkol alımı MONOPRİL PLUS’ın kan basıncını düşürücü etkisini artırabilir ve MONOPRİL PLUS alkolün etkisini artırabilir.
 • Hamilelik

  İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

 • Hamile iseniz bu ilacı kullanmayınız. Bu ilacı hamilelik sırasında kullanırsanız bebeğin ciddi zarar görmesine neden olabilirsiniz.
 • Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Emzirme

  İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  •    Eğer emziriyorsanız doktorunuzu bilgilendiriniz. Emziren kadınların MONOPRİL PLUS kullanmamaları gerekmektedir.

  Araç ve makina kullanımı

  MONOPRİL PLUS aldıktan sonra kendinizi yorgun veya rahatsız hissediyorsanız, araç veya herhangi bir makine kullanmamalısınız. Tedavinin başlangıcında, doz artırımı ile birlikte ve alkol kullanımı ile belirtiler daha belirgin olabilir.

  MONOPRIL PLUS'in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

  MONOPRİL PLUS, laktoz içerir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı dayanıksızlığınız olduğu söylenmişse, bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

  MONOPRİL PLUS, her tablette 1 mmol (23mg)’dan daha az sodyum ihtiva eder. Bu dozda sodyuma bağlı herhangi bir yan etki beklenmemektedir.

  Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

  MONOPRİL PLUS ile bazı ilaçların eş zamanlı kullanımı ile ilgili bilgiler aşağıda verilmiştir:

 • Potasyum tutucu idrar söktürücüler (örn. Spironolakton, triamteren, amilorid veya eplerenon), potasyum takviyeleri veya potasyum içeren tuzlar Fosinoprilin kan potasyum seviyelerinde artmaya sebep olur. Heparin de bu gruba dahil edilebilir.
 • Hidroklorotiyazid ile birlikte kullanılan, potasyum atılmasına sebep olan idrar söktürücüler (örn. Furosemid), glukokortikois, ACTH, karbanolokson, amfoterisin B, penisilin G, salisilat gibi ilaç maddeleri potasyum değerlerinin artmasına ve/veya magnezyum kaybına sebep olabilir.
 • Kan basıncını düşüren metildopa, beta-blokörler, kalsiyum antagonistleri veya idrar
 • söktürücüler ile eş zamanlı kullanım, kan basıncını düşürme etkisinde artmaya sebep olabilir (idrar söktürücüler ile eş zamanlı kullanımda kontrollü sodyum diyetinin uygulanması önerilmektedir).

  • Kan basıncını düşüren diğer ilaçlar (nitratlar, uyku ilaçları, ruhsal hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar (fenotiyazin, güçlü antidepresifler), anestezik maddeler (hipnotikler, anestezikler)), ile eş zamanlı kullanım, kan basıncını düşürme etkisinde artmaya sebep olabilir.

 • Güçlü kas gevşetici ilaçların (ör. tübokürarin klorür) etkileri artabilir veya azalabilir (gerekli durumlarda anestezistler MONOPRİL PLUS tedavisi hakkında bilgilendirilmelidir.
 • Kan basıncını yükselten, vazopressör sempatomimetik ilaçlar (örn. bazı burun damlalarındaki ilaç etkin maddeleri, epinefrin) ile MONOPRİL PLUS’m eş zamanlı kullanımı, kan basıncını düşürme yeteneği üzerinde olumsuz etkiye sebep olabilir. Bu ilaçların etkileri de hidroklorotiyazid ile azalabilir.
 • Allopurinol, prokainamid veya vücudun bağışıklı sistemini baskılayan bir ilaç (sitostatik ilaçlar (örn. siklofosfamid, florourasil, metotreksat), immunospresant, sistemik kortikosteroidler) ile MONOPRİL PLUS’m eş zamanlı kullanımı kandaki hücrelerin sayısında değişikliğe sebep olabilir.
 • Salisilatların yüksek dozda alınmaları ile oluşan merkezi sinir sistemi üzerindeki etkisi hidroklorotiyazid ile artabilir.
 • Kalp güçlendirici ilaçların (digitaller) etkileri ve yan etkileri artabilir.
 • Kalp ve sinir sisteminde oluşabilecek olası hasarı önlemek amacı ile MONOPRİL PLUS tedavisi sırasında lityum kullanımı ancak, kandaki lityum değerinin dikkatle izlenmesi ile mümkündür.
 • Enjeksiyonluk altın (sodyum orotiyomalat) ile birlikte MONOPRİL PLUS dahil ACE inhibitörü tedavisi gören hastalarda seyrek olarak nitritoid reaksiyonlar (yüzde kızarma, bulantı, kusma ve tansiyon düşüşü ile belirgin bir durum) bildirilmiştir.
 • • Kan şeker seviyesini düşüren ilaçların (örn. sülfonamidler, metformin) etkisi hidroklorortiyazid ile azalabilir. Ayrıca, ACE inhibitörlerinin insülin direncini azaltması ve kan şeker seviyesini düşürme etkisini artırması sebebi ile hastaların, MONOPRİL PLUS tedavisine başlangıç döneminde kan şeker seviyelerinin takip edilmesi gerekmektedir.

 • Güçlü ağrı kesici ve inflamasyon giderici ilaçlar (asetilsalisilik asit, indometazin gibi steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlar), MONOPRİL PLUS’ın kan basıncını düşürme etkisini azaltabilir, böbrek fonksiyonlarını bozabilir ve potasyum seviyelerinde artışa sebep olabilir.
 • Magnezyum ve/veya alüminyum hidroksit içeren mide asidini azaltan ilaçlar ile
 • MONOPRİL    PLUS’ın    eş    zamanlı    kullanılması,    fosinopril sodyum    emilimini

  azaltabilir. Dolayısıyla, bu iki ilacın birbirlerinden 2 saat ara ile kullanılması önerilmektedir.

 • Güçlü kolesterol düşürücü etkiye sahip ilaçlar (örn. kolestiramin, kolestipol) ile
 • MONOPRİL    PLUS’ın    eş    zamanlı    kullanılması,    hidroklorotiyazidin    emilimini

  azaltabilir.

 • Bazı vakalarda, metildopa ile eş zamanlı MONOPRİL PLUS kullanımına bağlı olarak, hidroklorotiyazide karşı antikor oluşması sonucu kırmızı kan hücresi bozulması gözlenmiştir (hemoliz).
 • MONOPRİL PLUS şeker hastalığınız veya böbrek yetmezliğiniz varsa aliskiren ile beraber kullanılmamalıdır.
 • Mesane Kanseri Mesane Kanseri  Mesane kanseri her zaman mukozada başlar. Erken safhalarda bu tabakada sınırlı kalır ve hücre içindeki karsinom olarak nitelendirilir.
  Yüksek Tansiyon Yüksek Tansiyon  Hipertansiyon sürekli anormal derecede yüksek olan kan basıncıdır. Tansiyon atardamarlarınızdaki kanın basıncıdır.
  Travma Sonrası Bunalımı Travma Sonrası Bunalımı Travmatik bir olay, günlük olağan olayların dışında olan ve kişiyi derinden rahatsız eden bir olaydır.Birçok olay böyle bir etki gösterebilir.
  İnme İnme İnme, beynin hasar görmesinin sonucudur. Bu hasar, beynin bir kısmındaki ya bir kanama ya da akut kan eksikliği nedeniyle o kısmın geçici ya da kalıcı olarak işlevini yapamamasına yol açar.
  Ağız Kanseri Ağız Kanseri Ağız kanserinin en yaygın türleri, dudak, dil, dişetidir. Nadiren yanak içi veya damak bölgelerini de içine alır.

  İLAÇ GENEL BİLGİLERİİlaç Bilgileri

  Deva Holding A.Ş.
  Geri Ödeme KoduA05131
  Satış Fiyatı 41.96 TL [ 15 Oct 2021 ]
  Önceki Satış Fiyatı 41.96 TL [ 8 Oct 2021 ]
  Original / JenerikOriginal İlaç
  Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
  Barkodu8699525016751
  Etkin Madde Fosinopril Hidroklorotiazid
  ATC Kodu C09BA09
  Birim Miktar 20+12,5
  Birim Cinsi MG
  Ambalaj Miktarı 28
  Kalp Damar Sistemi > ACE İnhibitörleri Kombinasyonları > Fosinopril Hctz
  Yerli ve Beşeri bir ilaçdır. 

  İLAÇ FİYATLARIİlaç Fiyatları

  MONOPRIL PLUS 20 mg/12.5 mg 28 tablet Barkodu
  Tarihi İlaç Fiyatı
  15 Oct 202141.96 TL
  8 Oct 202141.96 TL
  1 Oct 202141.96 TL
  27 Sep 202141.96 TL
  22 Sep 202141.96 TL
  14 Sep 202141.96 TL
  6 Sep 202141.96 TL
  27 Aug 202141.96 TL
  2021 / 2008 İlaç Fiyatları