Sandoz İlaçları › ETOPOSID EBEWE 100 mg/5 ml IV inf. için kon. çöz. içeren flakon › KT › Kullanmadan Önce

ETOPOSID EBEWE 100 mg/5 ml IV inf. için kon. çöz. içeren flakon Kullanmadan Önce

Etoposid }

Antineoplastik ve İmmünomodülatör Ajanlar > Alkaloidler ve Diğer Doğal İlaçlar (64 ilaç) > Etoposid Sandoz İlaç San. ve Tic. A.Ş. | Güncelleme : 25 May  2012

2.ETOPOSID EBEWE kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

ETOPOSID EBEWE'i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

Eğer:

 • Aktif bileşen veya katkı maddelerinden herhangi birine aşırı duyarlılığınız varsa,
 • Ağır karaciğer yetmezliğiniz varsa,
 • Ağır böbrek yetmezliğiniz varsa,
 • Ağır kemik iliği baskılanmanız varsa,
 • Hamile iseniz veya emziriyorsanız,
 • ETOPOSID EBEWE'i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

 • ETOPOSID ‘EBEWE’yi, sadece sağlık personeli ve kanser tedavisi ilaçlarının kullanımında deneyimli doktorların denetiminde uygulatınız.
 • ETOPOSİD ‘EBEWE’ damar içine ya da vücutta bulunan boşluklar içine uygulanmalıdır. Omurilik zan içine ETOPOSİD ‘EBEWE’yi kullanmayınız.
 • Damar dışına kaçması derin yaralanmalara ve doku ölümlerine neden olabilir.
 • Kızarma, titreme, ateş, kalp atışının hızlanması, göğüste sıkışma hissi, nefes almada güçlük ve düşük tansiyonla seyreden bir aşın duyarlılık reaksiyonu olabileceğinden, bu belirtileri gözlerseniz doktorunuzu uyannız.
 • Önerilenden daha yüksek miktarlarda kullanıldığında çocuklarda oldukça sık olarak aşırı duyarlılık reaksiyonları bildirilmiştir. Bu durumlarda infuzyon derhal durdurulacak ve belirtilere yönelik tedavi uygulanacaktır.
 • Kemik iliği baskılanması yönünden hem tedaviniz sırasında hem de tedaviden sonra sık olarak gözlenmelisiniz. Kemik iliği baskılanması etoposid tedavisiyle ilişkili en önemli zararlı etkidir. Etoposid tedavinize başlamadan önce ışın tedavisi ve/veya ilaç tedavisi almışsanız, kemik iliğinizin düzelebilmesi için belirli bir süre beklenecektir. Kan değerleriniz uygun bir seviyeye gelene dek tedaviniz ertelenecektir. Etoposidin tek başına veya başka ilaçlarla birlikte kullanılmasına bağlı olarak, kan tablonuz normalde 21 gün içinde düzelir. Kan değerleriniz ve karaciğer işlevleriniz takip edilmelidir.
 • Kan ve lenf kanseriniz varsa, yalnızca size sağlayacağı yarar riskten fazla ise kullanmalısınız.
 • Tedaviniz sırasında yaşayabileceğiniz bulantı ve kusma şikayetlerinizi gidermede bulantı giderici ilaçlar faydalı olacaktır.
 • Etoposid tedavisine başlamadan önce bakteri ve virüse bağlı enfeksiyonlarınız kontrol altına alınmalıdır. Poliovirüs aşısı ile yeni aşılandıysamz yakın temastan kaçınmalısınız.
 • Işın tedavisi ve ilaç tedavisi aldıysanız, kalp ritminizde düzensizlikler varsa, daha önce kalp damarlarında tıkanıklık yaşamışsanız, karaciğer ve böbrek yetmezliğiniz, sinirsel bir hastalığınız, idrar yapma güçlüğünüz, sara (epilepsi) hastalığınız veya beyin hasarınız veya ağızda iltihabımz varsa doktorunuzu uyannız.
 • Etoposid genler üzerine zararlı etkiler gösterebilir.
 • Çocuk doğurma potansiyeli bulunan kadınlar ve erkekler tedavi süresi boyunca ve tedaviden sonraki 6 ay içinde etkin bir doğum kontrol yöntemi kullanmalıdır.
 • Eğer etoposid tedavisini takiben çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız mutlaka genetik yönden bir uzmana danışmaksınız.

 • ETOPOSID ‘EBEWE’ üreme yeteneğinde azalmaya neden olabilir. Geri dönüşü olmayan kısırlık olasılığı vardır.
 • Diğer antikanser ilaçlarıyla beraber etoposidle tedavi edilmiş hastalarda, seyrek olarak kemik iliği ve kan yapımını etkileyen hastalıklarla beraber de görülebilen akut lösemi (kan kanseri) oluşumu tanımlanmıştır.
 • • Bu tıbbi ürün benzil alkol içermektedir. Bu nedenle, prematüre bebekler ve yeni doğanlara uygulanmaması gerekir. Bebeklerde ve 3 yaşına kadar olan çocuklarda toksik reaksiyonlara ve alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir.

  Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

  ETOPOSID EBEWE'in yiyecek ve içecek ile kullanılması

  ETOPOSID EBEWE'in yiyecek ve içecek ile kullanılması

  Hamilelik

  İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Hamile kadınlarda kullanımı sırasında güvenliliği ortaya koyulmamıştır.

  Hamileyseniz ETOPOSİD ‘EBEWE’yi kullanmayınız. Kullanmanız gerekirse çok dikkatli olunuz.

  Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Emzirme

  İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Emziriyorsanız ETOPOSİD ‘EBEWE’yi kullanmayınız.

  Araç ve makina kullanımı

  Yorgunluk ve beyin kaynaklı geçici körlük gibi yan etkiler nedeniyle tedaviden hemen sonra araç ve makine kullanmayınız. ETOPOSİD ‘EBEWE’nin içindeki alkol nedeniyle araç ve makine kullanma yeteneğiniz zarar görebilir.

  ETOPOSID EBEWE'in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

  Hamilelik

  İçerdiği benzil alkol nedeniyle etoposid 6 aydan küçük çocuklara uygulanmamalıdır.

  Diğer ilaçlarla birlikte kullanımı

  İşın tedavisi ve kemik iliği baskılanmasına neden olabilecek ilaçlar etoposidin neden olduğu kemik iliği baskılanmasım artırabilir.

  Etoposid diğer ilaçların (öm. siklosporin) hücre üzerine zararlı etkilerini ve kemik iliği baskılanmasım artırabilir. Yüksek doz siklosporin tedavisi etoposide maruz kalmayı artırır, etoposidin atılımım azaltır.

  Ağızdan alman pıhtılaşmayı önleyici ilaçların etkileri artabilir.

  Fenilbutazon, sodyum salisilat ve salisilik asit gibi ilaçlar etoposidin kan proteinlerine bağlanmasını etkileyebilir.

  Antrasiklin grubu ilaçlar ve etoposid arasında çapraz direnç (ilaçlardan birine karşı direnç gelişirse diğer ilaca karşı da direnç gelişir) deneysel olarak gösterilmiştir.

  Yararlı olma olasılığı olan etkileşimler:

  Etoposid genellikle diğer hücre üzerine zararlı ilaçlarla birlikte kullanılır ve bu etkisi yönünden birbirlerinin etkilerini artırdıkları varsayılır. Metotreksat ve sisplatin gibi bazı ilaçlarla böyle bir etkileşim gösterilmiştir.

  Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

  Asperger Sendromu Asperger Sendromu  Asperger sendromu, otistik gurubun bir bölümü olan bir özürdür. Bu genelde, gurubun daha ”yüksek” tarafında yer aldığı düşünülen kişilere uygun bir tanıdır.
  Omurilik zedelenmeleri Omurilik zedelenmeleri  Omurilik zedelenmesini takip eden birkaç gün içinde, hiçkimse hasarin ne kadar olacagini tahmin edemez. Buradaki sorun, omuriligin herhangi bir zedelenmesinden hemen sonra, bir omurilik sokunun olusmasidir.
  Rahim Boyu ( Serviks ) Kanseri Rahim Boyu ( Serviks ) Kanseri Rahim boynu (serviks) kanseri 35 yaş altı kadınlarda görülen vakalarda meme kanserinden sonra ikinci sırayı alır.Serviks kanserinin gelişmesi yıllarca sürebilir.
  Belsoğukluğu, Chlamydia ve Frengi Belsoğukluğu, Chlamydia ve Frengi Belsoğukluğu, bakterilerin sebep olduğu bir enfeksiyondur. Cinsel ilişki yoluyla bulaşır ve dölyatağı boynunda, idrar yollarında, anüste, makatta ve boğazda enfeksyona sebep olabilir.
  Mesane Kanseri Mesane Kanseri Mesane kanseri her zaman mukozada başlar. Erken safhalarda bu tabakada sınırlı kalır ve hücre içindeki karsinom olarak nitelendirilir.

  İLAÇ GENEL BİLGİLERİİlaç Bilgileri

  Sandoz İlaç San. ve Tic. A.Ş.
  Geri Ödeme KoduA02856
  Satış Fiyatı 120.4 TL [ 29 May 2023 ]
  Önceki Satış Fiyatı 120.4 TL [ 22 May 2023 ]
  Original / JenerikJenerik İlaç
  Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
  Barkodu8699205760158
  Etkin Madde Etoposid
  ATC Kodu L01CB01
  Birim Miktar 100
  Birim Cinsi MG
  Ambalaj Miktarı 1
  Antineoplastik ve İmmünomodülatör Ajanlar > Alkaloidler ve Diğer Doğal İlaçlar (64 ilaç) > Etoposid
  İthal ( ref. ülke : Avusturya ) ve Beşeri bir ilaçdır. 

  İLAÇ FİYATLARIİlaç Fiyatları

  ETOPOSID EBEWE 100 mg/5 ml IV inf. için kon. çöz. içeren flakon Barkodu
  Tarihi İlaç Fiyatı
  29 May 2023120.40 TL
  22 May 2023120.40 TL
  15 May 2023120.40 TL
  8 May 2023120.40 TL
  28 Apr 2023120.40 TL
  24 Apr 2023120.40 TL
  17 Apr 2023120.40 TL
  7 Apr 2023120.40 TL
  2023 / 2008 İlaç Fiyatları