› › › Kullanmadan Önce

COZAAR 50 mg 28 tablet Kullanmadan Önce

Losartan Potasyum }

Kalp Damar Sistemi > Anjiyotensin II Antagonistleri > Losartan Potasyum Merck Sharp & Dohme İlaçları Ltd.Şti.(MSD) | Güncelleme : 13 October  2017

2.COZAAR kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

COZAAR'i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

Eğer:

• COZAAR veya içerisindeki herhangi bir maddeye karşı allerjiniz varsa,

• Karaciğer fonksiyonunuz ciddi şekilde bozulmuşsa,

• Hamileliğiniz 3 ayı geçmişse (gebeliğin erken döneminde de COZAAR'dan kaçınmak daha iyidir- bkz. "Gebelik").

COZAAR'i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

Gebe olduğunuzu düşünüyorsanız (veya gebe kalma ihtimaliniz varsa) doktorunuza söylemelisiniz. COZAAR gebeliğin erken döneminde tavsiye edilmez ve hamileliğiniz 3 ayı geçmişse COZAAR almamanız gerekir çünkü bu dönemde kullanıldığında bebeğinize ciddi şekilde zarar verebilir (bkz. gebelik bölümü).

COZAAR almadan önce doktorunuza aşağıdakileri söylemeniz önemlidir:

• Geçmişte anjiyoödem (yüz, dudaklar, boğaz ve/veya dilde şişme) yaşadıysanız (bkz. bölüm

4. "Olası yan etkiler nelerdir?")

• Aşın derecede kusma veya ishal ve buna bağlı olarak vücut sıvılarınızda ve/veya vücudunuzdaki tuz miktarında aşın miktarda kayıp varsa.

• Diüretikler (idrar atılımını artıran ilaçlar/idrar söktürücüler) alıyorsanız veya diyetle aldığınız tuz miktannda kısıtlama yapılıyorsa (bunlar vücudunuzdan aşın miktarda sıvı ve tuz kaybına yol açar) (bkz. bölüm 3 "Özel hasta gruplannda dozaj").

• Böbreklerinize giden kan damarlarında daralma veya blokaj olduğu biliniyorsa veya yakın bir tarihte size böbrek nakli yapıldıysa.

• Karaciğer fonksiyonunuz bozulmuşsa (bkz. bölüm 2 "COZAAR'ı aşağıdaki durumlarda kullanmayınız" ve bölüm 3 "Özel hasta gruplarında dozaj").

• Böbrek bozukluğunun eşlik ettiği veya etmediği kalp yetmezliğiniz ya da eş zamanlı olarak yaşamı tehdit eden ciddi kalp aritmileriniz varsa. Eş zamanlı olarak bir beta-blokör ile tedavi ediliyorsanız özellikle dikkatli olunmalıdır.

• Kalp kapaklannızda veya kalp kasınızda sorunlar varsa.

• Kalp damarlarındaki bozulmaya bağlı kalp hastalığı veya beyin damarlanndaki hastalığınız varsa

• Sizde primer hiperaldosteronizm (böbrek üstü bezindeki bir anormallik nedeniyle aldosteron hormonunun salgılanmasında artışla ilişkili bir durum).

Bu uyanlar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

COZAAR'in yiyecek ve içecek ile kullanılması

COZAAR aç veya tok karnına alınabilir.

Hamilelik

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Gebe olduğunuzu düşünüyorsanız (veya gebe kalma ihtimaliniz varsa) doktorunuza söylemelisiniz. Normal şartlarda doktorunuz size gebe kalmadan önce veya gebe olduğunuzu öğrendiğiniz anda COZAAR almayı bırakmanızı tavsiye edecek ve COZAAR yerine başka bir ilaç almanızı önerecektir. COZAAR gebeliğin erken döneminde tavsiye edilmez ve hamileliğiniz 3 ayı geçmişse COZAAR almamanız gerekir çünkü hamileliğin üçüncü ayından sonra kullanıldığında bebeğinize ciddi şekilde zarar verebilir.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emziriyorsanız veya emzirmeyi planlıyorsanız COZAAR kullanmayınız.

COZAAR emziren annelere önerilmez ve eğer emzirmek istiyorsanız, özellikle de bebeğiniz yeni doğmuşsa veya prematüre doğmuşsa doktorunuz sizin için başka bir tedavi seçebilir.

Araç ve makina kullanımı

Araç ve makina kullanımı

COZAAR'ın araç veya makine kullanma becerisini etkileme ihtimali azdır. Ancak yüksek kan basıncını tedavi etmek için kullanılan diğer ilaçlar gibi, losartan da bazı kişilerde baş dönmesi veya uyku haline yol açabilir. Baş dönmesi veya uyku hali yaşarsanız, araç veya makine kullanmadan önce doktorunuza danışmalısınız.

COZAAR'in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

Potasyum: Her bir tablet 4.24 mg potasyum içerir. Potasyum miktanna bağlı herhangi bir olumsuz etki beklenmez.

Laktoz monohidrat: Her bir tablet 25.5 mg laktoz içerir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız (tahammülsüzlük) olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

COZAAR kullanırken reçeteli ya da reçetesiz başka ilaçlar, doğal ürünler ya da bitkisel ilaçlar alıyorsanız veya geçmişte aldıysanız doktorunuza bildiriniz. COZAAR ile tedavi edilirken,

Diğer kan basıncını düşüren ilaçlar; bunlar kan basıncınızı daha da düşürebilir. Kan basıncı aşağıdaki ilaçlar/ilaç sınıflarından biriyle de düşebilir: trisiklik antidepresanlar, antipsikotikler, baklofen, amifostin.

• Potasyum tutan veya potasyum düzeylerini yükseltebilen ilaçlar (örn., potasyum takviyeleri, potasyumlu tuzlar veya potasyum tutan ilaçlar (örn., belirli diüretikler [amilorid, triamteren, spironolakton] veya heparin).

  • COX-2 inhibitörleri dahil olmak üzere steroid olmayan iltihap önleyici (NSAİ) ilaçlar (örn.indometasin); bunlar iltihabı azaltan ve ağrı giderimine yardımcı olmak amacıyla kullanılabilen ilaçlardır. Bunlar losartanın kan basıncını düşürücü etkisini azaltabilirler.
  • Böbrek fonksiyonunuz bozulmuşsa, bu ilaçlann eş zamanlı kullanımı böbrek fonksiyonunda kötüleşmeye neden olabilir.

    Lityum içeren ilaçlar doktorun yakın gözetimi olmadan losartan ile birlikte alınmamalıdır. Tedbir niteliğindeki özel önlemler (örn., kan testler) uygun olabilir.

    Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

    İnme İnme  İnme, beynin hasar görmesinin sonucudur. Bu hasar, beynin bir kısmındaki ya bir kanama ya da akut kan eksikliği nedeniyle o kısmın geçici ya da kalıcı olarak işlevini yapamamasına yol açar.
    Yüksek Tansiyon Yüksek Tansiyon  Hipertansiyon sürekli anormal derecede yüksek olan kan basıncıdır. Tansiyon atardamarlarınızdaki kanın basıncıdır.
Yüksek Tansiyon Yüksek Tansiyon Hipertansiyon sürekli anormal derecede yüksek olan kan basıncıdır. Tansiyon atardamarlarınızdaki kanın basıncıdır.
İnme İnme İnme, beynin hasar görmesinin sonucudur. Bu hasar, beynin bir kısmındaki ya bir kanama ya da akut kan eksikliği nedeniyle o kısmın geçici ya da kalıcı olarak işlevini yapamamasına yol açar.
Rahim Boyu ( Serviks ) Kanseri Rahim Boyu ( Serviks ) Kanseri Rahim boynu (serviks) kanseri 35 yaş altı kadınlarda görülen vakalarda meme kanserinden sonra ikinci sırayı alır.Serviks kanserinin gelişmesi yıllarca sürebilir.

İLAÇ GENEL BİLGİLERİİlaç Bilgileri

Merck Sharp & Dohme İlaçları Ltd.Şti.(MSD)
Geri Ödeme KoduA02036
Satış Fiyatı 15.56 TL [ 13 Oct 2017 ]
Önceki Satış Fiyatı 15.56 TL [ 6 Oct 2017 ]
Original / JenerikOriginal İlaç
Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu8699636090701
Etkin Madde Losartan Potasyum
ATC Kodu C09CA01
Birim Miktar 50
Birim Cinsi MG
Ambalaj Miktarı 28
Kalp Damar Sistemi > Anjiyotensin II Antagonistleri > Losartan Potasyum
Yerli ve Beşeri bir ilaçdır. 

İLAÇ FİYATLARIİlaç Fiyatları

Tarihi İlaç Fiyatı
13 Oct 201715.56 TL
6 Oct 201715.56 TL
29 Sep 201715.56 TL
22 Sep 201715.56 TL
15 Sep 201715.56 TL
8 Sep 201715.56 TL
25 Aug 201715.56 TL
18 Aug 201715.56 TL
2017 / 2008 İlaç Fiyatları