› › › Kullanmadan Önce

CIRRUS UZUN SALIM 14 film tablet {Ucb} Kullanmadan Önce

Setirizin Dihidroklorur + Psodoefedrin Hcl }

Solunum Sistemi > Sistemik Nazal Dekonjestanlar > Psödoefedrin Kombinasyon UCB Pharma A.Ş. | Güncelleme : 30 January  2015

2.CIRRUS UZUN SALIM kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

CIRRUS UZUN SALIM'i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

Eğer:

- CİRRUS'un bileşiminde bulunan maddelerden birine, efedrine veya diğer piperazinlere karşı alerjiniz var ise (aşırı duyarlı iseniz),

- Ciddi yüksek kan basıncınız (hipertansiyon) veya ağır kalp ve koroner damar hastalığınız varsa,

- Dihidroergotamin içeren bir ağrı kesici ilaç alıyorsanız,

- Ağır böbrek yetmezliğiniz varsa,

- Tiroid hormonlarının aşırı salgılanması (hipertiroidi) kontrol edilemiyorsa,

- Kalbinizde ağır ritim bozukluğu varsa,

- Böbreküstü bezinizde tansiyon yükselmesine sebep olan bir tümör (feokromasitoma) varsa

- İşeyememe sonucu mesanede aşırı idrar birikmeniz (idrar retansiyonu) varsa,

- Göz içi basıncınız yüksek ise (göz tansiyonunuz varsa),

- Monoamin Oksidaz (MAO) İnhibitörü olarak bilinen depresyon (ruhsal çökkünlük) ilaçları kullanıyorsanız veya son 14 gün içinde kullandıysanız,

- Geçmişte inme (felç) geçirdiyseniz,

- Beyin kanamasına bağlı inme geliştiren yüksek risk grubundaysanız, CİRRUS'u kullanmayınız.

- İçeriğinde bulunan psödoefedrin sebebiyle CİRRUS'un tanısı konmuş veya şüpheli konjenital uzamış QT sendromu veya Torsades de Pointes hastalarında kullanımından kaçınılmalıdır.

CIRRUS UZUN SALIM'i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

- Diyabet (şeker hastalığı) hastalığınız varsa,

- Tiroid hormonlarının aşırı salgılanması (hipertiroidi) söz konusu ise,

- Yüksek kan basıncınız varsa,

- Dakikadaki kalp atım sayınız normalin üstüne çıkıyor (taşikardi) veya kalp atımınız normal ritmini kaybediyor (kardiyak aritmi) ise,

- Kalbi besleyen koroner damarlarınızda tıkanma varsa,

- Orta derecede böbrek veya karaciğer yetmezliğiniz varsa,

- 60 yaşın üzerinde iseniz,

- Sempatomimetik etki gösteren ilaçlar [dekonjestanlar (burun tıkanıklığını giderici ilaçlar)], iştah kesiciler, amfetamin, trisiklik antidepresanlar gibi) alıyorsanız,

- Yüksek tansiyonu düşüren (antihipertansif) ilaçlar alıyorsanız,

- Alkol veya merkezi sinir sistemi depresanları (baskılayıcıları) olarak bilinen ilaçlar kullanıyorsanız, CİRRUS'u dikkatli kullanınız.

Ayrıca,

- Prostat büyümesi veya mesane boşalmasında tıkanıklığınız varsa,

- Yüksek tansiyonlu bir hastaysanız ve beraberinde ağrı ve enflamasyonda kullanılan non-steroidal antiinflamatuvar (steroid yapıda olmayan bir iltihap çözücü) bir ilaç hem de CİRRUS alıyorsanız,

- Kanın aşırı derecede pıhtılaşması riskini taşıyan bir hastalığınız varsa (enflamatuvar barsak hastalığı gibi),

- Beyin kanamasına bağlı inme riskini arttıran faktörlere sahip bir hastaysanız ve beraberinde kan damarlarını daraltıcı ilaçlar (bromokriptin, pergolid, lisurid, kabergolin, ergotamin gibi) ve diğer burun tıkanıklığını giderici (dekonjestan) ilaçlarla (fenilpropanolamin, fenilefrin, efedrin gibi) birlikte CİRRUS alıyorsanız bu ilacı dikkatli kullanınız.

- Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız (tahammülsüzlüğünüz) olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce mutlaka doktorunuzla temasa geçiniz.

Bu uyarılar geçmişte herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışın.

CIRRUS UZUN SALIM'in yiyecek ve içecek ile kullanılması

CİRRUS u aç veya tok karnına alabilirsiniz.

Hamilelik

 İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

• CİRRUS'un hamile kadınlarda kullanımına ilişkin yeterli veri yoktur. CİRRUS hamile kadınlara verilmemelidir, çünkü hamilelik boyunca güvenli olup olmadığı kanıtlanmamıştır.

• CİRRUS'un hamile kadınlarda, kazara uygulanması, hamilelik veya fetus/yeni doğan bebeğin sağlığı üzerinde ters bir etki oluşturmamış olsa da CİRRUS'un kullanımı kesilmelidir.

 Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme

 İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

• Setirizin ve psödoefedrin anne sütüne geçtiği için, emzirme döneminde CİRRUS kullanılmamalıdır.

Araç ve makina kullanımı

CİRRUS alan hastaların, özellikle motorlu taşıt ve tehlikeli makineler kullanılacaksa, dikkat etmeleri ve önerilen dozları aşmamaları önerilir, ayrıca yan etki (uyuşukluk, sersemlik hissi, vb.) görülme olasılığını da dikkate almaları gerekir.

CIRRUS UZUN SALIM'in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

CİRRUS Uzun Salım Film Tablet'in içeriğinde laktoz bulunur. Eğer doktorunuz, bazı şeker çesitlerine karşı hassas olduğunuzu belirtmişse, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Diğer ilaçlarla birlikte kullanımı

Depresyon tedavisinde kullanılan bir ilaç olan Monoamin Oksidaz İnhibitörleri (MAOİ) ile sempatomimetik aminleri aynı zamanda kullanıyorsanız kan basıncınızda artış (hipertansiyon) ve tansiyon yükselmesine bağlı bir kriz meydana gelebilir. Bu durum MAO inhibitörleri ile tedavinin kesilmesinden sonraki 2 hafta içinde de görülebilir. Bu nedenle CİRRUS tedavisine başlanabilmesi için MAOİ ile tedavi kesildikten sonra en az 14 gün geçmiş olmalıdır.

CİRRUS, yüksek tansiyonlu hastaların tedavisinde kullanılan (antihipertansif) beta adrenerjik reseptör blokerleri ve metildopa, guanetidin ve rezerpin gibi ilaçların etkilerini azaltabilir.

Linezolid olarak bilinen bir antibiyotiğin psödoefedrin ile birlikte uygulanması, kan basıncı normal olan hastalarda kan basıncında artışa neden olabilir.

Psödoefedrin, dijital (bir kalp ilacı, digoksin) ile eş zamanlı kullanıldığında ektopik pacemaker (kalp atımı için uyarı oluşturan merkez dışından uyarı oluşması) aktivitesinde artış meydana gelebilir. Bu nedenle kanda tedavi için gerekli dijital seviyesi sağlanmış (dijitalize) hastalarda CİRRUS kullanımından kaçınılmalıdır.

Halojenli anestezik ajanlarla eş zamanlı kullanım, kalpte ventriküllerde meydana gelen ritim bozukluğunu arttırabilir veya kötüleştirebilir.

Antasitler ve proton pompa inhibitörleri olarak bilinen mide ilaçları, psödoefedrinin emilim hızını artırır; kaolin ise azaltır.

CİRRUS antihistaminik etkisinden dolayı, alerji deri testlerinin sonuçlarını etkileyebilir, bu testleri uygulamadan önce uygun bir arınma dönemi gerekir.

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Kolon, Rektum yada Bağırsak Kanseri Kolon, Rektum yada Bağırsak Kanseri  Bağırsak kanseri kolon veya rektumda (arka geçit) herhangi bir bölgede ortaya çıkabilir.Kolorektal kanser erken safhalarda teşhis edilmesi halinde daha kolay ve daha başarılı bir şekilde tedavi edilir.
Sırt Ağrısı Sırt Ağrısı  Sırt ağrısı birden bire ortaya çıkıp şiddetli (akut) olabilir veya zamanla gelişip daha uzun süreli sorunlara (kronik) neden olabilir.
Omurilik zedelenmeleri Omurilik zedelenmeleri Omurilik zedelenmesini takip eden birkaç gün içinde, hiçkimse hasarin ne kadar olacagini tahmin edemez. Buradaki sorun, omuriligin herhangi bir zedelenmesinden hemen sonra, bir omurilik sokunun olusmasidir.
İnme İnme İnme, beynin hasar görmesinin sonucudur. Bu hasar, beynin bir kısmındaki ya bir kanama ya da akut kan eksikliği nedeniyle o kısmın geçici ya da kalıcı olarak işlevini yapamamasına yol açar.
Depresyonu Anlamak Depresyonu Anlamak Depresyon farklı kişileri farklı biçimlerde etkiler. Duygusal veya fiziksel olmak üzere geniş alanda belirtilere sebep olabilir.Depresyona neler sebep olur?

İLAÇ GENEL BİLGİLERİİlaç Bilgileri

UCB Pharma A.Ş.
Geri Ödeme KoduA09796
Satış Fiyatı 5.22 TL [ 30 Jan 2015 ]
Önceki Satış Fiyatı 5.22 TL [ 23 Jan 2015 ]
Original / JenerikOriginal İlaç
Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu8699624030016
Etkin Madde Setirizin Dihidroklorur + Psodoefedrin Hcl
ATC Kodu R01BA52
Birim Miktar 5+120
Birim Cinsi MG
Ambalaj Miktarı 14
Solunum Sistemi > Sistemik Nazal Dekonjestanlar > Psödoefedrin Kombinasyon
İthal ve Beşeri bir ilaçdır. 

İLAÇ FİYATLARIİlaç Fiyatları

Tarihi İlaç Fiyatı
30 Jan 20155.22 TL
23 Jan 20155.22 TL
16 Jan 20155.22 TL
9 Jan 20155.22 TL
6 Jan 20155.22 TL
2017 / 2008 İlaç Fiyatları