Alcon İlaçları › AZOPT % 1 5 ml oft.sol. › İP › Uyarılar

AZOPT % 1 5 ml oft.sol. Uyarılar

Alcon Laboratuarları Tic. A.Ş. | Güncelleme :29 Haziran  2012

AZOPT bir sülfonamid’tir ve topikal olarak uygulanmasına rağmen sistemik yoldan absorblanır. Dolayısıyla, sülfonamidlerle görülen advers reaksiyonlar AZOPT’un topikal uygulanması ile de görülebilir. Stevens-Johnson sendromu, toksik epidermal nekroliz, fulminant hepatik nekroz, agranülositoz, aplastik anemi ve diğer kan diskrazileri dahil olmak üzere ciddi sülfonamid reaksiyonlarından kaynaklanan fataliteler nadir de olsa görülmüştür. Bir sülfonamid yeniden uygulandığında uygulama yolu ne olursa olsun hassasiyet oluşabilir. Ciddi reaksiyon veya aşırı derecede hassasiyet belirtileri ortaya çıkarsa, ilacın kullanımı kesilmelidir.

 

Genel Önlemler: Karbonik anhidraz aktivitesi gerek kornea endotelinin plazma membranlar etrafında gerekse sitoplazmada gözlenmiştir. AZOPT®’un sürekli uygulanmasının kornea endotelindeki etkisi henüz tam olarak değerlendirilmemiştir.

Akut açı-kapanması glokomu hastalarının tedavisi oküler hipotansif ajanlara ek terapötik müdahaleler gerektirir. AZOPT akut açı-kapanması glokomu hastalarında denenmemiştir.

Psödoeksfoliatif glokom veya pigmenter glokomlu hastaların AZOPT ile tedavisinde kısıtlı sayıda deneyim bulunmaktadır.

AZOPT ciddi böbrek yetmezliği (CrCl < 30mL/dak) olan hastalarda denenmemiştir. AZOPT ve metabolitlerinin itrahı temelde böbrekler yoluyla olduğundan, AZOPT bu tür hastalarda önerilmemektedir. AZOPT karaciğer yetmezliği olan hastalarda denenmemiştir dolayısıyla bu tür hastalarda dikkatli kullanılmalıdır. Oral karbonik anhidraz inhibitörü ve AZOPT kullanan hastalarda karbonik anhidraz inhibisyonunun bilinen sistemik etkileri üzerine aditif etki potansiyeli mevcuttur. AZOPT ve oral karbonik anhidraz inhibitörlerinin birlikte kullanımı önerilmemektedir.

AZOPT ile yapılan tedavinin kesilmesinden sonra potansiyel rebound etkiler çalışılmamıştır; GİB’nı düşürücü etkisinin 5 ila 7 gün boyunca sürmesi beklenir.

Göz ameliyatı geçiren veya travma, enfeksiyon gibi oküler durum geliştiren hastaların mevcut multidoz kullanımının devamı ile ilgili olarak doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Birden fazla topikal oftalmik ilacın kullanılması durumunda uygulamalar arasında en az 10 dakika  geçmesine dikkat edilmelidir.

Diyabet Hastalığı Diyabet Hastalığı
Diyabet, insülin hormonu ile ilgili problemlerden kaynaklanan bir hastalıktır.
Yüksek Tansiyon Yüksek Tansiyon
Hipertansiyon sürekli anormal derecede yüksek olan kan basıncıdır. Tansiyon atardamarlarınızdaki kanın basıncıdır.
İnme İnme
İnme, beynin hasar görmesinin sonucudur. Bu hasar, beynin bir kısmındaki ya bir kanama ya da akut kan eksikliği nedeniyle o kısmın geçici ya da kalıcı olarak işlevini yapamamasına yol açar.

İLAÇ BİLGİLERİİlaç Bilgileri

Alcon Laboratuarları Tic. A.Ş.
Geri Ödeme KoduA01088
Satış Fiyatı TL
Önceki Satış Fiyatı
Original / JenerikOriginal İlaç
Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu8699760710056
Etkin Madde Brizolamid
ATC Kodu S01EC04
Duyu Organları > Göz Tansiyonu İlaçları (Glokom) ve Miyotikler > Brinzolamide
İthal ( ref. ülke : Yunanistan ) ve Beşeri bir ilaçdır. 

İLAÇ EŞDEĞERLERİ

Eşdeğer İlaç Adı Barkodu İlaç Fiyatı
BRINZOPT 8681176314027
BRITIL 8680199615708 84.34TL
Diğer Eşdeğer İlaçlar