Glaxo Smithkline İlaçları › AVODART 0.5 mg 30 yumuşak kapsül › KT › Kullanmadan Önce

AVODART 0.5 mg 30 yumuşak kapsül Kullanmadan Önce

Dutasterid }

Ürogenital Sistem ve Cinsiyet Hormonları > İyi Huylu Prostat Büyümesi İlaçları > Dutasterid Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.Ş | Güncelleme : 2 November  2012

2.AVODART kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

AVODART'i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

Eğer;

• Dutasterid veya AVODART 'ın diğer bileşenlerinden herhangi birine yada 5-alfa redüktaz inhibitorleri denilen diğer ilaçlara karşı aşırı duyarlı (alerjik) iseniz

• Kadınsanız veya 18 yaşın altındaysanız. Bu ilaç sadece yetişkin erkekler içindir.

• Şiddetli karaciğer yetmezliğiniz varsa.

Eğer bunlardan herhangi biri sizde mevcut ise doktorunuzla durumunuzu gözden geçirinceye kadar AVODART kullanmayın.

AVODART'i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

• AVODART ile yapılan klinik çalışmalarda, bazı hastalar AVODART ve alfa blokerleri denilen bir ilaç çeşidi (örneğin; tamsulosin) almışlardır. AVODART ve bir alfa blokeri alan hastalarda, sadece AVODART alan veya sadece alfa blokeri alan hastalara kıyasla daha fazla kalp yetmezliği oluşmuştur (Kalp yetmezliği, kalbinizin pompalaması gereken kadar kan pompalayamamasıdır.).

Eğer bir alfa bloker ve AVODART alıyorsanız, bu hususta ve diğer olası yan etkiler hakkında doktorunuzla konuşun.

• Karaciğer hastalığınız varsa AVODART'ın sizin için uygun olup olmadığını doktorunuzla gözden geçirin. AVODART kullanırken fazladan check-up yaptırmanıza gerek olabilir.

• Kadın, çocuk ve gençler sızdıran AVODART kapsülleri ellememelidir. Çünkü aktif içerik deriden emilebilir. Cildinizle herhangi bir temas olursa etkilenen bölge hemen su ve sabunla yıkanmalıdır.

• AVODART memelerde büyüme ve hassasiyete neden olabilir. Eğer bu can sıkıcı bir durum halini alırsa veya memede kitle veya meme başında akıntı olursa bu değişikliklere dair doktorunuzla görüşün.

• Prostat kanseri riski yüksek erkeklerin ele alındığı bir klinik çalışmada, AVODART kullanan erkeklerde prostat kanserinin ciddi bir türünün görülme sıklığı AVODART kullanmayan erkeklerdekine göre daha fazla bulunmuştur. AVODART'ın bu prostat kanseri türü üzerindeki etkisi bilinmemektedir.

• Kanınızdaki PSA (prostata özgü antijen: prostate specific antigen) adlı maddenin miktarını ölçen bir kan testi, doktorunuza, prostat kanseri dahil olmak üzere prostat hastalığınız bulunup bulunmadığı kararını vermesinde yardımcı olabilmektedir. Kanınızda normal miktarın üzerinde PSA bulunması, prostat kanseri riskinizin yüksek olduğu anlamına gelebilir.

• AVODART kullanan erkekler, tedaviye başladıktan 6 ay sonra ve sonra da düzenli aralıklarla PSA ölçümü yaptırmalıdır. AVODART kullanmanız, kanınızdaki PSA miktarını azaltacaktır. Ancak PSA değerinizin daha düşük olmasına rağmen prostat kanseri riski taşıyabilirsiniz. Bu durumda da doktorunuz her test yapıldığında elde edilen sonuçları karşılaştırarak, prostat kanserini saptamak için PSA ölçümünden yararlanabilir.

• İlacınızı doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmanız önemlidir. İlacı düzenli olarak almamanız, doktorunuzun PSA değerinizi izleyerek vardığı sonuçları karıştırabilir.

Eğer AVODART kullanımı hakkında herhangi bir sorunuz olursa doktorunuz veya eczacınıza danışın.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışın.

AVODART'in yiyecek ve içecek ile kullanılması

Besinlerle etkileşimi bilinmemektedir.

Hamilelik

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hamile olan (veya hamile olma olasılığı olan) kadınlar sızan kapsülleri ellememelidirler. Dutasterid deriden emilir ve bir erkek bebeğin normal gelişimini etkileyebilir. Bu hamileliğin ilk 16 haftasına özgü bir risktir.

Cinsel ilişki esnasında kondom kullanınız. AVODART kullanan erkeklerin spermlerinde dutasteride rastlanmıştır. Eğer partneriniz hamileyse veya hamile olma olasılığı varsa, dutasterid bir erkek bebeğin normal gelişimin etkileyebileceğinden, partnerinizin sperminize maruziyetinden kaçının.

Eğer hamile bir kadın AVODART kapsül içeriğiyle temas ettiyse doktorunuza danışınız. Erkek verimliliği

AVODART'ın sperm miktarını, hacmini ve hareketliliğini düşürdüğü görülmüştür. Ancak erkek verimliliğinin AVODART tarafından etkilendiğini kesin değildir.

Emzirme

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. AVODART kadınlarda kullanılmamalıdır.

Araç ve makina kullanımı

AVODART'ın araç veya makine kullanma yeteneğinizi etkilemesi beklenmez. Şüpheleriniz varsa doktorunuza danışınız.

AVODART'in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

AVODART, bütilhidroksitoluen içermektedir. Bölgesel deri reaksiyonlarına (örneğin temas dermatite) ya da gözlerde ve mukoz zarlarda tahrişe sebebiyet verebilir.

AVODART, ihmal edilebilir miktarda gliserol ve propilen glikol içermektedir, bu yardımcı maddelere bağlı herhangi bir olumsuz etki beklenmez.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Lösemi Kan Kanseri Lösemi Kan Kanseri  Lösemi, kan kanseridir ve vücudunun kan oluşturan dokularının hastalanması anlamına gelir. Birçok lösemi türü vardır; bazı lösemi türleri çocuklarda bazıları da yetişkinlerde sık görülür.
Astım Astım  Astımlı kişilerin akciğerlerindeki hava boruları (bronşlar) hassastır. Bu kişiler belirli tetikleyici faktörlere maruz kaldıklarında, hava boruları nefes almalarını güçleştirecek şekilde daralır.
Parkinson Hastalığı Parkinson  Hastalığı Hastalık ilk kez 1817 de İngiliz doktor James Parkinson tarafından tanımlanmış ve Dr. Parkinson hastalığı “sallayıcı felç” olarak kaleme almış.
Yüksek Tansiyon Yüksek Tansiyon Hipertansiyon sürekli anormal derecede yüksek olan kan basıncıdır. Tansiyon atardamarlarınızdaki kanın basıncıdır.
Kolon, Rektum yada Bağırsak Kanseri Kolon, Rektum yada Bağırsak Kanseri Bağırsak kanseri kolon veya rektumda (arka geçit) herhangi bir bölgede ortaya çıkabilir.Kolorektal kanser erken safhalarda teşhis edilmesi halinde daha kolay ve daha başarılı bir şekilde tedavi edilir.

İLAÇ GENEL BİLGİLERİİlaç Bilgileri

Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.Ş
Geri Ödeme KoduA01055
Satış Fiyatı 164.12 TL [ 16 Feb 2024 ]
Önceki Satış Fiyatı 164.12 TL [ 9 Feb 2024 ]
Original / JenerikOriginal İlaç
Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu8699522196906
Etkin Madde Dutasterid
ATC Kodu G04CB02
Birim Miktar 0.5
Birim Cinsi MG
Ambalaj Miktarı 30
Ürogenital Sistem ve Cinsiyet Hormonları > İyi Huylu Prostat Büyümesi İlaçları > Dutasterid
İthal ( ref. ülke : Italya ) ve Beşeri bir ilaçdır. 

İLAÇ FİYATLARIİlaç Fiyatları

AVODART 0.5 mg 30 yumuşak kapsül Barkodu
Tarihi İlaç Fiyatı
16 Feb 2024164.12 TL
9 Feb 2024164.12 TL
2 Feb 2024164.12 TL
29 Jan 2024164.12 TL
22 Jan 2024164.12 TL
15 Jan 2024164.12 TL
8 Jan 2024164.12 TL
2024 / 2008 İlaç Fiyatları