Glaxo Smithkline İlaçları › AVODART 0.5 mg 30 yumuşak kapsül › KT › Kullanmadan Önce

AVODART 0.5 mg 30 yumuşak kapsül Kullanmadan Önce

Dutasterid }

Ürogenital Sistem ve Cinsiyet Hormonları > İyi Huylu Prostat Büyümesi İlaçları > Dutasterid Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.Ş | Güncelleme : 2 November  2012

 • AVODART'ı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler AVODART'ı aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

  Eğer;

  • Dutasteride, diğer 5-alfa redüktaz inhibitörlerine veya ilacın içerdiği yardımcı maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlı (alerjik) iseniz kullanmayınız.

  • 18 yaşın altındakilerde kullanılmaz.

  • Bu ilaç kadınlarda kullanılmaz. Bu ilaç sadece erkekler içindir.

  • Gebelik döneminde kullanılmaz.

  • Şiddetli karaciğer yetmezliğiniz varsa kullanmayınız.

  • AVODART, soya yağı içerebilen soya lesitini içerir. Eğer yer fıstığı veya soyaya karşı alerjiniz varsa bu tıbbi ürünü kullanmayınız.

   Bunlardan herhangi birinin sizin için geçerli olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuza danışana kadar AVODART kullanmayınız

   AVODART'ı aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

   • Karaciğer hastalığınız varsa AVODART'ın sizin için uygun olup olmadığını doktorunuzla gözden geçirin. AVODART kullanırken fazladan sağlık kontrolleri yaptırmanıza gerek olabilir.

   • Kadın, çocuk ve ergenler sızdıran AVODART kapsülleri ellememelidir. Çünkü aktif içerik deriden emilebilir. Cildinizle herhangi bir temas olursa etkilenen bölge hemen su ve sabunla yıkanmalıdır.

   • Cinsel ilişkisi sırasında kondom kullanınız. Dutasterid bu ilacı kullanan erkeklerin sperminde tespit edilmiştir. Partneriniz hamileyse veya hamile olduğunu düşünüyorsanız, dutasterid bir erkek bebeğin normal gelişimini etkileyebildiğinden, sperminizin partnerinize temas etmesinden kaçınmalısınız. Dutasterid'in sperm sayısı, sperm hacmi ve sperm motilitesini düşürdüğü gösterilmiştir. Bu üreme yeteneğinizi azaltabilir.

   • AVODART memelerde büyüme ve hassasiyete neden olabilir. Eğer bu durum sorun haline gelirse veya memede kitle veya meme başında akıntı olursa, bunlar meme kanseri gibi ciddi bir durumun belirtileri olabileceğinden söz konusu değişikliklere dair doktorunuzla görüşün.

   • Prostat kanseri riski yüksek erkeklerle yapılan klinik bir çalışmada, AVODART kullanan erkeklerde prostat kanserinin ciddi bir türünün görülme sıklığı AVODART kullanmayan erkeklerdekine göre daha fazla bulunmuştur. AVODART'ın bu prostat kanseri türü üzerindeki etkisi bilinmemektedir.

   • Kanınızdaki PSA (prostata özgü antijen) adlı maddenin miktarının ölçülmesi için bir kan testi doktorunuzun prostat kanseri dahil olmak üzere prostat hastalığınız olup olmadığını anlamasına yardımcı olabilir. Kanınızdanormal miktarınüzerinde PSA bulunması, prostat kanseri

   • Dutasterid ile tedavi gören erkekler, tedavilerinin sona ermesinden en az 6 ay sonrasına kadar kan bağışında bulunmamalıdırlar. Bu 6 aylık erteleme süresinin amacı kan nakline bağlı olarak hamile bir kadının dutasteride maruziyetini önlemektir.

   • AVODART kullanan erkekler, tedaviye başladıktan sonra ve ardından düzenli olarak PSA ölçümlerini yaptırmalıdır. AVODART kullanmanız, kanınızdaki PSA miktarını azaltacaktır. PSA düzeyiniz düşük olsa da, prostat kanseri için hala risk altında olabilirsiniz. Doktorunuz prostat kanserini tespit etmeye yardımcı olmak üzere, her seferinde test bulgularınızı karşılaştırarak PSA'yı kullanmaya devam edebilir.

   • İlacınızı doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmanız önemlidir. İlacı düzenli olarak almamanız, doktorunuzun PSA değerinizi izleyerek vardığı sonuçları karıştırabilir.

    Eğer AVODART kullanımı hakkında herhangi bir sorunuz olursa doktorunuz veya eczacınıza danışın.

    Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışın.

    AVODART'ın yiyecek ve içecek ile kullanılması

    AVODART aç veya tok karnına alınabilir

    Hamilelik

    İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

    Hamile olan (veya hamile olma olasılığı olan) kadınlar sızan kapsülleri ellememelidirler. Dutasterid deriden emilir ve bir erkek bebeğin normal gelişimini etkileyebilir. Bu hamileliğin ilk 16 haftasına özgü bir risktir.

    Cinsel ilişki esnasında kondom kullanınız. AVODART kullanan erkeklerin spermlerinde dutasteride rastlanmıştır. Eğer partneriniz hamileyse veya hamile olma olasılığı varsa, dutasterid bir erkek bebeğin normal gelişimin etkileyebileceğinden, partnerinizin sperminize maruziyetinden kaçınınız.

    Eğer hamile bir kadın AVODART kapsül içeriğiyle temas ettiyse doktorunuza danışınız. Erkek verimliliği

    AVODART'ın sperm miktarını, hacmini ve hareketliliğini düşürdüğü görülmüştür. Ancak erkek verimliliğinin AVODART tarafından etkilendiği kesin değildir.

    Emzirme

    İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

    AVODART kadınlarda kullanılmamalıdır.

    Araç ve makine kullanımı

    AVODART'ın araç veya makine kullanma yeteneğinizi etkilemesi beklenmez. Şüpheleriniz varsa

    doktorunuza danışınız.

    AVODART'ın içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler AVODART, soya yağı içerebilen soya lesitini içerir. Eğer yer fıstığı veya soyaya karşı alerjiniz varsa bu tıbbi ürünü kullanmayınız.

    Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

    Bazı ilaçlar Avodart ile etkileşime girebilir ve yan etkilerle karşılaşma olasılığınızı arttırabilir.

    Bu ilaçlar aşağıdakileri içermektedir:

    • verapamil veya diltiazem (yüksek kan basıncı için)

    • ritonavir veya indinavir (HIV (İnsan İmmün Yetmezlik Virüsü) için)

    • itrakonazol, ketokonazol (mantar enfeksiyonları için)

    • nefazodon (bir antidepresan (duygudurum bozukluğunu düzelten ilaçlar))

    • alfa-blokerler (büyümüş prostat veya yüksek tansiyon için)

    Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandıysanız lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

 • Doğum Sonrası Depresyonu Doğum Sonrası Depresyonu  Doğum sonrası depresyonu, doğumdan sonra her on kadından biri tarafından tecrübe edilen stresli bir durumdur.
  HIV ve Aids HIV ve Aids  HIV, Human Immunodeficiency Virus’dür (İnsanlarda Bağışıklık Sistemini Bozan Virüsdür). Bu virüs AIDS hastalığına sebep olur.
  Ruh ve Akıl Sağlığımızı Geliştirmek Ruh ve Akıl Sağlığımızı Geliştirmek İyi akıl ve ruh sağlığı sahip olmaktan ziyade, yaptığınız şeylerdir. Akıl ve ruhsal olarak sağlıklı olmak için kendinize değer vermeli ve kendinizi kabul etmelisiniz.
  Kalp Krizi Kalp Krizi Kalbe giden kan akışı durduğunda kalp krizi meydana gelir.
  Asperger Sendromu Asperger Sendromu Asperger sendromu, otistik gurubun bir bölümü olan bir özürdür. Bu genelde, gurubun daha ”yüksek” tarafında yer aldığı düşünülen kişilere uygun bir tanıdır.

  İLAÇ GENEL BİLGİLERİİlaç Bilgileri

  Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.Ş
  Geri Ödeme KoduA01055
  Satış Fiyatı 164.12 TL [ 12 Jul 2024 ]
  Önceki Satış Fiyatı 164.12 TL [ 5 Jul 2024 ]
  Original / JenerikOriginal İlaç
  Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
  Barkodu8699522196906
  Etkin Madde Dutasterid
  ATC Kodu G04CB02
  Birim Miktar 0.5
  Birim Cinsi MG
  Ambalaj Miktarı 30
  Ürogenital Sistem ve Cinsiyet Hormonları > İyi Huylu Prostat Büyümesi İlaçları > Dutasterid
  İthal ( ref. ülke : Italya ) ve Beşeri bir ilaçdır. 

  İLAÇ FİYATLARIİlaç Fiyatları

  AVODART 0.5 mg 30 yumuşak kapsül Barkodu
  Tarihi İlaç Fiyatı
  12 Jul 2024164.12 TL
  5 Jul 2024164.12 TL
  28 Jun 2024164.12 TL
  14 Jun 2024164.12 TL
  31 May 2024164.12 TL
  24 May 2024164.12 TL
  17 May 2024164.12 TL
  10 May 2024164.12 TL
  2024 / 2008 İlaç Fiyatları