Pfizer İlaçları › ATIVAN EXPIDET 2.5 mg 20 tablet › KT › Kullanmadan Önce

ATIVAN EXPIDET 2.5 mg 20 tablet Kullanmadan Önce

Lorazepam }

Sinir Sistemi > Anksiyolitikler > Lorazepam Pfizer İlaçları Ltd.Şti. | Güncelleme : 21 February  2020

2.ATIVAN EXPIDET kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

ATIVAN EXPIDET'i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

Eğer;

• Benzodiazepinlere ya da bu ilacın içindeki yardımcı maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlı (alerjik) iseniz,

• Ciddi solunum bozukluklarından yakınıyorsanız,

• Uyku apnesi sendromunuz varsa (uykuda geçici solunum kesilmesi),

• Kas güçsüzlüğünüz varsa,

• Ciddi bir karaciğer yetersizliğiniz varsa,

• Göz tansiyonunuz (akut dar açılı glokom) varsa,

ATIVAN EXPIDET'i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

• ATIVAN EXPIDET kullanıyorsanız veya kullanacaksanız, fiziksel ya da psikolojik olarak bu ilaca bağımlı olabileceğinizi bilmelisiniz. İlacı uygun dozlarda ve kısa bir süre kullanırsanız bu risk azalır. Yüksek dozlarda ve uzun süreli tedavide risk artar. Geçmişte alkol ya da ilaç bağımlılığınız olmuşsa ATIVAN EXPIDET'e bağımlı olma riskiniz artar. Dolayısıyla geçmişte alkol ya da ilaç bağımlılığınız olmuşsa ATIVAN EXPIDET kullanmaktan kaçınmalısınız.

• Doktorunuz ATIVAN EXPIDET ile tedaviye devam etmenin gerekli olup olmadığını düzenli olarak değerlendirecektir. ATIVAN EXPIDET'i uzun bir süre ya da yüksek dozlarda kullanıldıysanız, tedaviyi aniden bırakmamalı, yavaş yavaş kesmelisiniz.

• Glokom hastasıysanız yani göz tansiyonunun yükselmesiyle oluşan bir göz hastalığınız varsa, doktorunuzu mutlaka bilgilendiriniz.

• Benzodiazepinlerle tedavi sırasında hafıza bozuklukları görülebilir. ATIVAN EXPIDET aldıktan sonra hatırlama güçlüğü çekebilirsiniz.

• İlacı kaygıya bağlı uykusuzluk için kullanıyorsanız, ATIVAN EXPIDET'in etkisinin tam olarak kaybolması için 7-8 saat aralıksız uyumanız gerekmektedir.

• ATIVAN EXPIDET psikoz veya depresyon için temel tedavi değildir. Depresyondaki hastalarda benzodiazepinler (lorazepam dahil) baskıları ortadan kaldırabilir ve kişiyi intihar girişimine sürükleyebilir.

Bu ilacın kullanımı boyunca, önceden geçirilmiş olan bir depresyon yeniden ortaya çıkabilir ya da ağırlaşabilir.

• Kaygı çok sayıda hastalığın belirtisi olabilir ya da farklı ilaçlarla tedavisi mümkün olan çeşitli ruhsal veya fiziksel hastalığa eşlik edebilir.

• Böbrek veya karaciğer işlevlerinizde azalma varsa lütfen doktorunuzu bilgilendiriniz. Bu durumda dozun azaltılması gerekmektedir.

Aynı önlemler, lorazepamın etkilerine daha duyarlı olan yaşlı veya güçsüz hastalarda da uygulanır.

• Karaciğer işlevlerinde belirgin azalma ve/veya bir beyin hastalığı olan hastalarda, ATIVAN EXPIDET gibi ilaçlar, bir beyin hastalığına (ensefalopati) neden olabilir.

• Soluk alıp verme zorluğunuz varsa (ör. tıkayıcı kronik solunum hastalığı (KOAH), uyku apnesi sendromu) dikkatli olunuz. Bu durumlarda lorazepam dahil, benzodiazepinlerin kullanılması, öldürücü bir solunum krizine neden olabilir.

• Benzodiazepinlerle tedavi olan bazı hastalarda kan ve karaciğer bozuklukları görülmüştür. ATIVAN EXPIDET ile uzun süreli bir tedavi gerekiyorsa, doktorunuz düzenli olarak kan ve karaciğer tahlillerinin yapılmasını isteyecektir.

• Kan basıncı düşüklüğünün (hipotansiyon) kalp veya beyinde istenmeyen hastalık durumlarına yol açabileceği hastalarda, özellikle dikkatli olunmalıdır.

• Benzodiazepinlerle tedavi sırasında, zaman zaman, huzursuzluk, ajitasyon, aşırı duyarlılık, saldırganlık, kuruntu, aşırı kızgınlık, kabus, varolmayan şeyler görme (halüsinasyon), psikoz ve uygunsuz davranışlar gibi yan etkiler görülmüştür. Çocuk ve yaşlılarda bu etkilere daha sık rastlanmaktadır. Sizde bu tür yan etkiler meydana gelirse, lütfen doktorunuzu bilgilendiriniz, tedavinin kesilmeli gerekebilir.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

ATIVAN EXPIDET'in yiyecek ve içecek ile kullanılması

ATIVAN EXPIDET'in alkollü içeceklerle birlikte almayınız, yatıştırıcı etkisi artabilir.

Hamilelik

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hamilelik

Hamile kalmayı düşünüyorsanız ya da hamileyseniz doktorunuza danışmadan ATIVAN EXPIDET kullanmayınız.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

ATIVAN EXPIDET'in anne sütüne geçtiği belirlenmiştir. Doktorunuz önermedikçe, emzirme döneminde ATIVAN EXPIDET tedavisine başlamayınız veya tedavinizi sürdürmeyiniz.

Araç ve makina kullanımı

ATIVAN EXPIDET kullanıyorsanız, tehlikeli makineler ve araç kullanmayınız çünkü ilaç, uyku hali ve baş dönmesine yol açabilir; dikkat, reaksiyon kapasitesi, kas refleks keskinliği ve beceri yönetimini bozabilir.

ATIVAN EXPIDET kullandığınız sürece, uyku hali veya uyuşukluk yapabilecek başka ilaçlar ve alkol kullanmayınız çünkü bu maddelere karşı dayanıklılığınız azalır.

ATIVAN EXPIDET'in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

ATIVAN EXPIDETmannitol içermektedir. Ancak ATIVAN EXPIDET'in içerdiği mannitol dozu nedeni ile herhangi bir uyarı gerekmemektedir.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

Bazı ilaçlar ATIVAN EXPIDET'in etkisini bozabilir.

Özellikle aşağıda belirtilen ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, doktorunuzu veya eczacınızı mutlaka bilgilendiriniz:

• sara tedavisinde kullanılan ilaçlar (örneğin, barbitüratlar, valproik asit),

• psikoz ilaçları (örneğin, lokzapin, klozapin),

• yatıştırıcı/uyku verici ilaçlar (sedatifler),

• uyku verici ilaçlar (hipnotikler),

• kaygı ilaçları,

• narkotik ağrı kesiciler,

• sedatif (uyku verici) alerji ilaçları,

• teofilin ve aminofilin (astım ve bronşit tedavisinde kullanılır),

• probenesid,

Eğer reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilaç kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise, lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Depresyonu Anlamak Depresyonu Anlamak  Depresyon farklı kişileri farklı biçimlerde etkiler. Duygusal veya fiziksel olmak üzere geniş alanda belirtilere sebep olabilir.Depresyona neler sebep olur?
Parkinson Hastalığı Parkinson  Hastalığı  Hastalık ilk kez 1817 de İngiliz doktor James Parkinson tarafından tanımlanmış ve Dr. Parkinson hastalığı “sallayıcı felç” olarak kaleme almış.
Asperger Sendromu Asperger Sendromu Asperger sendromu, otistik gurubun bir bölümü olan bir özürdür. Bu genelde, gurubun daha ”yüksek” tarafında yer aldığı düşünülen kişilere uygun bir tanıdır.
Depresyonu Anlamak Depresyonu Anlamak Depresyon farklı kişileri farklı biçimlerde etkiler. Duygusal veya fiziksel olmak üzere geniş alanda belirtilere sebep olabilir.Depresyona neler sebep olur?
Şizofrenlik Şizofrenlik Şizofrenliğin psikiatrik teşhisi hakkında çok fazla anlaşmazlık vardır. Bu sayfadaki bilgiler, şizofrenliğin teşhisi, nedenleri ve tedavisi hakkındaki faklı teoriler hakkında bilgi verecektir.

İLAÇ GENEL BİLGİLERİİlaç Bilgileri

Pfizer İlaçları Ltd.Şti.
Geri Ödeme KoduA00974
Satış Fiyatı 27.74 TL [ 21 Feb 2020 ]
Önceki Satış Fiyatı 24.77 TL [ 14 Feb 2020 ]
Original / JenerikJenerik İlaç
Reçete DurumuYeşil Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu8699572010108
Etkin Madde Lorazepam
ATC Kodu N05BA06
Birim Miktar 2.5
Birim Cinsi MG
Ambalaj Miktarı 20
Sinir Sistemi > Anksiyolitikler > Lorazepam
İthal ( ref. ülke : Italya ) ve Beşeri bir ilaçdır. 

İLAÇ FİYATLARIİlaç Fiyatları

ATIVAN EXPIDET 2.5 mg 20 tablet Barkodu
Tarihi İlaç Fiyatı
21 Feb 202027.74 TL
14 Feb 202024.77 TL
7 Feb 202024.77 TL
31 Jan 202024.77 TL
24 Jan 202024.77 TL
17 Jan 202024.77 TL
10 Jan 202024.77 TL
7 Jan 202024.77 TL
2020 / 2008 İlaç Fiyatları