Schering Alman İlaçları › ANDROCUR 50 mg 50 tablet {Schering} › KT › Nasıl Kullanılır

ANDROCUR 50 mg 50 tablet {Schering} Nasıl Kullanılır

Siproteron Asetat }

Ürogenital Sistem ve Cinsiyet Hormonları > Antiandrojenler > Siproteron Asetat Schering Alman İlaç ve Ecza Tic. Ltd. Şti.[ İptal Firma ] | Güncelleme : 17 May  2013

3.ANDROCUR nasıl kullanılır ?

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar

Kadınlarda:

Çocuk doğurma yaşındaki kadınlar:

Hamileyseniz ANDROCUR kullanmamanız gereklidir. Bu nedenle, tedaviye başlamadan önce hamile olmadığınızın saptanması gereklidir.

Tedaviye adet döneminin ilk gününde başlanmalıdır (kanamanın birinci günü). Yalnızca adet kanaması gerçekleşmeyen kadınlar (amenore) ANDROCUR tedavisine hemen başlayabilir. Bu durumda tedavinin ilk günü adetin birinci günü olarak kabul edilecek ve tablet kullanım tavsiyelerine normal şekilde uyulacaktır.

Adetin ilk gününden 10. gününe kadar (toplam 10 gün) günde 2 tablet ANDROCUR kullanılır. Buna ek olarak, adet döngüsünü stabilize etmek ve gebelikten korunmak amacı ile 1.- 21. günlerde (21 gün) günde 1 tablet DIANE- 35 alınır. Bir süre sonra doz doktorunuz tarafından günde yarım ya da 1 tablete düşürülebilir.

Periyodik kombine tedavi uygulanıyorsa, tabletleri her gün aynı saatte almalısınız.

DIANE- 35 tabletlerinin 21 günlük kullanımını takiben 7 günlük tablet alınmayan dönem

bulunmaktadır ve bu zaman aralığında kanama meydana gelir.

İlk adet döngüsü tedavisinin başlangıcından tam 4 hafta (28 gün) sonra, haftanın tam olarak aynı gününde, kanamanın durmuş olup olmamasına bakılmaksızın, bir sonraki kombine tedavi periyoduna başlanır.

Doktorunuz DIANE- 35 ile uygulanan kombine tedavi sırasında klinik gelişme elde edildiğini fark ederse, ANDROCUR'un günlük dozajını kombine tedavinin ilk 10 günü boyunca 1 veya 1/2 tablete düşürebilir. DIANE- 35 tek başına da yeterli olabilir. Kanamanın gerçekleşmemesi

Ender durumlarda, kanama gerçekleşmediği takdirde, tablet alımı geçici bir süre için bırakılır ve tablet alımına yeniden başlamadan önce hamilelik bulunup bulunmadığının ortaya konulması için doktora danışılmalıdır.

Menopoz sonrası dönemde bulunan veya histerektomi geçirmiş hastalar

Menopoz sonrası dönemde bulunan veya histerektomi geçirmiş hastalarda ANDROCUR tek başına alınmalıdır. Şikayetlerin ciddiyetine bağlı olarak, ortalama ANDROCUR dozajı 21 gün boyunca günde bir kere 1 ila tablet olmalı, bunu 7 günlük tablet alınmayan ara dönem izlemelidir.

Erkeklerde:

Seksüel sapmalarda cinsel dürtüleri azaltmak amacıyla: Doktorunuz, kişiye uygun dozu belirleyecektir.

1. Tedaviye genelde günde iki kere 1 tablet ANDROCUR alınarak başlanır.

2. Doktorunuz dozu günde iki kere 2 tablet veya hatta kısa bir dönem için günde üç kere 2 tablet olarak artırabilir.

3. Tatminkar bir sonuca ulaşıldığında, doktorunuz etkinin sürdürülmesi için gerekli olan en düşük dozu almanızı sağlayacaktır. Genellikle günde iki kere tablet yeterli olmaktadır.

4. Devam dozu ayarlanırken veya preparat kullanımına ara verilirken, doktorunuz dozajı dereceli olarak azaltacaktır. En sonunda, doktorunuz günlük dozu birkaç haftada bir ara verilerek, günde 1 tablet veya tablet oranına düşürebilir.

Terapötik etkinin stabilize edilmesi için, ANDROCUR 'un uzun süreli kullanılması gereklidir. Doktorunuz bu süre içerisinde sizi, psikoterapi görmeniz için yönlendirebilir.

Ameliyat edilemeyen prostat kanserlerinde antiandrojen tedavi: Günlük doz günde iki veya üç kere 2 tablet ANDROCUR'dur (=günde 200 - 300 mg). Bir iyileşme hissettiğinizde doktorunuzun yazdığı tedavi veya dozajı değiştirmeyin veya kullanıma ara vermeyin.

• GnRH-agonistleri ile kombine tedavide, başlangıçta yükselen androjen düzeylerine karşı:

1. Başlangıçta, günlük doz 5 - 7 gün boyunca, yalnızca günde iki kere 2 tablet ANDROCUR'dur (= günde 200 mg).

2. Bunu takiben 3 - 4 hafta boyunca, günde iki kere 2 tablet ANDROCUR (= günde 200 mg) ile birlikte önerilen dozajda GnRH agonisti verilir (GnRH agonistin reçete bilgilerine bakınız).

• Testisleri cerrahi olarak çıkartılmış ve GnRH grubu ilaçlarla tedavi edilen hastalarda sıcak basmalarını tedavi etmek için:

1. Günlük doz günde 1 -3 tablet ANDROCUR' dur (=günde 50-150 mg).

2. Gerekli olduğunda doz günde üç kere 2 tablete kadar yükseltilebilir (günde 300 mg).

Uygulama yolu ve metodu

ANDROCUR yeterli miktarda su ile yutulmalıdır.

Değişik yaş grupları

Çocuklarda kullanımı

Güvenlilik ve etkililiğine dair yeterli veri bulunmadığı için, erkek

çocuklarda ve 18 yaş altındaki kız ve erkeklerde kullanımı önerilmez. ANDROCUR ergenlik sona ermeden önce verilmemelidir keza boy uzaması ve endokrin fonksiyonu üzerine olumsuz

etkileri konusu bilinmemektedir.

ANDROCUR 50, kadın adolesanlarda yalnızca ergenlik çağından sonra kullanılabilir. Doz ayarlaması gerektiğini destekleyen veri bulunmamaktadır.

Yaşlılarda kullanımı

Yaşlılarda, doz ayarlaması gerektiğini destekleyen veri bulunmamaktadır.

Özel kullanım durumları

Böbrek yetmezliği: Böbrek yetmezliği olan hastalarda doz ayarlamasına gerek olduğunu destekleyen veri bulunmamaktadır.

Karaciğer yetmezliği: ANDROCUR karaciğer yetmezliği bulunan hastalarda karaciğer

fonksiyon değerleri normale dönmedikçe kullanılmamalıdır.

Eğer ANDROCUR 'in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız gerekenden daha fazla ANDROCUR kullanırsanız

ANDROCUR 'dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

ANDROCUR'i kullanmayı unuttuysanız

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Kadınlarda:

Tabletleri normal zamanında hormon içeren ilaç (progestagen-estrogen) ile birlikte almaya devam edin. DIANE- 35 gibi hormon içeren bir ilaç ile birlikte periyodik kombine tedavi alıyorsanız, hormon içeren tableti günün belirli bir saatinde almayı sürdürmeniz gereklidir (ANDROCUR ile birlikte).

Doğum kontrol haplarını normal zamanında almayı unutursanız, en geç takip eden 12 saat içerisinde almanız gereklidir. Doğum kontrol tabletinizi almanızın üzerinden 12 saatten fazla bir süre geçtiyse, o adet döngüsü için doğum kontrol haplarının korumasında azalma meydana gelmiş olabilir. Doğum kontrol haplarının güvenilirlik konusundaki özel notlara ve doğum kontrol hapları için ürün bilgilerindeki ihmal edilen ilaçlara yönelik önerilere dikkat edin. Bu adet dönemi sonrasında kanama meydana gelmezse, tablet alımına yeniden başlanmadan önce hamilelik durumu bulunup bulunmadığı belirlenmelidir. Erkeklerde:

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız ve tabletlerinizi normal zamanında almaya devam ediniz.

ANDROCUR ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler

Doktorunuzun size ANDROCUR reçetelemesini gerektiren başlangıç şikayetleri kötüleşebilir. Doktorunuz söylemediği sürece, tabletleri kullanmaya devam ediniz. ANDROCUR 'u sonlandırmak istiyorsanız, önce doktorunuzla konuşunuz.

Bu ilacın kullanımıyla ilgili başka sorularınız olursa, doktorunuza sorunuz.

Mesane Kanseri Mesane Kanseri  Mesane kanseri her zaman mukozada başlar. Erken safhalarda bu tabakada sınırlı kalır ve hücre içindeki karsinom olarak nitelendirilir.
Yüksek Tansiyon Yüksek Tansiyon  Hipertansiyon sürekli anormal derecede yüksek olan kan basıncıdır. Tansiyon atardamarlarınızdaki kanın basıncıdır.
Artrit Artrit Artrit, oldukça yaygın bir hastalıktır ancak iyi anlaşılamamıştır. Aslında “artrit” tek bir hastalığın adı değildir; eklem ağrısı veya eklem hastalıklarını adlandırmanın gayri resmi yoludur.
HIV ve Aids HIV ve Aids HIV, Human Immunodeficiency Virus’dür (İnsanlarda Bağışıklık Sistemini Bozan Virüsdür). Bu virüs AIDS hastalığına sebep olur.
Deri Kanseri Deri Kanseri Deri kanseri çok rastlanan bir hastalıktır. Üç ana türü bulunur ;genelde kemirici ülser olarak bilinen bazal hücreli karsinom, yassı hücreli karsinom ve kötü huylu tümör.

İLAÇ GENEL BİLGİLERİİlaç Bilgileri

Schering Alman İlaç ve Ecza Tic. Ltd. Şti.[ İptal Firma ]
Geri Ödeme KoduA00760
Satış Fiyatı TL
Önceki Satış Fiyatı
Original / JenerikOriginal İlaç
Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu8699545011323
Etkin Madde Siproteron Asetat
ATC Kodu G03HA01
Birim Miktar 50
Birim Cinsi MG
Ambalaj Miktarı 50
Ürogenital Sistem ve Cinsiyet Hormonları > Antiandrojenler > Siproteron Asetat
İthal ( ref. ülke : Yunanistan ) ve Beşeri bir ilaçdır. 

İLAÇ FİYATLARIİlaç Fiyatları

ANDROCUR 50 mg 50 tablet {Schering} Barkodu