Assos İlaçları › AKINETON 5 mg/ml enjeksiyon için solüsyon içeren 1 ml X 5 ampül › KT › Kullanmadan Önce

AKINETON 5 mg/ml enjeksiyon için solüsyon içeren 1 ml X 5 ampül Kullanmadan Önce

Biperiden Laktat }

Sinir Sistemi > Antikolinerjikler > Biperiden Assos İlaç, Kimya, Gıda Ürünleri Üretim ve Tic. Ltd. Şti. | Güncelleme : 17 February  2012

2.AKINETON kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

AKINETON'i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

Eğer,

✓ Biperiden laktata veya ilacın içeriğindeki herhangi bir bileşene karşı aşın duyarlılık var ise,

S Göz içindeki sıvı basıncının artmasına neden olan dar açılı glokom hastalığınız var ise,

S Mide bağırsak kanalında daralma veya tıkanıklık var ise,

S Kalın bağırsağın aşın derecede genişlemesi ve kabızlıkla seyreden bir hastalık olan megakolon var ise.

AKINETON'i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

S Özellikle organik beyin hastalığı (beyin dokusunun bozulması, yıkılması, yozlaşması sonucu ortaya çıkan ve ruhsal belirtilerle kendini gösteren hastalık grubu) belirtileri olanlar ve beyinle ilişkili nöbetlere karşı duyarlılık artışı gösteren yaşlı hastalarda,

S Konvülsiyon (bilinç kaybı ve istemli kaslarda şiddetli kasılmalara yol açan atak, nöbet, tutank) eğilimi olan hastalarda,

S Biperidenin, özellikle prostat büyümesi olanlarda ağnlı idrar yapmaya ve daha az sıklıkla da idrar yapamamaya neden olabileceği hastalarda,

S Kalp hızında artışa neden olabilecek herhangi bir hastalığın mevcut olduğu durumlarda dikkatli kullanılmalıdır.

S Damar veya kas içine ilaç uygulamasından sonra kan basıncında düşme görülebilir.

S Çocuklarda biperiden kullanımı ile ilgili deneyimler ilaç kökenli distonide (kaslarda istemsiz kasılmalann neden olduğu hareket bozukluğu) kısa süreli kullanımıyla sınırlıdır. S Uzun süre kullanıldığında alışkanlık yapabilir.

S Bu tıbbi ürün her bir ampulünde lmmol (23 mg)’dan daha az sodyum ihtiva eder; yani esasında “sodyum içermediği” kabul edilir.

Bu uyanlar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

AKINETON'in yiyecek ve içecek ile kullanılması

AKINETON toplardamar veya kas içerisine uygulanır. Yemeklerle ve içeceklerle bir ilgisi bulunmamaktadır.

Hamilelik

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Biperiden’in hamilelik sırasında kullanımının, doğacak bebeğe zarar verip vermediği bilinmemektedir. Eğer, hamile iseniz veya yakın zamanda hamile kalmayı planlıyorsanız, AKINETON kullanmadan önce bunu doktorunuza bildiriniz. Bu dönemde ilaç kullanımına fayda/yarar ilişkisini dikkatlice değerlendirdikten sonra doktor karar verir. Doktorunuz, ancak mutlaka gerekli olduğunda bu ilacı kullanmanızı isteyecektir. Aksi takdirde, hamilelik döneminde bu ilacın kullanımı sakıncalı olabilir.

Emzirme

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Biperiden insan sütüne geçmektedir. Biperiden mutlaka gerekli olmadıkça emziren bir kadına uygulanmamalıdır.

Araç ve makina kullanımı

Özellikle, biperidenin merkezi sinir sistemini etkileyen diğer ilaçlar, antikolinerjikler (sinir sistemi ve düz kas dokusunun uyarılmasını azaltıcılar) veya alkol ile birlikte kullanılması durumunda, merkezi ve çevresel (periferik) sinir sistemi üzerindeki yan etkileri nedeni ile araç ve makine kullanma yeteneğini zayıflatabilir.

AKINETON'in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

AKINETON her bir ampulünde 1 mmol (23 mg)’dan daha az sodyum ihtiva eder; yani esasında “sodyum içermediği” kabul edilir.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

(1b

AKINETON , merkezi sinir sistemi üzerinde etki gösteren (psikotrop) ilaçlar, aleıjik (aşın duyarlılıkla ilgili) hastalıklara karşı etkili ilaçlar, Parkinson hastalığında görülen belirtilerin giderilmesi için kullanılan antiparkinson preparatlan ve spazmolitikler (kasılma, spazm çözücü) gibi diğer antikolineıjik (sinir sistemi ve düz kas dokusunun uyarılmasını azaltıcı) ilaçlarla birlikte uygulandığında yan etkilerinin artması mümkündür.

Kalpte ritim bozukluğuna karşı bir ilaç olarak kullanılan kinidinle birlikte uygulanması durumunda kalp üzerindeki etkileri artabilir.

Parkinson hastalığı tedavisinde kullanılan bir ilaç olan Levodopa ile birlikte uygulanırsa, kontrol edilemeyen vücut hareketleri şiddetlenebilir.

Antikolineıjikler (sinir sistemi ve düz kas dokusunun uyarılmasını azaltıcı ilaçlar) bir tür ağn kesici olan petidinin merkezi sinir sistemi üzerindeki yan etkilerini şiddetlendirebilir. AKINETON ile tedavi sırasında alkolün etkisi artabilir.

Mide bulantısını kesmek için kullanılan metoklopramid ve benzeri bileşiklerin mide-bağırsak sistemi üzerindeki etkileri, AKINETON gibi antikolineıjikler (sinir sistemi ve düz kas dokusunun uyanlmasını azaltıcı ilaçlar) tarafından engellenebilir.

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

.

Depresyonu Anlamak Depresyonu Anlamak  Depresyon farklı kişileri farklı biçimlerde etkiler. Duygusal veya fiziksel olmak üzere geniş alanda belirtilere sebep olabilir.Depresyona neler sebep olur?
Şizofrenlik Şizofrenlik  Şizofrenliğin psikiatrik teşhisi hakkında çok fazla anlaşmazlık vardır. Bu sayfadaki bilgiler, şizofrenliğin teşhisi, nedenleri ve tedavisi hakkındaki faklı teoriler hakkında bilgi verecektir.
Parkinson Hastalığı Parkinson  Hastalığı Hastalık ilk kez 1817 de İngiliz doktor James Parkinson tarafından tanımlanmış ve Dr. Parkinson hastalığı “sallayıcı felç” olarak kaleme almış.
Parkinson Hastalığı Parkinson  Hastalığı Hastalık ilk kez 1817 de İngiliz doktor James Parkinson tarafından tanımlanmış ve Dr. Parkinson hastalığı “sallayıcı felç” olarak kaleme almış.
Şizofrenlik Şizofrenlik Şizofrenliğin psikiatrik teşhisi hakkında çok fazla anlaşmazlık vardır. Bu sayfadaki bilgiler, şizofrenliğin teşhisi, nedenleri ve tedavisi hakkındaki faklı teoriler hakkında bilgi verecektir.

İLAÇ GENEL BİLGİLERİİlaç Bilgileri

Assos İlaç, Kimya, Gıda Ürünleri Üretim ve Tic. Ltd. Şti.
Geri Ödeme KoduA00442
Satış Fiyatı 59.72 TL [ 19 Sep 2022 ]
Önceki Satış Fiyatı 59.72 TL [ 12 Sep 2022 ]
Original / JenerikJenerik İlaç
Reçete DurumuYeşil Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu8699708751530
Etkin Madde Biperiden Laktat
ATC Kodu N04AA02
Birim Miktar 5
Birim Cinsi MG
Ambalaj Miktarı 5
Sinir Sistemi > Antikolinerjikler > Biperiden
Yerli ve Beşeri bir ilaçdır. 

İLAÇ FİYATLARIİlaç Fiyatları

AKINETON 5 mg/ml enjeksiyon için solüsyon içeren 1 ml X 5 ampül Barkodu
Tarihi İlaç Fiyatı
19 Sep 202259.72 TL
12 Sep 202259.72 TL
5 Sep 202259.72 TL
26 Aug 202259.72 TL
22 Aug 202259.72 TL
15 Aug 202259.72 TL
5 Aug 202259.72 TL
1 Aug 202259.72 TL
2022 / 2008 İlaç Fiyatları