Assos İlaçları › AKINETON 2 mg 100 tablet {Assos} › KT › Nasıl Kullanılır

AKINETON 2 mg 100 tablet {Assos} Nasıl Kullanılır

Biperiden Hcl }

Sinir Sistemi > Antikolinerjikler > Biperiden Assos İlaç, Kimya, Gıda Ürünleri Üretim ve Tic. Ltd. Şti. | Güncelleme : 30 December  2011

3.AKINETON nasıl kullanılır ?

AKINETON’u doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Biperiden tedavisine normal olarak küçük dozlar ile başlanır; doz terapötik (tedavi edici) etki ve yan etkiler dikkate alınarak artırılır.

Tedavinin süresi, hastalığın türüne ve seyrine bağlıdır. AKINETON tedavisi aşamalı bir şekilde azaltılarak sonlandırılmalıdır, bir anda durdurulmamalıdır.

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar

Parkinson sendromu:

Günde 2 defa yarım (V2) tablet (2 mg/gün) ile başlanır, günde 1 tablet (2 mg/gün) artırılarak bireysel yeterli idame dozu saptanır. Bu genellikle günde 3-4 kez yarım (V2)-2 tablettir (3-16 mg). Alınabilecek en yüksek günlük doz 8 tablettir (16 mg). Günlük doz, eşit aralıklarla güne yayılmalıdır.

İlaçlann neden olduğu ekstrapiramidal (hareket bozukluğu) belirtilerin tedavisi:

Belirtilerin ağırlığına bağlı olarak yetişkinlerde, nöroleptik (şizofreni, psikotik ruhsal çökkünlük gibi psikiyatrik hastalıkların tedavisinde etkili) ilaçlarla birlikte günde 1 ila 4 kez yarım (}/i)-2 tablet (1-16 mg/gün) kullanılır.

Diğer ekstrapiramidal (hareket bozuklukları) belirtilerin antikolinerjik (sinir sistemi ve düz kas dokusunun uyarılmasını azaltıcı ilaçlarla) tedavisi için, 2 mg’lık başlangıç dozu, haftalık artışlarla basamaklı şekilde artırılarak tahammül edilebilir idame dozuna ulaşılır; bu idame dozu, diğer endikasyonların tedavisi için kullanılan standart maksimum dozların bir kaç katı kadar yüksek olabilmektedir.

Uygulama yolu ve metodu

AKINETON ağız yoluyla kullanılır. Midede istenmeyen etkileri en aza indirmek için AKINETON’u tercihen yemek sırasında veya yemekten sonra bir bardak su ile alınız. İlacın yemekten hemen sonra alınması ile mide-bağırsak kanalındaki istenmeyen etkiler en aza indirilebilir.

Değişik yaş grupları

Çocuklarda (3-15 yaş) kullanımı:

3-15 yaş arası çocuklarda önerilen doz, günde 1-3 kez yarım 2) - 1 tablettir (1-6 mg biperiden/gün) (Bakınız AKINETON’u kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler).

Çocuklarda biperiden kullanımı ile ilgili deneyimler sınırlıdır ve esas olarak ilaç kökenli kas bozukluklarının kısa dönemli tedavisi ile ilişkilidir.

Yaşlılarda kullanımı

Yaşlı hastalarda, özellikle organik beyin hastalığı (beyin dokusunun bozulması, yıkılması, yozlaşması sonucu ortaya çıkan ve ruhsal belirtilerle kendini gösteren hastalık grubu) belirtileri olanlar ve beyinle ilişkili nöbetlere karşı duyarlılık artışı gösterenlerde, dikkatli bir doz uygulaması gereklidir. Yaşlı hastalar, antikolinerjik (sinir sistemi ve düz kas dokusunun uyarılmasını azaltıcı ilaçlar) ilaçlara daha duyarlıdır.

Özel kullanım durumları

Özel kullanım durumları

kkında bir bilgi bulunmamaktadır.

Eğer AKINETON ’un etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise, doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız gerekenden daha fazla AKINETON kullanırsanız

Doz aşımı durumunda gerekli önlemlerin alınabilmesi ve uygun bir tedavi için lütfen derhal doktorunuza, eczacınıza veya hastaneye başvurunuz.

Doz aşımı durumunda; göz bebeklerinin genişlemesi ve hareketlerinin yavaşlaması, ağız, burun ve diğer bazı organların iç yüzeyini kaplayan ve salgı üreten doku tabakası olan mukozal dokuların kuruması, yüzde kızarma, kalp atışlarının hızlanması, mesane güçsüzlüğü, bağırsak güçsüzlüğü, özellikle çocuklarda ateş yükselmesi, huzursuzluk, deliryum (huzursuzluk- taşkınlık, hezeyan gibi belirti gösteren ani geçici bilinç bozukluğu), zihin karışıklığı, bilinç bulanıklığı ve/veya halüsinasyon (varsam, hayal görme) gibi belirtiler görülebilir.

Şiddetli zehirlenme vakalarında akut dolaşım sistemi yetmezliği ve merkezi solunum yetmezliği tehlikesi vardır.

AKINETON ’dan kullanmanız gerekenden'fazlasını kullanmışsanız, bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

AKINETON'i kullanmayı unuttuysanız

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

AKINETON ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler

Tedavinin süresi, hastalığın türüne ve seyrine bağlıdır. AKINETON tedavisi aşamalı bir şekilde azaltılarak sonlandırılmalıdır, bir anda durdurulmamalıdır.

Depresyonu Anlamak Depresyonu Anlamak  Depresyon farklı kişileri farklı biçimlerde etkiler. Duygusal veya fiziksel olmak üzere geniş alanda belirtilere sebep olabilir.Depresyona neler sebep olur?
Şizofrenlik Şizofrenlik  Şizofrenliğin psikiatrik teşhisi hakkında çok fazla anlaşmazlık vardır. Bu sayfadaki bilgiler, şizofrenliğin teşhisi, nedenleri ve tedavisi hakkındaki faklı teoriler hakkında bilgi verecektir.
Parkinson Hastalığı Parkinson  Hastalığı Hastalık ilk kez 1817 de İngiliz doktor James Parkinson tarafından tanımlanmış ve Dr. Parkinson hastalığı “sallayıcı felç” olarak kaleme almış.
Depresyonu Anlamak Depresyonu Anlamak Depresyon farklı kişileri farklı biçimlerde etkiler. Duygusal veya fiziksel olmak üzere geniş alanda belirtilere sebep olabilir.Depresyona neler sebep olur?
Parkinson Hastalığı Parkinson  Hastalığı Hastalık ilk kez 1817 de İngiliz doktor James Parkinson tarafından tanımlanmış ve Dr. Parkinson hastalığı “sallayıcı felç” olarak kaleme almış.

İLAÇ GENEL BİLGİLERİİlaç Bilgileri

Assos İlaç, Kimya, Gıda Ürünleri Üretim ve Tic. Ltd. Şti.
Geri Ödeme KoduA00441
Satış Fiyatı 249.11 TL [ 16 Feb 2024 ]
Önceki Satış Fiyatı 249.11 TL [ 9 Feb 2024 ]
Original / JenerikJenerik İlaç
Reçete DurumuYeşil Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu8699708011559
Etkin Madde Biperiden Hcl
ATC Kodu N04AA02
Birim Miktar 2
Birim Cinsi MG
Ambalaj Miktarı 100
Sinir Sistemi > Antikolinerjikler > Biperiden
Yerli ve Beşeri bir ilaçdır. 

İLAÇ FİYATLARIİlaç Fiyatları

AKINETON 2 mg 100 tablet {Assos} Barkodu
Tarihi İlaç Fiyatı
16 Feb 2024249.11 TL
9 Feb 2024249.11 TL
2 Feb 2024249.11 TL
29 Jan 2024249.11 TL
22 Jan 2024249.11 TL
15 Jan 2024249.11 TL
8 Jan 2024249.11 TL
2024 / 2008 İlaç Fiyatları