Sanovel İlaçları › TIGAL 250 mg 14 tablet › İP › Formülü

TIGAL 250 mg 14 tablet Formülü

Sanovel İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. | Güncelleme :2 Nisan  2021

Terbinafine HCl, 250 mg
Tigal (Terbinafin HCl), duyarlı dermatofitlerin (Trichophyton türleri, Microsporum canis ve Epidermophyton floccosum) neden olduğu deri, saç ve tırnakların mantar enfeksiyonlarında (tinea corporis, tinea cruris, tinea pedis ve tinea capitis), dermatofitlerin neden olduğu onikomikozlarda (tırnağın mantar enfeksiyonu) ve kutanöz kandida enfeksiyonlarında endikedir.
Renal ve hepatik yetmezliği olanlarda kullanılmamalıdır.
Hastalarda açıklanamayan bulantı, anoreksi, yorgunluk, sarılık,kusma, abdominal ağrı, koyu renkli idrar veya açık renkli dışkı gibi karaciğer fonksiyon bozukluğuna ait belirti ve semptom görülürse hepatik durum değerlendirilmeli ve tedaviye son verilmelidir.Psöriazisli hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. Gebelerde potansiyel yarar/zarar oranı değerlendirilmelidir.Süt veren annelerde kullanılmamalıdır.Diyare, dispepsi,karın ağrısı, karaciğer fonksiyon testlerinde anormallikler, deri döküntüsü, ürtiker, kaşıntı ve tad almada bozukluk gibi.
Siklosporinin klerensini %15 oranında arttırır.Varfarin ile etkileşebilir. Rifampisin gibi enzim uyarıcı ilaçlar terbinafinin klerensini arttırır ve simetidin gibi enzim inhibitörleri ise azaltır.Bu nedenle sitokrom P-450 sistemini uyaran ve inhibe eden ilaçlarla birlikte kullanıldığında terbinafin dozu ayarlanmalıdır. Terfenadin, terbinafinin klerensini azaltır.
Doktor tarafından başka şekilde önerilmediği takdirde; Yetişkinler Günde tek doz bir tablet (250 mg) verilir. Tedavi süresi endikasyona ve enfeksiyonun şiddetine göre değişir. Deri enfeksiyonları Önerilen tedavi süreleri: Tinea pedis (interdijital, planter/mokasen tipte) : 2-6 hafta Tinea corporis : 4 hafta Tinea cruris : 2-4 hafta Kutanöz kandidiyazis : 2-4 hafta Saç ve kafa derisi enfeksiyonları Önerilen tedavi süresi: Tinea capitis : 4 hafta Tinea capitis özellikle çocuklarda görülür. Onikomikoz El tırnağı onikomikozu olan hastalarda 6 hafta süreyle günde tek doz 250 mg’lık bir tablet alınmalıdır. Ayak tırnağı onikomikozu olan hastalarda ise 12 hafta süreyle günde tek doz 250 mg’lık bir tablet uygulanmalıdır. Tırnak büyümesi yavaş olan bazı hastalarda daha uzun bir tedavi gerekebilir. Optimal klinik etkinliğe, mikolojik iyileşmeden ve tedavinin kesilmesinden birkaç ay sonra ulaşılır. Bu durum sağlıklı tırnak büyümesi için gerekli olan süreyle ilgilidir. Çocuklar Tigal’in (terbinafin HCl) iki yaşın altındaki (genellikle < 12 kg) çocuklarda kullanımıyla ilgili herhangi bir bilgi yoktur. 20-40 kg arası çocuklar : Günde tek doz ½ tablet (125 mg) 40 kg’ın üzerindeki çocuklar : Günde tek doz 1 tablet (250 mg) Yaşlılarda kullanımı Yaşlı hastalarda farklı bir dozajın gerektiğini gösteren herhangi bir kanıt yoktur. Bu yaş grubunda karaciğer veya böbrek fonksiyon bozukluğu olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

HIV ve Aids HIV ve Aids
HIV, Human Immunodeficiency Virus’dür (İnsanlarda Bağışıklık Sistemini Bozan Virüsdür). Bu virüs AIDS hastalığına sebep olur.
Şizofrenlik Şizofrenlik
Şizofrenliğin psikiatrik teşhisi hakkında çok fazla anlaşmazlık vardır. Bu sayfadaki bilgiler, şizofrenliğin teşhisi, nedenleri ve tedavisi hakkındaki faklı teoriler hakkında bilgi verecektir.
Sırt Ağrısı Sırt Ağrısı
Sırt ağrısı birden bire ortaya çıkıp şiddetli (akut) olabilir veya zamanla gelişip daha uzun süreli sorunlara (kronik) neden olabilir.

İLAÇ BİLGİLERİİlaç Bilgileri

Sanovel İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Satış Fiyatı34.7 TL [ 2 Nisan 2021 ]
Önceki Satış Fiyatı34.7 TL [ 26 Mart 2021 ]
Original / JenerikJenerik İlaç
Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu8699536010298
Etkin Madde Terbinafin Hcl
ATC Kodu D01BA02
Dermatolojik İlaçlar > Sistemik Antifungaller > Terbinafin
Yerli ve Beşeri bir ilaçdır. 

İLAÇ EŞDEĞERLERİ

Eşdeğer İlaç Adı Barkodu İlaç Fiyatı
ERBINOL 8680199902136 56.60TL
LAMINOX 8699514354192 36.55TL
LAMISIL 8699504350104 36.55TL
Diğer Eşdeğer İlaçlar