Osel İlaçları › NOVOPYRINE 1 gr/2 ml 10 ampül › İP › Formülü

NOVOPYRINE 1 gr/2 ml 10 ampül Formülü

Osel İlaç San. Ve Tic. A.Ş | Güncelleme :10 Mayıs  2024

Her bir ampulde: Metamizol sodyum 1.0 g, Disodyum hidrojen fosfat (anhidr) 0.0025 g, İnjeksiyonluk su k.m. 2 ml.
- Şiddetli akut ağrılar, - Mide-barsak kanalına, safra yollarına, böbrek ve alt idrar yollarına ait şiddetli akut ağrılar, - Başka önlemlerle, örneğin soğuk ıslak kompresle düşürülemeyen yüksek ateş durumlarında kullanılır.
Pirozolon allerjisi veya entoleransı olan hastalarda hepatik porfiri, doğuştan glükoz6-fosfat-dehidrogenaz eksikliği, kan diskrazileri gibi bazı metabolizma hastalıklarında kullanılmamalıdır.
Kan basıncı 100 mm Hg'ın altında olanlarda, dolaşımı stabil olmayanlarda daha önceden kan yapımı bozulmuş olanlarda ilaç çok dikkatle ve yanlız doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Bronş artması veya özellikle saman nezlesi şeklinde belirtilerin eşlik ettiği kronik solunum yolu enfeksiyonu olan hastalar veya çeşitli ağrı veya romatizma ilaçlarına karşı aşırı duyarlığı olan kişiler ilacı kullandıkları zaman astma veya şoka maruz kalabilirler. aynı öneri, az miktarda alkol aldıkları aksıran, gözleri yaşaran, yüzde şiddetli kızarmadan şikayet eden veya besin maddelerine, küklere, saç boyalarına, konservasyon maddelerine karşı aşırı duyarlık gösteren hastalar içinde geçerlidir. Böbrek fonksiyonu ile etkileşme olasılığı nedeniyle, tıbbi zorunluk olmadıkça, ilaç 3 aylıktan küçük veya 5 gr dan düşük ağırlıktaki çocuklarda kullanılmamalıdır. Gebelik sırasında özellikle gebeliğin ilk 3 ayı ile son altı haftası içinde ancak kesin bir endikasyon varsa ilaç kullanılmalıdır.İlaç tedavisi sırasında aşırı duyarlık reaksiyonları görülebilir.İlacın başlıca yan etkileri aşırı duyarlık reaksiyonlarından ileri gelmektedir. Bunların en önemli olanları şok ve agranülositoz, lökopeni, trombositopeni gibi kan tablosu bozukluklarıdır. her iki reaksiyondan nadiren görülür, ancak hayatı tehdit edici olup komplikasyonsuz uygulamadan sonra dahi ortaya çıkabilir. Önemli bir aşırı duyarlık reaksiyonu olan şok, baş dönmesi, uyuşukluk, bulantı, deri renginin solması, solunum şeklinde ortaya çıkabilir. Yüzde şişkinlik, kaşıntı, kalp bölgesinde darlık hissi, nabızda artış, kol ve bacaklarda soğukluk hissi olabilir. Bu belirtiler enjeksiyondan sonra 1-2 saat sonra ortaya çıkabilir. Yüksek ateşi olanlarda ve enjeksiyonun hızlı yapılmasını takiben aşırı duyarlık reaksiyonlarının başka belirtileri olmaksızın doza bağlı olarak kan basıncında şiddetli düşme görülebilir. Diğer önemli bir istenmeyen etki olan agranülositoz, yüksek ateş, titreme, boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, ağız-burun-boğaz-genital ve anal bölgelerde enflamatuar lezyonlar gibi belirtilerle ortaya çıkabilir. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde doktorunuza baş vurunuz.
Siklosporin ile birlikte kullanıldığında siklosporin seviyeleri düşürebilir. Bu nedenle düzenli olarak kontrol yapılması gereklidir. İlaç ile alkol birbirinin etkisini artırabilir. İlaç geçimsizlik ihtimali nedeniyle aynı enjektörde başka ilaçlarla karıştırılmamalıdır.
İlaç enjeksiyonu mutlaka doktor tavsiyesinde kullanılmalıdır. İntravenöz uygulama doktor kontrolü altında yapılmalıdır. Doktorun başka bir önerisi yoksa aşağıdaki bildirilen dozlar uygulanır. Yetişkinler ve 15 yaş üzerindeki gençler: İntravenöz ve intramüsküler yolla uygulanacak bir defalık doz 2-5 ml'dir. Bir defalık bu dozlar günlük maksimum doz 10 ml'ye artırılabilir. Çocuklar ve küçük çocuklar: Tıbbi bir zorunluk olmadıkça 3 aylıktan küçük veya 5 gr'dan düşük ağırlıktaki bebeklerde ilaç uygulanmamalıdır.1 yaşından küçük çocuklarda ilaç enjeksiyon solüsyonu yanlızcaintramüsküler yolla uygulanmalıdır. Yaklaşık 30 gr ağırlığındaki bir çocukta bir defalık doz 0.4 ile 1 ml'dir. Vücut ağırlığı daha düşük veya daha fazla olanlarda doz uygun şekilde azaltılır veya artırılır. Bu dozlar 4 kereye kadar tekrarlanabilir. Dozlar hastanın ağrısının durumuna göre uygulanır. Dozlar gerektikçe günlük maksimum doza kadar artırılabilir.

Artrit Artrit
Artrit, oldukça yaygın bir hastalıktır ancak iyi anlaşılamamıştır. Aslında “artrit” tek bir hastalığın adı değildir; eklem ağrısı veya eklem hastalıklarını adlandırmanın gayri resmi yoludur.
Diyabet Hastalığı Diyabet Hastalığı
Diyabet, insülin hormonu ile ilgili problemlerden kaynaklanan bir hastalıktır.
Omurilik zedelenmeleri Omurilik zedelenmeleri
Omurilik zedelenmesini takip eden birkaç gün içinde, hiçkimse hasarin ne kadar olacagini tahmin edemez. Buradaki sorun, omuriligin herhangi bir zedelenmesinden hemen sonra, bir omurilik sokunun olusmasidir.

İLAÇ BİLGİLERİİlaç Bilgileri

Osel İlaç San. Ve Tic. A.Ş
Geri Ödeme KoduA05576
Satış Fiyatı92.01 TL [ 10 Mayıs 2024 ]
Önceki Satış Fiyatı92.01 TL [ 3 Mayıs 2024 ]
Original / JenerikJenerik İlaç
Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu8699788750720
Etkin Madde Metamizol Sodyum
ATC Kodu N02BB02
Sinir Sistemi > NONNARKOTİK ANALJEZİKLER > Metamizol Sodyum
Yerli ve Beşeri bir ilaçdır. 

İLAÇ EŞDEĞERLERİ

Eşdeğer İlaç Adı Barkodu İlaç Fiyatı
ANDOLOR 8699508750016 104.78TL
DEVALJIN 8699525750341 92.01TL
GERALGINE-M 8681023750022
Diğer Eşdeğer İlaçlar