Bayer İlaçları › MINOSET PLUS 30 tablet {Bayer} › Kullanma Talimatı

MINOSET PLUS 30 tablet {Bayer} Kullanma Talimatı

Parasetamol + Propyphenazone + Kafein }

Sinir Sistemi > NONNARKOTİK ANALJEZİKLER > Parasetamol Kombinasyonları Bayer Türk Kimya San. Tic. Ltd. Şti. | Güncelleme : 30 December  1899

MİNOSET PLUS Tablet Ağız yoluyla alınır.

Etken Madde

250 mg parasetamol, 150 mg propifenazon, 50 mg kafein

Yardımcı maddeler

Mikrokristalin selüloz, hidroksipropil metil selüloz, esma spreng (formaldehit kazein), mısır nişastası, talk, magnezyum stearat, kolloidal silika susuz

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

• Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

• Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.

• Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.

• Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.

Bu Kullanma Talimatında:

1. MINOSET PLUS nedir ve ne için kullanılır?

2. MINOSET PLUS’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

3. MINOSET PLUS nasıl kullanılır?

4. Olası yan etkiler nelerdir?

5. MINOSET PLUS’in saklanması

Başlıkları yer almaktadır.


2.MINOSET PLUS nedir ve ne için kullanılır?

• Her tablet 250 mg parasetamol, 150 mg propifenazon ve 50 mg kafein içerir.

• MİNOSET PLUS 30 tabletlik ambalajlarda sunulmaktadır.

• MİNOSET PLUS, hafif ve orta dereceli ağrıların giderilmesi için kullanılır. İlacın içerdiği parasetamol ve propifenazon ağrı kesici ve ateş düşürücü etki gösterir, kafein ise ağrı kesici etkiyi arttırır.


2.MINOSET PLUS kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

MINOSET PLUS'i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

Eğer;

  • İlacın içindeki maddelerden birine ya da benzer ilaçlara karşı alerjiniz (aşırı duyarlılığınız) var ise
  • Kalıtsal (ırsi) bir hastalığa bağlı hemolitik anemi (alyuvarların parçalanması ile seyreden bir kansızlık durumu) adı verilen kansızlığınız varsa
  • Akut hepatik porfiria adı verilen ve kansızlığa neden olan bir hastalığınız varsa
  • Bebeklerde ve 12 yaşından küçük çocuklarda
  • 10 günden uzun süren ağrılarda
  • Şiddetli karaciğer ve böbrek yetmezliğiniz varsa
  • MINOSET PLUS'i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

    Eğer;

  • Kansızlığınız, akciğer, karaciğer ya da böbrek hastalığınız varsa
  • Sarılığa neden olan ve Gilbert sendromu denen bir hastalığınız varsa
  • Kan hücreleri ile ilgili hastalığınız varsa
  • Alkolikseniz
  • Ağrı ve ateş yakınmanız bir haftadan daha fazla sürdüyse mutlaka doktorunuza danışınız.
    Başka bir ilaç kullanmakta iseniz doktorunuza söyleyiniz.

    Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

    Astım, saman nezlesi veya benzeri hastalıklarınız varsa MİNOSET PLUS’ı doktorunuza danışmadan almayınız.

    Bir seferde yüksek dozda ya da sürekli olarak günlük dozda parasetamol kullanımı karaciğer hasarına sebep olabilir. Ağrı kesicilerin düzenli biçimde ve uzun süre kullanılmasının sakıncalı olduğunu ve bunun ancak doktorunuzun önerisi ile yapılması gerektiğini unutmayınız.

    Parasetamol veya propifenazon kullanan bazı duyarlı hastalarda solunum ve dolaşım sistemi ile ilgili sorunlar olabileceği bildirilmiştir.

    MINOSET PLUS'in yiyecek ve içecek ile kullanılması

    MİNOSET PLUS tedavisi sırasında alkol kullanmayınız.

    İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

    MİNOSET PLUS kullanımı hamilelerde önerilmemektedir. Ancak doktorun yarar-risk hesabı yapmasıyla ve mutlaka önermesi halinde kullanılabilir.

    Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

    Emzirme

    İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

    MİNOSET PLUS kullanımı emzirenlerde önerilmemektedir. Ancak doktorun yarar-risk hesabı yapması ve mutlaka önermesi halinde kullanılabilir.

    MİNOSET PLUS’ın içeriğinde bulunan kafein anne sütüne geçerek, bebekte huzursuzluk, ağlama, uykusuzluk vb. istenmeyen etkilere neden olabilir.

    Araç ve makina kullanımı

    Araç ve makina kullanımı

    MİNOSET PLUS’ın içeriğinde bulunan yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

    Bu tıbbi ürün formaldehit içerdiğinden mide bulantısına ve ishale sebebiyet verebilir.

    Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

    Bazı ilaçlar ile birlikte kullanıldığında MİNOSET PLUS’ın ya da kullanılan diğer ilacın etkisi değişebilir. Aşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız lütfen doktorunuza söyleyiniz:

  • Uyku veren bazı ilaçlar (barbitüratlar)
  • Epilepsi (Sara) hastalığında kullanılan bazı ilaçlar (fenitoin, fenobarbital, karbamazepin)
  • Antibiyotik olarak kullanılan bazı ilaçlar (kloramfenikol, rifampisin)
  • Mide boşalma süresini etkileyen bazı ilaçlar (propantelin, metoklopropamid)
  • Kan sulandırıcı bazı ilaçlar (varfarin, kumarin)
  • AIDS tedavisinde kullanılan zidovudin
  • Alerji tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar
  • Sempatomimetik ilaçlar (Sempatik sinir sisteminin uyarılmasına neden olan ilaçlar, oksimetazon, imidazolin türevleri,psödoefedrin)
  • Ağız yoluyla alınan doğum kontrol hapları
  • Tiroid hormonu (tiroksin) (Guatr, kronik tiroidit ve hipotiroidizm tedavisinde kullanılan hormon)

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.


3.MINOSET PLUS nasıl kullanılır ?

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar

Doktorunuz ayrı bir tavsiyede bulunmadıkça:

Yetişkin iseniz tek seferde 1-2 tablet kullanabilirsiniz. Gerektiğinde 24 saat içinde 3 kez MİNOSET PLUS alabilirsiniz.

Uygulama yolu ve metodu

Tabletleri bol su ile yutunuz..

Doktorunuz MİNOSET PLUS ile tedavinizin ne kadar süreceğini size bildirecektir.

Çocuklarda kullanımı

12-16 yaş arası hastalar tek seferde 1 tablet kullanabilirler. Gerektiğinde 24 saat içinde 3 kez uygulanabilir.

12 yaşın altındaki çocuklarda ve bebeklerde kullanılmamalıdır.

Özel kullanım durumları

Böbrek yetmezliği: Hafif-orta şiddette böbrek yetmezliğiniz var ise MİNOSET PLUS kullanırken dikkat ediniz.

Karaciğer yetmezliği: Hafif-orta şiddette karaciğer yetmezliğiniz var ise MİNOSET PLUS kullanırken dikkat ediniz.

Eğer MİNOSET PLUS’ın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız gerekenden daha fazla MINOSET PLUS kullanırsanız

Solgunluk, iştahsızlık, bulantı ve kusma parasetamolün aşırı dozda kullanımında sık görülen erken belirtileridir. Bu belirtilerin görülmesi halinde mutlaka doktorunuza başvurunuz.

MİNOSET PLUS’tan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Asperger Sendromu Asperger Sendromu  Asperger sendromu, otistik gurubun bir bölümü olan bir özürdür. Bu genelde, gurubun daha ”yüksek” tarafında yer aldığı düşünülen kişilere uygun bir tanıdır.
Depresyonu Anlamak Depresyonu Anlamak  Depresyon farklı kişileri farklı biçimlerde etkiler. Duygusal veya fiziksel olmak üzere geniş alanda belirtilere sebep olabilir.Depresyona neler sebep olur?
Doğum Sonrası Depresyonu Doğum Sonrası Depresyonu Doğum sonrası depresyonu, doğumdan sonra her on kadından biri tarafından tecrübe edilen stresli bir durumdur.
Kolon, Rektum yada Bağırsak Kanseri Kolon, Rektum yada Bağırsak Kanseri Bağırsak kanseri kolon veya rektumda (arka geçit) herhangi bir bölgede ortaya çıkabilir.Kolorektal kanser erken safhalarda teşhis edilmesi halinde daha kolay ve daha başarılı bir şekilde tedavi edilir.
Sırt Ağrısı Sırt Ağrısı Sırt ağrısı birden bire ortaya çıkıp şiddetli (akut) olabilir veya zamanla gelişip daha uzun süreli sorunlara (kronik) neden olabilir.

İLAÇ GENEL BİLGİLERİİlaç Bilgileri

Bayer Türk Kimya San. Tic. Ltd. Şti.
Geri Ödeme KoduA05044
Satış Fiyatı 28.82 TL [ 21 Jan 2022 ]
Önceki Satış Fiyatı 28.82 TL [ 14 Jan 2022 ]
Original / JenerikJenerik İlaç
Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu8699546015610
Etkin Madde Parasetamol + Propyphenazone + Kafein
ATC Kodu N02BE51
Birim Miktar 250+150+50
Birim Cinsi MG
Ambalaj Miktarı 30
Sinir Sistemi > NONNARKOTİK ANALJEZİKLER > Parasetamol Kombinasyonları
Yerli ve Beşeri bir ilaçdır. 

İLAÇ FİYATLARIİlaç Fiyatları

MINOSET PLUS 30 tablet {Bayer} Barkodu
Tarihi İlaç Fiyatı
21 Jan 202228.82 TL
14 Jan 202228.82 TL
10 Jan 202228.82 TL
7 Jan 202228.82 TL
5 Jan 202228.82 TL
3 Jan 202228.82 TL
2022 / 2008 İlaç Fiyatları