Berko İlaçları › IBURAMIN COLD 24 kapsül › Kullanma Talimatı

IBURAMIN COLD 24 kapsül Kullanma Talimatı

Ibuprofen + Psedoefedrin Hcl + Klorfeniramin Maleat }

Solunum Sistemi > Diğer Soğuk Algınlığı Kombinasyonları Berko İlaç ve Kimya Sanayi Ltd. Şti. | Güncelleme : 27 October  2020

KULLANMA TALİMATI

İBURAMİN COLD Kapsül Ağız yolu ile kullanılır.

Etken Madde

Her kapsül; ibuprofen 200 mg, psödoefedrin hidroklorür 30 mg, klorfeniramin maleat 2 mg içerir.

Yardımcı maddeler

24 mg potasyum hidroksit ve ayrıca polisorbat 80, mısırözü yağı, metakrilik asit-etil akrilat kopolimer (1:1) dispersiyonu (% 30), jelatin, patent blue V (E131), sunset yellow (E110), tartrazin (E 102), titanyum dioksit (E 171).

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

• Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

• Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.

• Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.

• Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.

Bu Kullanma Talimatında:

1. IBURAMIN COLD nedir ve ne için kullanılır?

2. IBURAMIN COLD’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

3. IBURAMIN COLD nasıl kullanılır?

4. Olası yan etkiler nelerdir?

5. IBURAMIN COLD’in saklanması

Başlıkları yer almaktadır.


2.IBURAMIN COLD nedir ve ne için kullanılır?

İBURAMIN COLD, pilfer-proof HDPE kapaklı, desikant kapsül içeren HDPE şişede 24 kapsül olarak pazarlanmaktadır. Bir kapsül; ibuprofen 200 mg, psödoefedrin hidroklorür 30 mg ve klorfeniramin maleat 2 mg içerir.

Klorfeniramin vücutta doğal histamini azaltan antihistaminik bir ajandır. Histamin hapşırık, kaşıntı, gözlerde sulanma ve burnun akmasına neden olur. İbuprofen non steroid antiinflamatuar ilaç grubundandır. İbuprofen vücutta ağrı ve inflamasyona sebep olan hormonları azaltır. Psödoefedrin nazal pasajlardaki kan damarlarını büzen dekonjestan bir maddedir. Genişleyen kan damarları burun tıkanıklığına sebep olur. Klorfeniramin, ibuprofen, psödoefedrin kombinasyonu soğuk algınlığının sebep olduğu hapşırık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burnun akıntısı, burun ve sinüs tıkanıklığı, öksürük, ağrı ve ateşin tedavisinde kullanılır.

* *


2.IBURAMIN COLD kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

IBURAMIN COLD'i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

Son 14 gün içinde iskarboksazid, fenelzin, rasagilin, selegilin veya tranilsipromin gibi MAO inhibitörü aldıysanız İBURAMİN COLD kapsül kullanmayınız. Şayet MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen atılmadan İBURAMİN COLD kapsül alırsanız ciddi, hayatı tehdit edici yan etkilerle karşılaşabilirsiniz. Aldığınız ibuprofen kalp krizini de içine alan hayatı tehdit eden kalp ve damar problemlerini artırabilir. Bu risk ibuprofeni uzun süre kullandığınızda daha da artacaktır. Tam kroner arter by pass ameliyatından önce veya sonraki 2 hafta içinde bu ürünü kullanmayınız. İbuprofen herhangi bir belirti vermeden mide veya barsakta kanama veya delinme gibi ciddi riskler oluşturabilir. Daha yaşlı insanlar için risk daha büyüktür.

Eğer ibuprofen veya psödoefedrine karşı herhangi bir alerjiniz varsa veya

• Mide veya barsağınızda aktif bir kanama veya ülser varsa;

• Burnunuzda polip varsa; veya

• Aspirin veya diğer anti inflamatuarlara karşı alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.

İBURAMİN COLD kapsülü almadan önce herhangi bir ilaca alerjiniz varsa doktorunuza bildiriniz veya

• Midenizde ülser (yara) varsa veya bir kanama geçirdiyseniz;

• kalp rahatsızlığı, yüksek kan basıncı varsa;

• sistemik lupus eritematozus

• karaciğer veya böbrek rahatsızlığı

• tiroid (tiroid bezinin rahatsızlığı)

• glokom (göz içi basıncının artması)

• diyabet (kan şekeri bozuklukları)

• idrar yapma ile ilgili problem veya prostat büyümesi varsa

• bir kanama veya kan pıhtılaşma bozukluğu varsa

• sigara içiyorsanız;

Ya İBURAMİN COLD kapsülü kullanmayınız ya da doz ayarlaması yapınız veya tedavi sırasında özel testler yaptırınız.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

IBURAMIN COLD'u aşağıdaki durumlarda DlKKATLl KULLANINIZ

IBURAMI

IBURAMIN COLD'in yiyecek ve içecek ile kullanılması

İBURAMİN COLD alırken alkol almayınız. Eğer günde üç kadehten fazla alkol alıyorsanız ibuprofen mide kanaması riskini arttırabilir. Portakal suyu ve kola ile birlikte kullanmayınız. İBURAMIN COLD' u bu besinlerden en az bir saat önce yada iki saat sonra alınız.

Hamilelik

• ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hamilelik

• Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza danışınız.

Emzirme

• ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

İBURAMİN COLD anne sütüne geçer bu emzirilen bebek için zararlı olabilir. Eğer bebeğinizi anne sütü ile besliyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Araç ve makina kullanımı

İBURAMİN COLD sizin düşünce veya reaksiyonlarınıza zarar verebilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç kullanıyorsanız veya uyanık kalmanızı gerektirecek herhangi bir şey yapıyorsanız dikkatli olmanız gerekir.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

İBURAMİN COLD aşağıdaki ilaçlar ile birlikte dikkatli kullanılmalıdır;

Eğer aşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız İBURAMİN COLD'u almadan önce doktorunuza danışmalısınız.

• Warfarin gibi kan inceltici;

• Steroidler (prednisolon ve diğerleri);

• Diüretikler veya yüksek kan basıncını tedavi eden ilaçlar;

• Atenolol, karteolol, metoprolol, propranolol, sotalol, timolol ve diğerleri gibi beta-blokerler;

• ACE inhibitörleri;

• Amitriptilin, klomipramin, imipramin ve diğerleri gibi antidepresanlar;

• Aspirin veya diklofenak, flurbiprofen, indometazin, ketoprofen, nabumeton, naproksen, piroksikam ve diğerleri gibi diğer non-steroid anti inflamatuar ilaçlar.

Şayet bu ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız ya yeni bir doz ayarlaması yada tedavi sırasında özel testler yaptırmanız gerekebilir.

Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.


3.IBURAMIN COLD nasıl kullanılır ?

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar

ğı için talimatlar:

Bu ilaç tam olarak kullanma talimatında tarif edildiği gibi veya doktorunuzun söylediği şekilde kullanılmalıdır. Bu ilacı daha büyük miktarlarda veya tavsiye edilenden daha uzun sürede kullanmayınız. Genellikle bu ilaç sizin hastalık belirtileriniz kayboluncaya kadar kısa bir süre için kullanılır. İbuprofenin aşırı dozda alınması mide ve barsaklarınıza zarar verebilir. İbuprofenin yetişkinler için maksimum dozu 800 mg; günlük maksimum dozu 3200 mg'dır. Siz ağrınızı, ateşinizi veya soğuk algınlığınızı tedavi edebilecek en küçük doz İBURAMİN COLD kapsülü kullanın. Eğer ateşiniz üç günden daha fazla devam ettiyse veya ilacı 7 gün kullandığınız halde şikayetleriniz geçmediyse ya da yeni hastalık belirtileri oluştuysa doktorunuza mutlaka haber veriniz. Şayet herhangi bir cerrahi operasyon geçirecekseniz ve bu ilacı birkaç gün önce kullandıysanız operasyonun başlangıcında doktorunuza haber veriniz. Bu ilacı kullanırken allerji deri testlerinde beklenmeyen sonuçlar görülebilir. Bu ilacı nem ve sıcaktan uzakta oda sıcaklığında saklayınız.

Uygulama yolu ve metodu

IBURAMIN COLD kapsül sadece ağızdan kullanım içindir.

Değişik yaş

Çocuklarda kullanımı

Yaşlılarda kullanımı

Yaşlılarda Kullanım:

İBURAMİN COLD, 60 yaş üzeri hastalarda mide kanaması riskini arttırabilir.

Özel kullanım durumları

ğer yetmezliği:

İBURAMİN COLD' u böbrek ve karaciğer yetmezliği durumunda kullanmayınız.

Eğer İBURAMİN COLD 'un etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız gerekenden daha fazla IBURAMIN COLD kullanırsanız

İBURAMİN COLD kullandıysanız:

İBURAMİN COLD 'dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

İBURAMİ

IBURAMIN COLD'i kullanmayı unuttuysanız

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız. Daha sonraki normal alım saatine göre

önerilen doza yeniden almaya devam ediniz.

İBURAMİN COLD ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler:

Bulunmamaktadır.

Asperger Sendromu Asperger Sendromu  Asperger sendromu, otistik gurubun bir bölümü olan bir özürdür. Bu genelde, gurubun daha ”yüksek” tarafında yer aldığı düşünülen kişilere uygun bir tanıdır.
Kolon, Rektum yada Bağırsak Kanseri Kolon, Rektum yada Bağırsak Kanseri  Bağırsak kanseri kolon veya rektumda (arka geçit) herhangi bir bölgede ortaya çıkabilir.Kolorektal kanser erken safhalarda teşhis edilmesi halinde daha kolay ve daha başarılı bir şekilde tedavi edilir.
Deri Kanseri Deri Kanseri Deri kanseri çok rastlanan bir hastalıktır. Üç ana türü bulunur ;genelde kemirici ülser olarak bilinen bazal hücreli karsinom, yassı hücreli karsinom ve kötü huylu tümör.
İnme İnme İnme, beynin hasar görmesinin sonucudur. Bu hasar, beynin bir kısmındaki ya bir kanama ya da akut kan eksikliği nedeniyle o kısmın geçici ya da kalıcı olarak işlevini yapamamasına yol açar.
Belsoğukluğu, Chlamydia ve Frengi Belsoğukluğu, Chlamydia ve Frengi Belsoğukluğu, bakterilerin sebep olduğu bir enfeksiyondur. Cinsel ilişki yoluyla bulaşır ve dölyatağı boynunda, idrar yollarında, anüste, makatta ve boğazda enfeksyona sebep olabilir.

İLAÇ GENEL BİLGİLERİİlaç Bilgileri

Berko İlaç ve Kimya Sanayi Ltd. Şti.
Geri Ödeme KoduA12774
Satış Fiyatı 17.16 TL [ 27 Oct 2020 ]
Önceki Satış Fiyatı 17.16 TL [ 20 Oct 2020 ]
Original / JenerikJenerik İlaç
Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu8699591150281
Etkin Madde Ibuprofen + Psedoefedrin Hcl + Klorfeniramin Maleat
ATC Kodu R05X
Birim Miktar 200+30
Birim Cinsi MG
Ambalaj Miktarı 24
Solunum Sistemi > Diğer Soğuk Algınlığı Kombinasyonları
Yerli ve Beşeri bir ilaçdır. 

İLAÇ FİYATLARIİlaç Fiyatları

IBURAMIN COLD 24 kapsül Barkodu
Tarihi İlaç Fiyatı
27 Oct 202017.16 TL
20 Oct 202017.16 TL
13 Oct 202017.16 TL
6 Oct 202017.16 TL
25 Sep 202017.16 TL
18 Sep 202017.16 TL
11 Sep 202017.16 TL
7 Sep 202017.16 TL
2020 / 2008 İlaç Fiyatları