Melusin İlaçları › FERRO SANOL 20 duodenal kapsül {Melusin} › İP › Formülü

FERRO SANOL 20 duodenal kapsül {Melusin} Formülü

Melusin İlaç Ve Sağlık Maddeleri | Güncelleme :7 Eylül  2012

Ferric ammonium citrate, 150 mg/5 ml


Demir eksikliği anemisi, süt çocuğu, çocukluk ve gebeliğin, hipokrom anemileri kloroz, ameliyet sonrası kansızlıkları, nekahat ve genel zafiyet hallerinde kullanılır.
Hemakromatozlar, kronik hemdizler, sideroachresttic anemiler,kurşun anemileri, talasemiler.
Ağız yoluyla ve aynı zamanda parenteral yolla demir verilmemelidir. Gastrointestinal sistemde hastalık olanlarda dikkatle verilmelidir. Demir eksikliğinde verildiğinde emilim düzenli olur, hastalık durumlarında ise demir iyonu emilimi azalabilir.Teropötik dozlarda bulantı, gastro intestinal irritasyon , kusma diyare gibi yan etkiler görülebilir. Lokal tahriş edici etkisi nedeniyle kronik gastrit, ülser gibi mide barsak hastalığı olan şahısların ağızdan demir alması sakıncalıdır.
Yüksek dozda alındığında hematemes oluşabilir. Demir eksikliğine bağlı olamayan anemilerde kullanılması durumunda , uzun süre ve yüksek doz alınmasında hemosideroz görülür, dişlerde siyahlaşma yapar. Demir akümilasyonuna bağlı olarak karaciğer nekrozu pankreatik fibrozis gelişeb
Demir preperatları magnezyum trisilikat ve karbonat gibi antiasitlerle beraber alındığında tedavi cevapsız kalabilir. Süt de demir tuzlarının emilimini azaltır. Çayla birlikte alınmamalıdır. Tetrasiklin demir tuzları ile şelat teşkil ederek emilimi azaltır. 2 ilaç birlikte kullanılacaksa demir tuzları tetraksilinden 2 saat önce veya 3 saat sonra alınmalıdır. Demir tuzları penisilin emilimini azaltır.
Kloıramfenikol ile demir tedavisi aynı zamanda yapılırsa demirin emilimi azalabilir. Demir baarsaktan demir sülfür halinde geçerek feçesi siyaha boyar. Feçeste benzidin testini bozar.
Büyüklerde günde 3defa 1 çorba kaşığı, çocuklarda 1 yaşından küçüklerde 1/2 ölçek, 1-5 yaş arasındaki çocuklarda günde 2 defa 1/2 ölçek, yemeklerde ve yemeklerden sonra verilir.

Depresyonu Anlamak Depresyonu Anlamak
Depresyon farklı kişileri farklı biçimlerde etkiler. Duygusal veya fiziksel olmak üzere geniş alanda belirtilere sebep olabilir.Depresyona neler sebep olur?
Mesane Kanseri Mesane Kanseri
Mesane kanseri her zaman mukozada başlar. Erken safhalarda bu tabakada sınırlı kalır ve hücre içindeki karsinom olarak nitelendirilir.
Yüksek Tansiyon Yüksek Tansiyon
Hipertansiyon sürekli anormal derecede yüksek olan kan basıncıdır. Tansiyon atardamarlarınızdaki kanın basıncıdır.

İLAÇ BİLGİLERİİlaç Bilgileri

Melusin İlaç Ve Sağlık Maddeleri
Geri Ödeme KoduA03000
Satış Fiyatı TL
Önceki Satış Fiyatı
Original / JenerikJenerik İlaç
Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu8699689161113
Etkin Madde Ferro Glikokol Sülfat
ATC Kodu B03AA01
Kan ve Kan Yapıcı Organlar > Demir Eksikliği İlaçları > Ferroglikokol Sülfat
Yerli ve Beşeri bir ilaçdır. 

İLAÇ EŞDEĞERLERİ

Eşdeğer İlaç Adı Barkodu İlaç Fiyatı
Eşdeğer bir ilaç bulunamadı