Bayer İlaçları › CAL-D-VITA 30 efervesan tablet › Kullanma Talimatı

CAL-D-VITA 30 efervesan tablet Kullanma Talimatı

Kalsiyum + Vitamin D3 }

Sindirim Sistemi ve Metabolizma > Kalsiyum İçeren Mineraller Bayer Türk Kimya San. Tic. Ltd. Şti. | Güncelleme : 20 July  2018

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

• Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

• Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.

• Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.

• Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.

Bu Kullanma Talimatında:

1. CAL-D-VITA nedir ve ne için kullanılır?

2. CAL-D-VITA’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

3. CAL-D-VITA nasıl kullanılır?

4. Olası yan etkiler nelerdir?

5. CAL-D-VITA’in saklanması

Başlıkları yer almaktadır.


2.CAL-D-VITA nedir ve ne için kullanılır?

 • CAL-D-VİTA, film kaplı tabletler kalsiyum ve D3 vitamini içerir. CAL-D-VİTA kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.
 • CAL-D-VİTA, 60 tabletlik ambalajda bulunur. Her tablet, 600 miligram kalsiyum ve 400 IU D3 vitamini içerir.

 • 2.CAL-D-VITA kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

  CAL-D-VITA'i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

  Eğer;

 • İçeriğindeki maddelere aleıjiniz var ise,
 • Kanda kalsiyum seviyeniz yüksek ise,
 • İdrarınızda fazla miktarda kalsiyum var ise ve/veya idrara fazla miktarda kalsiyum çıkışına neden olan sarkoidoz (birçok organı, özellikle de akciğerleri etkileyen, nedeni bilinmeyen, enflamatuvar lezyonlar ile oluşan bir kronik hastalık), kötü huylu kemik hastalıkları ve primer hipertiroidiniz ( iç salgı bezi olan tiroid bezinin salgılarının aşın şekilde artmasından ileri gelen belirtiler) var ise
 • Herhangi bir böbrek rahatsızlığınız var ise,
 • Paratiroid beziniz fazla çalışıyor ise,
 • D vitamini fazlalığınız var ise,
 • Nefrolitiyazis (Böbrek taşı oluşumu), nefrokalsinozunuz (Böbreğinizde kireçlenme) var ise,
 • Hiperkalsemi ve/veya hiperkalsiürinin eşlik ettiği uzun süreli immobilizasyonunuz (Kanınızda ve/veya idrannızda kalsiyum artışına neden olabilecek uzun süreli hareketsizlik durumunuz) var ise
 • CAL-D-VITA'i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

  Eğer;

 • CAL-D-VİTA ile uzun süreli tedavi boyunca kan ve idrardaki kalsiyum seviyeleriniz takip edilmeli ve böbrek fonksiyonlarınız izlenmelidir. Bu izleme, yaşlı hastalarda ve kardiyak glikozitleri (kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan ve kalbin kasılma gücünü arttıran ilaçlar) veya diüretikler (idrar söktürücü ilaçlar) ile birlikte kullanımda önemlidir.
 • Başka tekli vitamin ya da D vitamini ve/veya kalsiyum içeren multivitamin kullanıyorsanız veya tıbbi tedavi görüyorsanız CAL-D-VİTA kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 • Sarkoidoz hastası iseniz (Bir çok organı, özellikle de akciğerleri etkileyen, nedeni bilinmeyen , akciğer dokusunda iltihaplanma kaynaklı lezyonlar ile oluşan kronik hastalık) kan ve idrardaki kalsiyum seviyeleriniz takip edilmesi gerektiğinden doktor kontrolünde kullanınız.
 • Böbrek yetmezliğiniz var ise, CAL-D-VİTA’yı doktor kontrolünde kullanınız.
 • Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

  CAL-D-VİTA’yı ıspanak ve tam taneli tahıl tükettikten en az 2 saat sonra alınız. Mineral eksikliği riski taşıyorsanız, CAL-D-VİTA’yı yemeklerle birlikte değil, yatmadan önce kullanınız.

  Hamilelik

  İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Bu kalsiyum + D vitamini kombinasyonu tavsiye edilen dozlarda kullanıldığı müddetçe hamilelik döneminde genellikle güvenli kabul edilir. Ancak yine de hamileyseniz CAL-D-VİTA’yı doktor tavsiyesi ile kullanınız. Doz aşımı anne kamındaki bebek ve yeni doğan için zararlı olabileceğinden dolayı önerilen doz aşılmamalıdır.

  Hamilelik

  Hamilelik

  Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Emzirme

  İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Bu kalsiyum + D vitamini kombinasyonu tavsiye edilen dozlarda kullanıldığı müddetçe emzirme döneminde genellikle güvenli kabul edilir. Ancak yine de doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

  Emzirme

  Kalsiyum ve D vitamini anne sütüne geçmektedir. Bebeğe dışarıdan D vitamini veya kalsiyum takviyesi verilecekse, bu durum göz önünde bulundurulmalı, doktor tavsiyesine başvurulmalıdır.

  Araç ve makina kullanımı

  CAL-D-VİTA kullanımının araç ve makine kullanımı üzerine etkisi bildirilmemiştir.

  CAL-D-VİTA’nın içeriğinde bulunan yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

  CAL-D-VİTA sodyum içerir. Kontrollü sodyum diyeti yapıyorsanız bu tıbbi ürünü almadan doktorunuza danışınız.

  Bazı ilaçlar ile birlikte kullanıldığında CAL-D-VİTA’nın ya da kullanılan diğer ilacın etkisi değişebilir. Aşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız lütfen doktorunuza bildiriniz:

 • Antibiyotik (Örneğin bakteri kökenli hastalıkların tedavisinde kullanılan tetrasiklin ve kinolon) ve antiviraller(virüslere karşı mücadele ederek çoğalmasını engelleyen, etkisini zayıflatan veya ortadan kaldıran ilaçlar (Öm. proteaz inhibitörleri). Emilimi azaltabileceğinden CAL-D-VİTA ile bu ilaçlan en az 3 saat arayla alınız.
 • Levotiroksin (tiroid bezinin yetersiz salgısı sonucu ortaya çıkan sendromlann tedavisinde kullanılan bir ilaç) CAL-D-VİTA’dan en az 4 saat önce ya da sonra kullanılmalıdır.
 • Fosfatlar (mineral), bifosfonatlar (menapoz sonrası gözlenen kemik erimesi tedavisinde kullanılan, ilaç grubu), florürler (mineral) . En az iki saat önce, ancak tercihen günün farklı bir saatinde alınmalıdır.
 • Eltrombopag (kanın bileşiminde bulunan trombositlerin sayısının anormal derecede azalmasıyla belirginleşen trombositopeni isimli hastalığın tedavisinde kullanılan bir ilaç)
 • Tiyazid türü diüretikler (belirli idrar sökücü ilaçlar), kardiyak glikozit (kronik kalp yetmezliğinde kullanılan bir ilaç ) ve kalsiyum kanal blokerlerinin (yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan bir ilaç) CAL-D-VİTA ile aynı zamanda kullanılması durumunda, kan kalsiyum seviyesinin takip edilmesi gerekmektedir.
 • Kardiyak glikozitleri (kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan ve kalbin kasılma gücünü arttıran ilaçlar) ve kalsiyum kanal blokerleri (yüksek tansiyon tedavisinde kullanılan ilaçlar) ile birlikte CAL-D-VİTA kullanıyorsanız kanınızdaki kalsiyum düzeyi takip edilmelidir.
 • İyon değiştirici resinler (bazı bitkilerin sertleşen salgılarından elde edilen iyon değiştirici özelliğe sahip reçineler, öm.kolestiramin), laksatifler (yumuşak dışkı oluşmasını sağlayan ilaçlar, öm. mineral yağ) ve orlistat (vücutta oluşan aşırı yağa bağlı gözlenen obezite hastalığının tedavisinde kullanılan bir ilaç). CAL-D-VİTA’dan en az 2 saat önce veya 4-6 saat sonra alınmalıdır.
 • Karbamazepin (istem dışı yüz gövde veya ekstemitelerde görülen şiddetli veya seri ani kasılmaların tedavisinde kullanılan bir ilaç), fenitoin (istem dışı yüz gövde veya ekstemitelerde görülen şiddetli veya seri ani kasılmaların tedavisinde kullanılan bir ilaç) ve barbitüratlar (istem dışı yüz gövde veya ekstemitelerde görülen şiddetli veya seri ani kasılmaların tedavisinde kullanılan bir ilaç) D3 vitamininin etkisini azaltır.

 • 3.CAL-D-VITA nasıl kullanılır ?

  Doktorunuz ayrı bir tavsiyede bulunmadıkça, günde 1 veya 2 tablet kullanınız.

  Uygulama yolu ve metodu

  Bir bardak su (200 mİ) ile yemeklerden yarım saat önce veya sonra içiniz.

  Değişik yaş grupları

  Çocuklarda kullanımı

  Yaşlılarda kullanımı

  Yaşlılarda kullanımı

  Yaşlılarda yalnızca doktor tavsiyesi ile kullanılabilir.

  Özel kullanım durumları

  Böbrek yetmezliği: Böbrek yetmezliği olan kişilerde kullanılmamalıdır.

  Karaciğer yetmezliği: Karaciğer yetmezliği olan kişilerde yalnız doktor tavsiyesi ile kullanılabilir.

  Doktorunuz CAL-D-VİTA ile tedavinizin ne kadar süreceğini size bildirecektir.

  Eğer CAL-D-VITA ’nın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

  Kullanmanız gerekenden daha fazla CAL-D-VITA kullanırsanız

  sersemlik gibi görülebilir. Bu

  veya eczacı ile


  Gerekenden fazla CAL-D-VİTA kullandıysanız aniden başlayan baş ağrısı, başlangıç belirtileri ve kabızlık, ishal, mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler belirtilerin ortaya çıkması halinde tedavinizi kesip, doktorunuza danışınız.

  CAL-D-VITA ’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor konuşunuz.

  CAL-D-VITA'i kullanmayı unuttuysanız

  Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

  CAL-D-VITA ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler

  Depresyonu Anlamak Depresyonu Anlamak  Depresyon farklı kişileri farklı biçimlerde etkiler. Duygusal veya fiziksel olmak üzere geniş alanda belirtilere sebep olabilir.Depresyona neler sebep olur?
  Mesane Kanseri Mesane Kanseri  Mesane kanseri her zaman mukozada başlar. Erken safhalarda bu tabakada sınırlı kalır ve hücre içindeki karsinom olarak nitelendirilir.
Ruh ve Akıl Sağlığımızı Geliştirmek Ruh ve Akıl Sağlığımızı Geliştirmek İyi akıl ve ruh sağlığı sahip olmaktan ziyade, yaptığınız şeylerdir. Akıl ve ruhsal olarak sağlıklı olmak için kendinize değer vermeli ve kendinizi kabul etmelisiniz.
Astım Astım Astımlı kişilerin akciğerlerindeki hava boruları (bronşlar) hassastır. Bu kişiler belirli tetikleyici faktörlere maruz kaldıklarında, hava boruları nefes almalarını güçleştirecek şekilde daralır.
Kolon, Rektum yada Bağırsak Kanseri Kolon, Rektum yada Bağırsak Kanseri Bağırsak kanseri kolon veya rektumda (arka geçit) herhangi bir bölgede ortaya çıkabilir.Kolorektal kanser erken safhalarda teşhis edilmesi halinde daha kolay ve daha başarılı bir şekilde tedavi edilir.

İLAÇ GENEL BİLGİLERİİlaç Bilgileri

Bayer Türk Kimya San. Tic. Ltd. Şti.
Satış Fiyatı 13.71 TL [ 20 Jul 2018 ]
Önceki Satış Fiyatı 13.71 TL [ 13 Jul 2018 ]
Original / JenerikOriginal İlaç
Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu8699546029327
Etkin Madde Kalsiyum + Vitamin D3
ATC Kodu A12AX
Birim Miktar 600+400
Birim Cinsi MG/IU
Ambalaj Miktarı 30
Sindirim Sistemi ve Metabolizma > Kalsiyum İçeren Mineraller
Yerli ve Beşeri bir ilaçdır. 

İLAÇ FİYATLARIİlaç Fiyatları

CAL-D-VITA 30 efervesan tablet Barkodu
Tarihi İlaç Fiyatı
20 Jul 201813.71 TL
13 Jul 201813.71 TL
6 Jul 201813.71 TL
29 Jun 201813.71 TL
25 Jun 201813.71 TL
22 Jun 201813.71 TL
14 Jun 201813.71 TL
8 Jun 201813.71 TL
2020 / 2008 İlaç Fiyatları