Koçak İlaçları › BUTAMCOD FORT PLUS 22.5 mg/ 5 ml şurup 100 ml › Kullanma Talimatı

BUTAMCOD FORT PLUS 22.5 mg/ 5 ml şurup 100 ml Kullanma Talimatı

Butamirat Sitrat }

Solunum Sistemi > Öksürük İlaçları > Butamirat Sitrat Koçak Farma İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş. | Güncelleme : 30 January  2015

BUTAMCOD FORT PLUS 22,5 mg/ 5 mL şurup Ağız yoluyla alınır.

Etken Madde

Her 5 mL şurup 22,5 mg butamirat sitrat (4,5 mg/mL) içerir.

Yardımcı maddeler

Sodyum sitrat dihidrat, sodyum benzoat, sorbitol %70 (non-kristalin), propilen glikol, gliserol, sukroz, masking flavour, portakal aroması, sitrik asit monohidrat, saf su.

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

• Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

• Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.

• Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.

• Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.

Bu Kullanma Talimatında:

1. BUTAMCOD FORT PLUS nedir ve ne için kullanılır?

2. BUTAMCOD FORT PLUS’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

3. BUTAMCOD FORT PLUS nasıl kullanılır?

4. Olası yan etkiler nelerdir?

5. BUTAMCOD FORT PLUS’in saklanması

Başlıkları yer almaktadır.


2.BUTAMCOD FORT PLUS nedir ve ne için kullanılır?

•    BUTAMCOD FORT PLUS etkin madde olarak butamirat sitrat içeren, şurup formunda bir ilaçtır.

•    BUTAMCOD FORT PLUS, “öksürük baskılayıcı ilaçlar” olarak adlandırılan bir ilaç grubuna dahildir.

•    BUTAMCOD FORT PLUS, 100 mL’lik amber renkli cam şişede 5 mL’lik ölçülü kaşık ile birlikte kullanıma sunulmaktadır.

•    BUTAMCOD FORT PLUS çeşitli nedenlerden kaynaklanan öksürüğün şikayetlere yönelik (semptomatik) tedavisinde kullanılır.


2.BUTAMCOD FORT PLUS kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

BUTAMCOD FORT PLUS'i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

Eğer sizin/çocuğunuzun butamirat veya BUTAMCOD FORT PLUS’ın bileşiminde bulunan yardımcı maddelerden herhangi birine karşı (yardımcı maddeler listesine bakınız) alerjiniz/alerjisi varsa kullanmayınız.

Eğer çocuğunuz 3 yaşın altında ise BUTAMCOD FORT PLUS’ı kullanmayınız.

BUTAMCOD FORT PLUS'i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

Eğer siz/çocuğunuz aynı zamanda başka balgam söktürücü ilaçlar alıyorsanız, dikkatli olmalısınız. BUTAMCOD FORT PLUS’ın bu tür ilaçlarla aynı anda kullanılmaması önerilir.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin/çocuğunuz için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Öksürük 7 günden daha uzun süre devam ederse doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hamilelik

•    İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

•    Hamile iseniz, ilk üç ay BUTAMCOD FORT PFUS kullanmamanız önerilmektedir. Daha sonraki dönemde, ancak doktorunuz kesin gereklilik olduğuna karar verirse BUTAMCOD FORT PFUS kullanabilirsiniz.

•    Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme

•    İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

•    Bebeğinizi emziriyorsanız, BUTAMCOD FORT PFUS almadan önce doktorunuza danışınız.

Araç ve makina kullanımı

•    BUTAMCOD FORT PFUS uykulu hissetmenize neden olabilir. Bu nedenle araç ve makine kullanırken veya dikkat gerektiren işleri yaparken dikkatli olunuz.

BUTAMCOD FORT PLUS'in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

BUTAMCOD FORT PFUS sorbitol içermektedir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

Bu tıbbi ürün her dozunda 1 mmol (23 mg)’dan daha az sodyum ihtiva eder; yani aslında “sodyum içermez”.

BUTAMCOD FORT PFUS sukroz içermektedir. Eğer daha önceden doktomnuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

Eğer balgam söktürücü özelliği olan başka ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuzu mutlaka bilgilendiriniz.


3.BUTAMCOD FORT PLUS nasıl kullanılır ?

Yaşlılarda kullanımı

6 yaşın altındaki çocuklarda kullanımı önerilmez.

6-12 yasındaki çocuklarda: Günde 2 defa 1 ölçülü kaşık (5 mİ)

12 yas üzeri ergenlerde (adolesanlarda): Günde 3 defa 1 ölçülü kaşık (5 mİ)

Yetişkinlerde: Günde 4 defa 1 ölçülü kaşık (5 mİ)

Doktorunuz farklı bir tavsiyede bulunmadıkça, BUTAMCOD FORT PLUS’ı 1 haftadan daha uzun süre kullanmayınız.

Uygulama yolu ve metodu

BUTAMCOD FORT PFUS ağız yoluyla kullanılır.

İlacınızın dozunu ayarlamak için ölçülü kaşığı kullanınız. Ölçülü kaşığı her kullanımda yıkayıp kurulayınız.

Değişik yaş grupları

Çocuklarda kullanımı

BUTAMCOD FORT PFUS’ın 6 yaş altındaki çocuklarda kullanımı önerilmez.

Yaşlılarda kullanımı:

BUTAMCOD FORT PFUS’ın yaşlılarda kullanımı araştırılmamıştır.

Özel kullanım durumları

BUTAMCOD FORT PFUS böbrek veya karaciğer yetmezliği olan hastalarda araştırılmamıştır.

Eğer BUTAMCOD FORT PLUS’ın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız gerekenden daha fazla BUTAMCOD FORT PLUS kullanırsanız

BUTAMCOD FORT PFUS’dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

BUTAMCOD FORT PLUS'i kullanmayı unuttuysanız

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Aşırı dozda BUTAMCOD FORT PFUS alınması halinde şu belirtiler görülebilir: Uyku hali, bulantı, kusma, ishal, sersemlik ve tansiyon düşmesi. Bu etkiler doz azaltılınca veya tedavi kesilince ortadan kalkabilir. Eğer ilaç kesildiğinde bu etkiler devam ediyorsa doktorunuz veya eczacınıza danışınız.

BUTAMCOD FORT PLUS ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler

Grip, Soğuk Algınlığı ve Öksürük Grip, Soğuk Algınlığı ve Öksürük  Grip ve soğuk algınlığı (nezle) semptomları arasındaki farkı bilmek önemlidir. Soğuk algınlığı gripten daha hafif belirtiler gösteren bir solunum yolu hastalığıdır.
Astım Astım  Astımlı kişilerin akciğerlerindeki hava boruları (bronşlar) hassastır. Bu kişiler belirli tetikleyici faktörlere maruz kaldıklarında, hava boruları nefes almalarını güçleştirecek şekilde daralır.

İLAÇ GENEL BİLGİLERİİlaç Bilgileri

Koçak Farma İlaç ve Kimya Sanayi A.Ş.
Geri Ödeme KoduA15064
Satış Fiyatı 96.24 TL [ 4 Dec 2023 ]
Önceki Satış Fiyatı 96.24 TL [ 24 Nov 2023 ]
Original / JenerikJenerik İlaç
Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu8699828570332
Etkin Madde Butamirat Sitrat
ATC Kodu R05DB13
Birim Miktar 22.5
Birim Cinsi MG/ML
Ambalaj Miktarı 1
Solunum Sistemi > Öksürük İlaçları > Butamirat Sitrat
Yerli ve Beşeri bir ilaçdır. 

İLAÇ FİYATLARIİlaç Fiyatları

BUTAMCOD FORT PLUS 22.5 mg/ 5 ml şurup 100 ml Barkodu
Tarihi İlaç Fiyatı
4 Dec 202396.24 TL
24 Nov 202396.24 TL
17 Nov 202396.24 TL
13 Nov 202396.24 TL
3 Nov 202396.24 TL
27 Oct 202396.24 TL
20 Oct 202396.24 TL
16 Oct 202396.24 TL
2023 / 2008 İlaç Fiyatları