Er-kim İlaçları › BETAFACT 500 IU/10ml 1 flakon › İP › Yan Etkiler {Arsiv}

BETAFACT 500 IU/10ml 1 flakon Yan Etkiler {Arsiv}

Er-Kim İlaç Sanayi ve Tic. A.Ş. | Güncelleme :30 Ocak  2023

• BETAFACT ile nadir olarak hipertermi, enjeksiyon bölgesinde reaksiyon veya baş ağrısı gözlenmiştir. • Aşağıdaki reaksiyonlar faktör IX alan hastalarda nadiren gözlenmiştir: bazen antikor oluşumunun eşlik ettiği allerjik veya anafilaktik reaksiyonlar (ürtiker, göğüste sıkışma, hırıltılı soluma, düşük kan basıncı ve anafilaksi); koagülasyon aktivasyon göstergelerindeki bir artışla birlikte potansiyel tromboembolik komplikasyon riski. Bu semptomlar oluşursa, ilacın kesilmesi gerekir. • Faktör IX antikor (antifaktör) oluşumu, ciddi hemofili B’li hastaların %1 ile %5’inde bilinen bir komplikasyondur. Bu türden inhibitörlerin oluşması yetersiz klinik yanıt ile kendini belli eder. Bu durumda, hemofili tedavisinde uzmanlaşmış bir merkez ile temas kurulması önerilir. Faktör IX ile tedavi edilen hastalar, bu türlü antikorların gelişimi yönünden gerek klinik, gerekse laboratuvar testleri ile yakından izlenmelidir. Daha önceden tedavi görmemiş 11 hastada BETAFACT ile yürütülen klinik çalışmalarda hiçbir inhibitör saptanmamıştır. • İmmün toleransın oluşmasının ardından, faktör IX inhibitörü olan hemofili B hastalarında nefrotik sendrom (böbrek işlevlerinin bozulması) geliştiği bildirilmiştir. • Ender olarak, vücut ısısında artış görülebilir. • Faktör IX uygulaması, özellikle saflık derecesi zayıf olan preparatlarda olmak üzere, trombo-embolik komplikasyonlar (kan damarlarını tıkayan pıhtı oluşumu) açısından potansiyel risk taşır. Miyokard enfarktüsü, yaygın intravasküler koagülasyon (kan dolaşımında çoğul pıhtı oluşumu), venöz pıhtı ya da akciğer embolisi oluşumu, saflık derecesi zayıf olan faktör IX ürünlerinin kullanımı ile ilişkilendirilebilir. BETAFACT gibi yüksek düzeyde saflaştırılmış bir insan koagülasyon faktörü IX bu türden istenmeyen etkilerle nadiren ilişkilidir.

Astım Astım
Astımlı kişilerin akciğerlerindeki hava boruları (bronşlar) hassastır. Bu kişiler belirli tetikleyici faktörlere maruz kaldıklarında, hava boruları nefes almalarını güçleştirecek şekilde daralır.
HIV ve Aids HIV ve Aids
HIV, Human Immunodeficiency Virus’dür (İnsanlarda Bağışıklık Sistemini Bozan Virüsdür). Bu virüs AIDS hastalığına sebep olur.
Yüksek Tansiyon Yüksek Tansiyon
Hipertansiyon sürekli anormal derecede yüksek olan kan basıncıdır. Tansiyon atardamarlarınızdaki kanın basıncıdır.

İLAÇ BİLGİLERİİlaç Bilgileri

Er-Kim İlaç Sanayi ve Tic. A.Ş.
Geri Ödeme KoduA01293
Satış Fiyatı5079.16 TL [ 30 Ocak 2023 ]
Önceki Satış Fiyatı5079.16 TL [ 23 Ocak 2023 ]
Original / JenerikJenerik İlaç
Reçete DurumuTuruncu Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu8699538983620
Etkin Madde Anti Hemofilik Faktor Ix
ATC Kodu B02BD04
Kan ve Kan Yapıcı Organlar > K Vitamini ve Diğer Hemostatikler > İnsan Faktör IX Konsantresi
İthal ( ref. ülke : Yunanistan ) ve Beşeri bir ilaçdır. 

İLAÇ EŞDEĞERLERİ

Eşdeğer İlaç Adı Barkodu İlaç Fiyatı
AIMAFIX-D 8699650982006
ALPROLIX 8683125910090 29,996.29TL
BENEFIX 8681308274465 9,502.73TL
Diğer Eşdeğer İlaçlar