Santa Farma İlaçları › BENORAL 50 film tablet › İP › Formülü

BENORAL 50 film tablet Formülü

Santa Farma İlaç Sanayi A.Ş. | Güncelleme :11 Ocak  2021

1 film tablet, 250 mg tiamin hidroklorür (Vit. B1), 250 mg piridoksin hidroklorür (Vit. B6) içerir.
Nevrit, polinevrit, nevralji, siyatalji, zona zoster miyalji, artralji, idiopatik ve yaşlılıkta görülen tremor, sık tekrarlayan kusmalar, alkolik ve diyabetik nöropatiler. Beriberi, Wernicke ve Korsakoff sendromu, Delirium tremens’te. Vit. B1, B6 yetersizliğinden kaynaklanan halsizlik, unutkanlık, sinirlilik, iştahsızlık, kuvvetsizlik, kol ve bacaklarda parestezi ve ağrı, titreme, çarpıntı, epigastrik huzursuzluk, kabızlık gibi genel preklinik şikayetleri olan hastalarda.
Bileşimindeki maddelerden birine aşırı hassasiyeti görülenlerde kullanılmamalıdır.
Bu vitaminlerin yetersizliğine sebep olabilecek risk faktörü olan ve/veya yetersizliğine bağlı genel belirtileri gösteren hastalara hemen Benoral® verilmesi ile ciddi ve bazen sekel bırakabilen klinik sendromların ortaya çıkması engellenebilir. Tavsiye edilen dozların üstünde ve uzun süre kullanılması B6 hipervitaminozuna yol açabilir. Vit. B6, Levodopa antagonisti olduğundan yalnız Levodopa ile tedavi edilen parkinsonlu hastalara verilmemelidir (bkz. Etkileşimler). Vitamin yetersizliği tedavi edilirken yetersizlik sebeplerine yönelik tedavi ve noksanlığı tespit edilen diğer vitamin ve maddelerin birlikte verilmesi ihmal edilmemelidir. Gebelik esnasında uzun süreli yüksek doz piridoksin kullanılmasının yeni doğanlarda görülen “pyridoxine-dependency epilepsi nöbetlerinde” rolü olduğu sanıldığından dikkatli olunmalı ve bu bebeklerin nöbetlerinin piridoksin verilerek tedavi edildiği hatırlanmalıdır.Nadir olarak allerjik, aşırı hassasiyet reaksiyonu bildirilmiştir.
Vit. B6 yetersizliğinin başka bir sebebi de INH, pirazinamid, hidralazin, sikloserin, penisillamin, aminoglikozid antibiotikler, antikonvülsanlar ve kontraseptivlerin uzun süreli kullanılmasıdır. Günde 5 mg’dan yüksek dozda Vit. B6, birlikte kullanılan Levodopa’nın terapötik etkisini ortadan kaldırır. Levodopa, Carbidopa ile birlikte kullanılırsa bu etkileşim olmaz. Bir ay süre ile kullanılan günde 200 mg Vit. B6, fenobarbital ve fenitoin serum konsantrasyonunu % 50 düşürür. Laboratuvar: Vit. B1 ve B6 idrarla Erlich ayıracı ile ürobilinojen testinde ve Vit. B1 fosfostungstat metodu ile idrarda ürik asit tayininde yanlış pozitif cevaba sebep olur.
(Doktor başka şekilde tavsiye etmediği takdirde), - Profilaktik olarak günde 1 tablet - Tedavide günde 2-4 tablet Semptomlar hafifleyince doz azaltılır. Semptomlar kaybolunca yetersizlik sebepleri de ortadan kalkmışsa tedavi kesilir; devam ediyorsa profilaktik doz uygulanır. DOZ AŞIMI ve TEDAVİSİ Akut doz aşımı durumunda hasta izlenmeli, gerekirse semptomatik ve destekleyici tedavi uygulanmalıdır.

Aşırı Alkol Kullanımı, Alkolizm Aşırı Alkol Kullanımı, Alkolizm
Alkol bağımlılığı, alkol kullanımı ve alkol sorunları arasındaki farkı açıklamak güçtür. Örneğin, geçmişte alkol kullanmış olan bir kimsenin mutlaka alkol bağımlısı olması gerekmez.

İLAÇ BİLGİLERİİlaç Bilgileri

Santa Farma İlaç Sanayi A.Ş.
Satış Fiyatı13.72 TL [ 11 Ocak 2021 ]
Önceki Satış Fiyatı13.72 TL [ 4 Ocak 2021 ]
Original / JenerikJenerik İlaç
Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu8699527093866
Etkin Madde Vitamin Kompleksi
ATC Kodu A11EA
Sindirim Sistemi ve Metabolizma > B Vitamini ve Kombinasyonları
Yerli ve Beşeri bir ilaçdır. 

İLAÇ EŞDEĞERLERİ

Eşdeğer İlaç Adı Barkodu İlaç Fiyatı
BECOVITAL 8699828570080 5.04TL
BECOVITAL-C 8699828190073 10.65TL
BECOVİGEN 8699774120049
Diğer Eşdeğer İlaçlar