Celtis İlaçları › ASELIP 10/75 mg 28 efervesan tablet › Kullanma Talimatı

ASELIP 10/75 mg 28 efervesan tablet Kullanma Talimatı

Rosuvastatin + Asetilsalisilik Asit }

Kalp Damar Sistemi > Lipid Metabolizması için Kombinasyonlu İlaçlar Celtis İlaç San. Tic. Ltd. Şti | Güncelleme : 7 December  2012

ASELİP 10/75 mg efervesan tablet Ağız yolu ile alınır.

Etken Madde

Her bir efervesan tablet 10 mg rosuvastatine eşdeğer miktarda 10,42 mg rosuvastatin kalsiyum ve 75 mg asetilsalisilik asit içerir.

Yardımcı maddeler

Potasyum hidrojen karbonat, sitrik asit anhidr, malik asit, PVPK-30, PEG 6000, potasyum klorür, sukraloz (E955), aspartam (E951), kayısı ve portakal aroması içermektedir.

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

• Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

• Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.

• Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.

• Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.

Bu Kullanma Talimatında:

1. ASELIP nedir ve ne için kullanılır?

2. ASELIP’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

3. ASELIP nasıl kullanılır?

4. Olası yan etkiler nelerdir?

5. ASELIP’in saklanması

Başlıkları yer almaktadır.


2.ASELIP nedir ve ne için kullanılır?

ASELİP, statinler olarak adlandırılan bir ilaç grubunda yer alan rosuvastatin ile asetilsalisilik asit (aspirin) kombinasyonudur.

ASELİP, 28 ve 84 efervesan tablet strip (PE/Aluminyum/PET kuşe folyo) ambalajlarda piyasaya sunulmaktadır.

Doktorunuz tarafından reçetenize ASELİP yazılmıştır; çünkü kolesterol düzeyiniz yüksek bulundu ve/veya kalp krizi geçirme, inme veya ilişkili sağlık problemleri riskinizi arttıran diğer faktörlere sahipsiniz. Yani, kalp krizi veya inme riski taşıyorsunuz.

Kolesterol düzeylerinizi düzeltmek için beslenme şeklini değiştirmeniz ve daha fazla egzersiz yapmanız yeterli olmadığından dolayı ASELİP doktorunuz tarafından reçetelenmiştir. ASELİP aldığınız sürece, kolesterol düşürücü beslenme diyetinize ve egzersizlerinize devam etmelisiniz. Kalp krizi, inme veya diğer sorunlar ateroskleroz olarak adlandırılan bir hastalıktan kaynaklanabilir. Aterosklerozun nedeni damarlarınızda yağlı artıkların birikmesidir.

ASELİP almaya devam etmek neden önemlidir?

ASELİP içeriğindeki rosuvastatin, kanda bulunan, lipid adı verilen yağ maddelerinin düzeylerini düzeltmek için kullanılır. Kandaki lipidlerin en fazla bilineni kolesteroldür.

Kanda bulunan kolesterolün değişik tipleri vardır. “Kötü” kolesterol (LDL-K) ve “iyi” kolesterol (HDL-K).

 • ASELİP “kötü” kolesterolü azaltır, “iyi” kolesterolü arttırabilir.
 • Vücudunuzun “kötü” kolesterol üretmesinin önlenmesi ve “kötü” kolesterolün kanınızdan uzaklaştırılması için vücudunuza yardımcı olur.
 • İnsanların çoğu, yüksek kolesterolden etkilenmediklerini düşünürler, çünkü bu durum nedeniyle bir belirti hissetmezler. Ama bu durum tedavi edilmezse, yağlı artıklar kan damarlarınızın çeperlerinde birikir ve damarlarınızı daraltır.

  Bazen, daralan bu damarlar tıkanabilir. Kalbe veya beyine kan gitmezse, kalp krizi veya inme ortaya çıkabilir. Kolesterol düzeylerinizi düşürerek, kalp krizi geçirme, inme veya ilişkili sağlık problemleri riskinizi azaltmış olursunuz.

  Kolesterolünüz istenen düzeye gelse bile ASELİP almaya devam etmeniz gerekir. Çünkü ASELİP, kolesterol düzeyinizin yeniden yükselmesine ve bunların damarlarınızda birikmesine engel olur. Ancak, doktorunuz ilacınızı kesmenizi söylerse veya hamile kalırsanız ASELİP kullanmamalısınız.

  ASELİP içeriğindeki aspirin kan pıhtılaşmasını engelleyerek kalp ve beyin gibi önemli bölgelere kan akışının tıkanmasını önler. Böylelikle kalp kası ve beyine yetersiz kan gitmesinden kaynaklanan kalp krizi, anjina, göğüs ağrısı veya inme gelişimini önler.


  2.ASELIP kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

  ASELIP'i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

  ASELIP'i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

  Eğer:

 • Böbreklerinizde sorun varsa.
 • Karaciğerinizde sorun varsa.
 • Astım, alerjik hastalıklarınız, burun polipiniz varsa, glukoz 6 fosfat dehidrogenaz eksikliğiniz (kırmızı kan hücre sayısının azalmasına neden olan kalıtsal bir hastalık) varsa
 • Su kaybı (dehidratasyon) varsa
 • Kronik ya da tekrarlayan mide veya oniki parmak barsağı rahatsızlığınız varsa, Tekrarlanan veya açıklanamayan kas acı veya ağrılarınız olduysa, sizde veya ailenizde kas hastalıkları veya diğer kolesterol düşürücü ilaçları kullanırken görülen kas problemleri hikayesi varsa. Özellikle kendinizi iyi hissetmiyorsanız veya ateşiniz varsa, açıklanamayan kas acı veya ağrıları hissederseniz derhal ve mutlaka doktorunuza başvurunuz.
 • Düzenli olarak fazla miktarda alkol kullanıyorsanız,
 • Tiroid beziniz iyi çalışmıyorsa,
 • Kolesterolünüzü düşürmek için fıbratlar (örneğin gemfibrozil) adı verilen ilaçları kullanıyorsanız. Lütfen, yüksek kolesterole karşı diğer ilaçları daha önce kullanmış olsanız bile, bu kullanma talimatını dikkatle okuyunuz.

 • Hasta 10 yaşın altında çocuk ise: ASELİP 10 yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir.
 • HIV enfeksiyonu tedavisinde kullanmak üzere lopinavir/ritonavir gibi ilaçlar alıyorsanız, •Hasta 18 yaşın altında ise: 40 mg rosuvastatin çocuklarda ve 18 yaşın altındaki ergenlerde kullanım için uygun değildir.
 • 70 yaşından büyükseniz (Doktorunuzun ASELİP’in size uygun başlangıç dozuna karar vermesi gerekir).
 • Şiddetli solunum yetmezliğiniz varsa,
 • Şeker hastalığınız varsa veya şeker hastalığı açısından risk taşıyorsanız,
 • •Uzakdoğu Asya kökenliyseniz (Japon, Çinli, Filipinli, VietnamlI, Koreli ve Hintli). Doktorunuzun ASELİP’in size uygun başlangıç dozuna karar vermesi gerekir.

  Yukarıda sayılan bu durumlardan herhangi biri sizde varsa veya var olduğunu düşünüyorsanız, 40 mg dozda rosuvastain (en yüksek doz) kullanmayınız.

  ASELİP’in herhangi bir dozunu almaya başlamadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Bazı insanlarda statin grubundan olan ilaçlar karaciğeri etkiler. Böyle bir durumun olup olmadığı basit bir kan testi (karaciğer enzim seviyesi) ile anlaşılabilir. Bu nedenle doktorunuz,

  ASELİP kullanmaya başlamadan önce ve kullanırken (bir kaç ay içinde) karaciğer fonksiyon testlerinin yapılmasını istemelidir.

  Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

  ASELIP'in yiyecek ve içecek ile kullanılması

  ASELİP yemeklerden sonra alınmalıdır.

  Hamilelik

  İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Hamile iseniz ASELİP kullanmayınız. ASELİP kullanan kadınlar uygun bir korunma yöntemi ile hamile kalmaktan kaçınmalıdır.

  Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Emzirme

  İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Emziriyorsanız ASELİP kullanmayınız.

  Araç ve makina kullanımı

  Çoğu insan ASELİP alırken araba ve makine kullanabilir; çünkü ASELİP bu kişilerin yeteneklerini etkilemez. Bununla birlikte, bazı kişiler ASELİP kullanırken baş dönmesi hissedebilir. Eğer baş dönmesi hissediyorsanız, araba veya bir makine kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

  ASELIP'in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

  Aspartam uyarısı

  ASELİP fenilalanin içermektedir. Fenilketonüri denen bir hastalığı olan insanlar için zararlı olabilir.

  Potasyum uyarısı

  ASELİP her dozunda 16,06 mmol potasyum ihtiva eder. Bu durum böbrek fonksiyonlarında azalma ya da kontrollü potasyum diyetinde olan hastalar için göz önünde bulundurulmalıdır. 

  Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

  Reçetesiz alınabilen ilaçlar da dahil olmak üzere, başka ilaçları kullanıyorsanız veya kısa bir süre önce kullandıysanız lütfen bunu doktorunuza veya eczacınıza bildiriniz.

  Şu ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız, doktorunuza bildiriniz:

  Siklosporin (örneğin organ nakli sonrasında), varfarin (veya kan sulandırıcı bir başka ilaç), fıbratlar (gemfıbrozil, fenofıbrat gibi), kolesterol düşürücü ilaçlar (ezetimib gibi), hazımsızlık ilaçları (mide asidini gidermek için kullanılır), eritromisin (bir antibiyotik), doğum kontrol hapı, hormon yerine koyma tedavisi lopinavir/ritonavir (HIV enfeksiyonu tedavisinde kullanılır). Bu ilaçların etkileri ASELİP içeriğindeki rosuvastatin tarafından değiştirilebilir veya bu ilaçlar rosuvastatinin etkilerini değiştirebilir.

  ASELİP içeriğindeki aspirin steroid yapıda olmayan antiromatizmal ilaçların etkilerini ve yan etkilerini, metotreksatın (kanser tedavisinde kullanılan bir ilaç) ve sülfonamidlerin (antibiyotik) istenmeyen etkilerini, antikoagülanlarm (kan pıhtılaşmasını önleyen ilaçlar örn. heparin, varfarin, klopidogrel), zariflukastın fenitoin ve sodyum valproatın etkilerini ve kortikosteroidlerle birlikte alındığında mide-barsak kanaması riskini arttırır. Furosemid, spironolakton benzeri diüretiklerin (idrar söktürücü ilaçlar) ve ürikozürik ilaçların (idrarla ürik asit atılımını arttıran ilaçlar) etkilerini azaltır. Şeker hastalarında kullanımında, insülin veya ağız yoluyla kullanılan şeker ilaçlarının (sülfonilüre grubu) dozunun ayarlanması gerekebilir. Metoklopramit ve domperidon (mide ilaçları) aspirinin etkisini artırmaktadır.


  3.ASELIP nasıl kullanılır ?

  Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar

  ASELİP’i her zaman doktorunuzun önerdiği gibi alınız. Eğer emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

  ASELİP ile tedaviye başlangıç dozunuz aşağıdaki durumlara göre değişecektir:

 • Kolesterol düzeyiniz,
 • Kalp krizi veya inme geçirme riskiniz,
 • Olası yan etkilere neden olabilecek bir özelliğinizin olup olmadığı.
 • Size uygun ASELİP başlangıç dozunu doktorunuz size söyleyecektir.

  Doktorunuz aşağıdaki durumlarda size en düşük ASELİP dozunu verebilir:

 • Uzakdoğu Asya kökenliyseniz ( Japon, Çinli, Filipin, Vietnam, Koreli ve Hintli)
 • •70 yaşından büyükseniz.

 • Orta derecede böbrek probleminiz varsa,
 • Kas ağrıları ve sancıları yaşama riskiniz varsa (miyopati).
 • Tedaviye vereceğiniz cevaba göre doktorunuz ilacınızın dozunu ayarlayacaktır.

  Uygulama yolu ve metodu

  ASELİP sadece ağızdan kullanım içindir.

  ASELİP, bir bardak suda eritilerek içilmelidir.

  ASELİP, yemeklerden sonra alınmalıdır.

  Değişik yaş grupları

  Çocuklarda kullanımı

  Yaşlılarda kullanımı

  ASELİP içeriğindeki rosuvastatinin 40 mg dozu çocuklarda ve 18 yaşın altındaki ergenlerde kullanım için uygun değildir.

  10 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.

  Yaşlılarda kullanımı:

  70 yaş ve üzeri hastalarda başlangıç dozu olarak en düşük ASELİP dozu önerilir. Yaşla ilgili başka bir doz ayarlamasına gerek yoktur.

  Özel kullanım durumları

  Böbrek yetmezliği:

  ASELİP böbrek yetmezliği olan hastalarda doktor kontrolünde dikkatli kullanılması önerilir. ASELİP ağır böbrek yetmezliğinde kullanılmamalıdır.

  Karaciğer yetmezliği:

  ASELİP karaciğer yetmezliği olan hastalarda doktor kontrolünde dikkatli kullanılması önerilir. ASELİP, aktif karaciğer hastalığı ve ağır karaciğer yetmezliği olanlarda kullanılmamalıdır.

  Eğer ASELİP ’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

  Kullanmanız gerekenden daha fazla ASELIP kullanırsanız

  ASELİP'ten kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

  Hastaneye gittiğinizde veya bir başka nedenle tedavi aldığınızda, sizinle ilgilenen sağlık personeline ASELİP aldığınızı söyleyiniz.

  ASELIP'i kullanmayı unuttuysanız

  Endişelenmeyiniz, bir sonraki dozu, doğru zamanında alınız.

  Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

  ASELIP ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler

  Kalp Krizi Kalp Krizi  Kalbe giden kan akışı durduğunda kalp krizi meydana gelir.
  Diyabet Hastalığı Diyabet Hastalığı  Diyabet, insülin hormonu ile ilgili problemlerden kaynaklanan bir hastalıktır.
Kalp Krizi Kalp Krizi Kalbe giden kan akışı durduğunda kalp krizi meydana gelir.
Yüksek Tansiyon Yüksek Tansiyon Hipertansiyon sürekli anormal derecede yüksek olan kan basıncıdır. Tansiyon atardamarlarınızdaki kanın basıncıdır.
İnme İnme İnme, beynin hasar görmesinin sonucudur. Bu hasar, beynin bir kısmındaki ya bir kanama ya da akut kan eksikliği nedeniyle o kısmın geçici ya da kalıcı olarak işlevini yapamamasına yol açar.

İLAÇ GENEL BİLGİLERİİlaç Bilgileri

Celtis İlaç San. Tic. Ltd. Şti
Geri Ödeme KoduA16379
Satış Fiyatı 152.72 TL [ 10 May 2024 ]
Önceki Satış Fiyatı 152.72 TL [ 3 May 2024 ]
Original / JenerikJenerik İlaç
Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu8697929021685
Etkin Madde Rosuvastatin + Asetilsalisilik Asit
ATC Kodu C10BX05
Birim Miktar 10+75
Birim Cinsi MG
Ambalaj Miktarı 28
Kalp Damar Sistemi > Lipid Metabolizması için Kombinasyonlu İlaçlar
Yerli ve Beşeri bir ilaçdır. 

İLAÇ FİYATLARIİlaç Fiyatları

ASELIP 10/75 mg 28 efervesan tablet Barkodu
Tarihi İlaç Fiyatı
10 May 2024152.72 TL
3 May 2024152.72 TL
26 Apr 2024152.72 TL
22 Apr 2024152.72 TL
15 Apr 2024152.72 TL
5 Apr 2024152.72 TL
1 Apr 2024152.72 TL
26 Mar 2024152.72 TL
2024 / 2008 İlaç Fiyatları