Ali Raif İlaçları › ALDACTAZIDE 50 mg 30 tablet › İP › Uyarılar

ALDACTAZIDE 50 mg 30 tablet Uyarılar

Ali Raif İlaç San. A.Ş. | Güncelleme :1 Nisan  2024

Aldactazide tedavisi sırasında potasyumdan zengin bir diyet veya potasyum tabletleri kullanılmamalıdır. Aşırı potasyum alımı hiperkalemiye neden olabilir. Aldactazide , potasyum tutucu diğer diüretiklerle birlikte kullanılmamalıdır. Sülfonamid türevlerinin, tiazid’ler de dahil olmak üzere lupus eritematosus’u aktive edebildiği bildirilmiştir. Spironolakton’un, sıçanlar üzerinde yapılan kronik toksisite çalışmalarında, endokrin organlarda ve karaciğerde proliferatif etki göstererek tümör oluşumuna yol açabileceği gösterilmiştir. Aldactazide kullanmakta olan ve özellikle böbrek yetmezliği, aşırı potasyum alımı olan hastalar, hiperkalemi riskinden dolayı sıvı ve elektrolit düzeyi yönünden kontrol altında tutulmalıdır. Aldactazide ’in loop diüretikleri glukortikoidler ve ACTH ile birlikte kullanımı, hipokalemiye neden olabilir. Aldactazide tedavisi sırasında BUN yükselmesi, dilüsyonel hiponatremi, jinekomasti, hiperürisemi, glukoz toleransında azalma, digoxin yarıömründe artma ve dolayısıyla serum digoxin düzeylerinde yükselme görülebilir. Dekompanse karaciğer sirozu olan bazı hastalarda hiperkalemi ve hiperkloremik metabolik asidoz ortaya çıkabilir. Hamilelikte kullanımı: Spironolakton veya metabolitleri, tiazid’ler, plasenta duvarını geçebilirler. Bu yüzden hamile kadınlarda Aldactazide kullanımı gerektiğinde elde edilecek fayda ile anne ve fetus’a yapacağı muhtemel zarar tartılmalıdır. Süt veren anneler : Tiazid’ler ve Spironolakton’un bir metaboliti olan canrenone, anne sütünde görülebilir. İlaç kullanılacaksa, çocuğun beslenmesi için başka bir metot seçilmelidir.

Kalp Krizi Kalp Krizi
Kalbe giden kan akışı durduğunda kalp krizi meydana gelir.
Parkinson  Hastalığı Parkinson Hastalığı
Hastalık ilk kez 1817 de İngiliz doktor James Parkinson tarafından tanımlanmış ve Dr. Parkinson hastalığı “sallayıcı felç” olarak kaleme almış.
Mide Kanseri Mide Kanseri
Mide kanseri genellikle mideyi tümüyle kaplayan ve mukus üretmekle görevli hücrelerde başlar. Bu kanser tipine adenokarsinom denir.

İLAÇ BİLGİLERİİlaç Bilgileri

Ali Raif İlaç San. A.Ş.
Geri Ödeme KoduA00498
Satış Fiyatı92.01 TL [ 1 Nisan 2024 ]
Önceki Satış Fiyatı92.01 TL [ 26 Mart 2024 ]
Original / JenerikJenerik İlaç
Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu8699543010168
Etkin Madde Spironolakton
ATC Kodu C03EA01
Kalp Damar Sistemi > Potasyum Tutucu ve Diüretik İlaç Kombinasyonları > Potasyum Tutucu Ajanlar ve Hidroklorotiyazid
Yerli ve Beşeri bir ilaçdır. 

İLAÇ EŞDEĞERLERİ

Eşdeğer İlaç Adı Barkodu İlaç Fiyatı
ALDACTAZIDE 8699543010014 89.83TL
ALDACTONE 8699543010038 92.01TL
MODURETIC 8699636010204
Diğer Eşdeğer İlaçlar