İLAÇ BİLGİLERİİlaç Bilgileri

AstraZeneca Türkiye İlaç Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti.
bbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb
Geri Ödeme KoduA01450
Satış Fiyatı2.81 TL [ 27 Şubat 2015 ]
Önceki Satış Fiyatı2.81 TL [ 25 Şubat 2015 ]
Original / JenerikOriginal İlaç
Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu8699786570207
Etkin Madde Terbutalin Sülfat + Guaifenesin
ATC Kodu R03CC53
Solunum Sistemi > Sistemik Adrenerjikler > Terbutalin Kombinasyonları
Yerli ve Beşeri bir ilaçdır. 

İLAÇ EŞDEĞERLERİ

Eşdeğer İlaç Adı Barkodu İlaç Fiyatı
Eşdeğer bir ilaç bulunamadı

BRICANYL EXPEKTORAN 100 ml şurup Kullanmadan Önce

AstraZeneca Türkiye İlaç Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti. | Güncelleme :27 Şubat  2015
İlaç Kullanma Talimatı ilaç kısa ürün bilgisi BRICANYL EXPEKTORAN 100 ml şurup Arşivdeki İlaç Prospektüsü BRICANYL EXPEKTORAN 100 ml şurup Kullanma Talimatı PDF Dosyası ilaç hakkında iletişim Google+ Paylaş Facebook da Paylaş Twitter da Paylaş

2. BRICANYL Ekspektoran Şurup kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

BRICANYL® Ekspektoran Şurup'u aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

Terbütalin, guaifenesin veya BRICANYL® Ekspektoran Şurup içeriğindeki maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz olması durumunda kullanılmamalıdır.

Önceden kalp damar hastalığı olan veya kalp damar rahatsızlığı açısından belirgin risk altında olan hastalarda erken doğum riskini önleyen ilaç (tokololitik) olarak kullanılmamalıdır.

BRICANYL® Ekspektoran Şurup'u aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

• BRICANYL® (terbütalin), guaifenesin veya başka herhangi bir ilaca karşı beklenmeyen bir reaksiyonla karşılaştınızsa doktorunuza söyleyiniz.

• Bazı durumlarda BRICANYL® Ekspektoran Şurup kullanımı özel dikkat gerektirir. Bu nedenle, başka sağlık sorunlarınız, özellikle hamile iseniz ve hamilelik ile ilgili problemleriniz varsa, kalp rahatsızlığı geçmişiniz, düzensiz kalp ritmi, göğüs ağrısı, şeker hastalığı (diyabet) veya tiroid bezinin aşırı çalışması (hipertiroidizm) varsa, bunlar hakkında doktorunuzu her zaman bilgilendiriniz.

• Hamileyseniz veya hamileliğiniz ile ilgili problemleriniz varsa

• Doktorunuza kullanmakta olduğunuz tüm ilaçlar hakkında, reçetesiz olarak aldıklarınız da dahil, her zaman bilgi vermelisiniz. Ayrıca bakınız "Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı".

• BRICANYL® Ekspektoran Şurup size sadece mevcut durumunuz için reçete edilmiştir. Doktorunuz tavsiye etmedikçe, başka problemleriniz için kullanmayınız. İlacı hiçbir zaman başka birine vermeyiniz.

• 2 yaşın altındaki çocuklarda zorunlu tıbbi gerekçe olmadan kullanılmamalıdır.

• Kalp kası kalınlaşmasına bağlı kalp büyümesi olan hastalarda kullanılmamalıdır.

• Porfiri (bir çeşit kan hastalığı) hastalarında kullanımı güvenli değildir.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

Hamilelik

îlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

2

BRICANYL® Ekspektoran Şurup ile tedaviye başlamadan önce, doktorunuzu hamile olduğunuz veya hamile kalmayı planladığınız konusunda bilgilendiriniz. Hamileyseniz, ilaç kullanımı konusunda her zaman çok dikkatli olmalısınız. BRICANYL® Ekspektoran Şurup, hamile kadınlar tarafından kullanıldığında herhangi bir zararlı etki göstermemiştir. Yine de BRICANYL® Ekspektoran Şurup kullandığınız dönemde hamile kalırsanız, mümkün olduğunca çabuk doktorunuzla temasa geçiniz. Özellikle hamileliğinizin ilk üç ayında doktorunuzun kontrolünde olmalısınız.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza danışınız.

Emzirme

îlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

BRICANYL® Ekspektoran Şurup ile tedaviye başlamadan önce, doktorunuza emzirmekte olduğunuzu söyleyiniz. Emzirme durumunda, ilaç kullanımı konusunda her zaman çok dikkatli olmalısınız. BRICANYL® Ekspektoran Şurup, emzirmekte olan kadınlar tarafından kullanıldığında herhangi bir zararlı etki göstermemiştir.

Araç ve makine kullanımı

BRICANYL® Ekspektoran Şurup araç ve makine kullanımını etkilemesi beklenmez.

®

BRICANYL Ekspektoran Şurup' un içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tahammülsüzlüğünüz olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

Bu tıbbi ürün az miktarda -her 5 ml'lik dozda 100 mg dan daha az - etanol (alkol) içerir.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

Beta blokör olarak isimlendirilen ilaçlar (yüksek tansiyon, kalp için kullanılan bazı ilaçlar ve bazı göz damlaları) BRICANYL® ile eş zamanlı olarak kullanıldığında, BRICANYL®'in etkisini azaltabilir veya bloke edebilirler. BRICANYL® ile eş zamanlı kullanılan bazı belli ilaçların kan seviyesindeki tuz dengesine de etkileri olabilir (düşük potasyum seviyeleri). Genellikle bu önemsizdir, ancak bazı durumlarda kalp ritmi üzerinde etkisi olabilir. BRICANYL, adrenerjik ilaç (sempatik sinir sisteminin yaptığına benzer etkiler meydana getiren ilaçlar) kullanan hastalarda dikkatle kullanılmalıdır. BRICANYL'in çeşitli formları art arda uygulanmamalıdır.

Özellikle, aşağıdaki ilaçlardan birini kullanıyorsanız, doktorunuz veya eczacınıza bilgi veriniz:

• Steroid içeren ilaçlar (prednizolon gibi)

• Ksantin ilaçları (teofilin veya aminofilin gibi)

• Beta-bloker ilaçları (atenolol veya propranolol gibi), göz damlalarını içeren (timolol gibi)

• Diüretik olarak bilinen idrar arttırıcı ilaçlar (furosemid gibi)

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

3

Astım Astım
Astımlı kişilerin akciğerlerindeki hava boruları (bronşlar) hassastır. Bu kişiler belirli tetikleyici faktörlere maruz kaldıklarında, hava boruları nefes almalarını güçleştirecek şekilde daralır.
Rahim Boyu ( Serviks ) Kanseri Rahim Boyu ( Serviks ) Kanseri
Rahim boynu (serviks) kanseri 35 yaş altı kadınlarda görülen vakalarda meme kanserinden sonra ikinci sırayı alır.Serviks kanserinin gelişmesi yıllarca sürebilir.