VENTOLIN inhaler 100 mcg 200 doz Endikasyonları

Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.Ş | Güncelleme :6 Aralık  2019

Selektif bir beta-2 agonisti olan salbutamolün etkisi çabuk başladığından özellikle hafif astım tedavi ve profilaksisi ve orta ve şiddetli astım akut alevlenmelerinin tedavisi için uygundur.

Bronkodilatörler şiddetli ve kararsız astımda tek ve esas tedavi olarak düşünülmemelidir. Ölümler olabileceğinden şiddetli astımda düzenli tıbbi kontroller gerekir. Devamlı semptomları ve sık alevlenmeleri olan, sınırlı fiziksel kapasiteli, PEF değerleri başlangıçta (baseline’da) beklenen değerlerin %60'ı olan ve %30’dan daha fazla değişkenlik gösteren şiddetli astımlılar bronkodilatör tedavisini takiben normale dönemezler. Bu hastalar yüksek doz inhale (ör. > 1mg/gün beklometazon dipropiyonat) veya oral kortikosteroid tedavisi gerektirirler. Bu primer temel kortikosteroid tedavisi ile birlikte Ventolin inhaler (salbutamol) şiddetli astımlılardaki akut alevlenmeler için başlıca rahatlatıcı (rescue) tedaviyi sağlar. Bu rahatlatıcı tedaviye hemen veya tam olarak cevap alınamaması acilen doktora danışılması ve tedaviye geçilmesi için bir işarettir.

Ventolin inhaler (salbutamol)

-Astım, kronik bronşit ve amfizemden ötürü oluşan reversibl havayolu tıkanmasında çabuk başlayan etkisiyle (etkisi 5 dakika içinde başlar) kısa süreli (4 saat) bronkodilatasyon sağlar.

-Astmatik semptomların giderilmesinde ve önlenmesinde uzun-süreli tedavi için de uygundur.  

-Ventolin inhaler (salbutamol) semptomlar oluştuğunda rahatlamak için ve hasta tarafından bilinen, astım krizinin ortaya çıkmasına neden olabilecek koşullarda (ör. egzersiz öncesi veya kaçınılması mümkün olmayan, alerjene maruz kalma durumlarında) semptomları önleyici olarak kullanılabilir.

-Ventolin inhaler (salbutamol) özellikle hafif, orta ve şiddetli astımda hemen rahatlatıcı ilaç olarak kullanılır; ancak salbutamole güvenilerek düzenli inhale kortikosteroid tedavisine başlanılması ve tedaviye devam edilmesi geciktirilmemelidir.

Astım Astım
Astımlı kişilerin akciğerlerindeki hava boruları (bronşlar) hassastır. Bu kişiler belirli tetikleyici faktörlere maruz kaldıklarında, hava boruları nefes almalarını güçleştirecek şekilde daralır.
Depresyonu Anlamak Depresyonu Anlamak
Depresyon farklı kişileri farklı biçimlerde etkiler. Duygusal veya fiziksel olmak üzere geniş alanda belirtilere sebep olabilir.Depresyona neler sebep olur?

İLAÇ BİLGİLERİİlaç Bilgileri

Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.Ş
Geri Ödeme KoduA08326
Satış Fiyatı11.93 TL [ 6 Aralık 2019 ]
Önceki Satış Fiyatı11.93 TL [ 29 Kasım 2019 ]
Original / JenerikJenerik İlaç
Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu8699522521456
Etkin Madde Salbutamol
ATC Kodu R03AC02
Solunum Sistemi > Adrenerjikler (İnhalan) > Salbutamolİnhalant (çekilerek alınan)
İthal ve Beşeri bir ilaçdır. 

İLAÇ EŞDEĞERLERİ

Eşdeğer İlaç Adı Barkodu İlaç Fiyatı
BRECUR 8697929521659
RONKOTOL 8699844521042 17.26TL
SALBULİN 8699617520111
Diğer Eşdeğer İlaçlar