Abdi İbrahim İlaç İlaçları › COLDAWAY PLUS şurup 100 ml › Kullanma Talimatı

COLDAWAY PLUS şurup 100 ml Kullanma Talimatı

Ibuprofen + Psedoefedrin Hcl + Klorfeniramin Maleat }

Solunum Sistemi > Diğer Soğuk Algınlığı Kombinasyonları Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş. | Güncelleme : 27 October  2020

COLDAWAY PLÜS şurup Ağız yolu ile kullanılır.

Etken Madde

Her bir 5 ml (1 ölçek) şurup 100 mg ibuprofen, 15 mg psödoefedrin hidrokloriir ve 1 mg klorfeniramin maleat içerir.

Yardımcı maddeler

Hidroksietilselüloz 4000 cp, şeker, sukraloz, maltitol likit, sodyum hidroksit, sodyum hidrojen karbonat, çilek krem aroması (L-072442), tutti frutti aroması (L-129955), FDC red no: 40 (E129), sitrik asit monohidrat ve saf su.

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu KULLANMA TALİMATINI dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

• Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

• Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.

• Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.

• Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.

Bu Kullanma Talimatında:

1. COLDAWAY PLUS nedir ve ne için kullanılır?

2. COLDAWAY PLUS’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

3. COLDAWAY PLUS nasıl kullanılır?

4. Olası yan etkiler nelerdir?

5. COLDAWAY PLUS’in saklanması

Başlıkları yer almaktadır.


2.COLDAWAY PLUS nedir ve ne için kullanılır?

COLDAVVAY PLUS 100 ml’lik bal renkli cam şişede, 5 ml’sinde 100 mg ibuprofen, 15 mg psödoefedrin hidrokloriir ve 1 mg klorfeniramin maleat içeren ve 1.25, 2.5 ve 5 ml’ye işaretli kaşık ölçekle beraber sunulan kırmızı renkli şuruptur.

Klorfeniramin vücutta doğal histaminin etkisini azaltan antihistaminik bir ajandır. Histamin hapşırık, kaşıntı, gözlerde sulanma ve burnun akmasına neden olur. İbuprofen, non steroid antiinflamatuar ilaç grubundandır. İbuprofen vücutta ağrı ve inflamasyona sebep olan prostaglandin adı verilen molekülleri azaltır. Psödoefedrin nazal pasajlardaki kan damarlarını büzen dekonjestan bir maddedir. Genişleyen kan damarları burun tıkanıklığına sebep olur.


2.COLDAWAY PLUS kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

COLDAWAY PLUS'i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

Eğer,

  • İbuprofen, psödoefedrin, klorfeniramin, ilacın diğer bileşenlerine veya diğer adrenerjik ilaçlara karşı alerjiniz varsa,
  • Hamileliğin son üç ayında iseniz,
  • Şiddetli karaciğer hastalığınız varsa,
  • Şiddetli böbrek yetmezliği hastalığınız varsa,
  • 6 yaşın altındaki çocuklarda,
  • Koroner arter (kalbi besleyen damar) hastalığınız varsa,
  • Eğer bu ilaçları kullanıyorsanız: bazı antidepresanlar, göz veya bağırsak bozukluklarının tedavisinde kullanılan atropin, alfa ve beta blokörler içerebilen yüksek tansiyon ilaçları, kan toplanması ve astım tedavisinde kullanılan ilaçlar, iştah baskılayıcılar, duygu durum bozuklukları tedavisinde kullanılan moklobemid, migren tedavisinde kullanılan ergotamin veya metiserjit, doğum sırasında rahim kasılmalarına yardımcı olan oksitosin,
  • Monoaminooksidaz inhibitörleri adı verilen ilaçlardan kullanıyorsanız veya bu ilaçlarla gördüğünüz tedavinin kesilmesini takiben henüz 2 hafta geçmediyse,
  • Daha önceden ibuprofen, aspirin ve diğer NSAİİ’lere karşı, astım, burun iltihabı (rinit) veya kurdeşen (ürtiker) gibi alerjik reaksiyonlar gösterdiyseniz,
  • Sözü edilen bu ilaçlar nedeniyle daha önce mide-bağırsak kanaması veya delinmesi geçirdiyseniz,
  • Tekrarlayan mide-onikiparmak bağırsağı ülserleri, iltihabi bağırsak hastalıkları (ülseratif kolit, Crohn hastalığı), mide-bağırsak kanaması gibi hastalıklarınız varsa ya da daha önce tekrarlayan bir şekilde geçirdiyseniz,
  • Şiddetli kalp yetmezliğiniz varsa,
  • İbuprofen kullanırken mide-bağırsak kanaması veya yarası (ülsereasyon) oluşur ise,
  • Kanamaya eğilim artmış ise (kolay kanamaya neden olan durumlar var ise),
  • Başka bir semptomimetik ilaç (dekonjestan, iştah bastırıcı ilaç ya da amfetamin benzeri ilaç) veya beta-blokör ilaç kullanıyorsanız,
  • Ayrıca koroner arter bypass cerrahisi (kalp damarlarındaki tıkanıklığın düzeltilmesi ameliyatı) öncesi veya sonrası dönemde COLDAWAY PLUS kullanılmamalıdır.
  • COLDAWAY PLUS'i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

    Eğer;

  • Yüksek tansiyon ve kalp hastalığınız varsa,
  • Diyabet hastası iseniz,
  • Fazla çalışan tiroidiniz varsa,
  • Göz tansiyonunun artması (glokom) durumunda,
  • Feokromositoma olan hastalarda (böbreküstü bezlerinde oluşan bir tümör olup, adrenalin miktarında artışa sebep olabilmektedir.)
  • Kalp ritim bozukluğunuz varsa,
  • Prostat büyümeniz ve idrar kesesi fonksiyon bozukluğunuz varsa,
  • Daha önce size uzamış QT sendromu (kalpte ciddi ritim bozukluğu ve ani ölümlere yol açabilen bir durum) ve Torsades de Pointes tanısı (yaşamı tehdit eden düzensiz kalp ritmi) konduysa veya bu hastalıkların sizde olduğundan şüpheleniliyorsa,
  • Ağız yolu ile kullanılan kortikosteroidler, antikoagülanlar (varfor) kullanıyorsanız,
  • Seyrek olarak psödoefedrin dahil olmak üzere sempatik sistemi uyaran ilaçlarla beynin arka bölümünde iyileşebilen beyin dokusu harabiyeti [posterior geri dönüşlü ensefalopati (PRES)] ve beyin damarlarında iyileşebilen daralma [geri dönüşlü serebral vazokonstriksiyon sendromu (RCVS)] bildirilmiştir. Bildirilen semptomlar ani başlangıçlı şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma ve görme bozukluğudur. Olguların çoğu uygun tedavi ile birkaç günde düzelmiştir. PRES/RCVS belirti ve semptomları gelişmesi halinde psödoefedrin hemen kesilmelidir.
  • 60 yaş üzerindeyseniz,
  • Astım hastası iseniz, veya daha önce astım geçirdiyseniz; bronşlarda spazma yol açabilir,
  • Önceden mide-onikiparmak bağırsağı ülseri veya başka mide-bağırsak hastalıkları geçirdiyseniz; bu tablolarda alevlenme görülebilir,
  • Böbrek hastalığınız varsa; böbrek fonksiyonlarının izlenmesi gerekebilir. İbruprofen ve benzeri NSAİ ilaçları uzun süre kullanan kişilerde böbrek işlevlerinin bozulma riski, kalp yetmezliği ve karaciğer bozukluğu olanlarda, idrar söktürücü (diüretik) ve ADE inhibitörü sınıfı tansiyon ilacı alanlarda ve yaşlılarda yükselmektedir,
  • Karaciğer hastalığınız varsa,
  • Kalp rahatsızlığınız varsa ya da tansiyonu (kan basıncı) yükse ise; vücudun çeşitli bölümlerinde su tutulması ve bunun sonucunda şişmeler (ödem) görülebilir,
  • İbuprofen ve benzeri ilaçlar, özellikle yüksek dozlarda ve uzun süreyle kullanıldıklarında, kalp krizi (miyokard enfarktüsü) veya inme (felç) riskinde küçük bir artış ile ilişkili bulunmuştur. Kalp veya damar hastalıkları olan, daha önce inme geçirmiş olan veya bu gibi durumlar için risk taşıyanlarda (yüksek tansiyon, yüksek kolesterol veya şeker hastalığı olanlar ya da sigara içenlerde) tedavi doktor veya eczacı ile görüşülmelidir.
  • İbuprofen ve benzeri NSAİ ilaçlar uzun süreli (süreğen) kullanıldığında, önceden bu türlü bir hastalık geçirmemiş olsanız bile, mide-bağırsak kanalında ülserler, kanama ve delinme oluşabilmektedir. Bu türlü istenmeyen etkilerin ortaya çıkma riski, daha önce böyle bir hastalık geçirmiş olanlarda, yaşlı kişilerde, yüksek ilaç dozlarında ve tedavi süresi uzadıkça artmaktadır.
  • Vücudunuzda sebepsiz olarak morarmalar, çürümeler ortaya çıkarsa, doktorunuza başvurunuz,
  • Üşüme, titreme ve ateşin birdenbire yükselmesi, halsizlik, baş ağrısı ve kusma ya da ensenizde katılık hissi ortaya çıkarsa hemen doktorunuza başvurunuz; bir tür beyin zarı iltihabı (aseptik menenjit) belirtileri olabilir.
  • Halüsinasyonlar, huzursuzluk, uyku düzensizliği ortaya çıkarsa ilaç almayı bırakınız.
  • Epilepsi (sara) hastalığınız varsa,
  • Cildinizde kızarıklık, döküntüler belirirse, hemen doktora başvurmalısınız.
  • 5 günden daha fazla kullanmayınız.
  • Diğer NSAİ ilaçlar ile olduğu gibi, COLDAV/AY PLUS enfeksiyon belirtilerini maskeleyebilir.

    Hastalığınızın belirtilerinin rahatlamasında etkili olan en düşük dozun, en kısa süreyle kullanılması, ilacın istenmeyen etki olasılığını en aza indirecektir.

    Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

    COLDAWAY PLUS'in yiyecek ve içecek ile kullanılması

    COLDAWAY PLUS alırken alkol almayınız. Eğer günde üç kadehten fazla alkol alıyorsanız ibuprofen mide kanaması riskini arttırabilir. Portakal suyu ve kola ile birlikte kullanmayınız. COLDAYVAY PLUS’ı bu besinlerden en az bir saat önce ya da iki saat sonra alınız.

    Hamilelik

    İlacı kullanmadan önce 'doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

    Hamilelikte, özellikle hamileliğin son üç ayında COLDAYVAY PLUS kullanılması bebek için zararlı olabilir. Doktorunuz önermedikçe bu ilacı kullanmayınız.

    Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

    Emzirme

    İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

    COLDAYVAY PLUS anne sütüne geçer bu emzirilen bebek için zararlı olabilir. Eğer bebeğinizi anne sütü ile besliyorsanız doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

    Araç ve makina kullanımı

    COLDAYVAY PLUS sizin düşünce veya reaksiyonlarınıza zarar verebilecek yan etkilere sebep olabilir. Eğer araç kullanıyorsanız veya uyanık kalmanızı gerektirecek herhangi bir şey yapıyorsanız dikkatli olmanız gerekir.

    COLDAYVAY PLUS’ın içeriğinde bulunan yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

    İçeriğinde bulunan şeker nedeniyle, eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı intoleransınız olduğu söylenmişse bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuzla temasa geçiniz.

    Bu tıbbi ürün her 5 mİ’sinde 61.25 mg sodyum ihtiva eder. Bu durum kontrollü sodyum diyetinde olan hastalar için göz önünde bulundurulmalıdır.

    Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

    Bazı hastalarda etkileşimler bildirildiği için, COLDAYVAY PLUS tedavisinde iken, aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız dikkatli olmalısınız:

  • Aminoglikozit sınıfı antibiyotikler (örn: gentamisin, kanamisin, streptomisin)
  • Yüksek tansiyon ilaçları
  • ADE inhibitörleri, beta-blokerler ve diüretikler
  • Kolestiramin
  • Sülfonilüre
  • Mifepriston
  • CYP2C9 İnhibitörleri (Karaciğerde ilaçların etkisiz hale getirilmesinde görev yapan proteinleri durduran ilaç grubu; örn: vorikonazol, flukonazol)
  • Kan pıhtılaşmasını engelleyen ilaçlar (örn: varfarin)
  • Pıhtılaşmayı sağlayan kan pulcuklarının faaliyetini engelleyen ilaçlar (antitrombosit ajanlar, örn: aspirin dipiridamol, klopidogrel) ve depresyon için kullanılan selektif serotonin geri-alım inhibitörleri (örn: fluoksetin, fluvoksamin, paroksetin, sertralin)
  • Aspirin
  • Ginkgo biloba bitkisel özütü
  • İdrar söktürücüler (örn: furosemid)
  • Kalp yetmezliğinde kullanılan kalp glikozidleri (örn: digoksin, digitoksin)
  • Kaptopril ile birlikte kullanımında dikkatli olunmalıdır.
  • Kinolon sınıfı antibiyotikler (örn: siprofloksasin), nöbet (konvülsiyon)
  • Diğer ağrı kesiciler (COX-2 inhibitörleri dahil diğer NSAİİ’ler, örn: aspirin, naproksen, selekoksib, nimesülid)
  • Kortizon grubu ilaçlar
  • Lityum tuzları (ruhsal hastalıklarda kullanılır) ve metotreksat (romatizmal eklem hastalıklarında ve bazı kanser türlerinde kullanılan bir ilaç)
  • Mifepriston (düşük ilacı)
  • Siklosporin
  • Takrolimus
  • Tiklopidin
  • Zidovudin
  • Klasik antihistaminikler (sedatif [yatıştırıcı, sakinleştirici] etkili)
  • Fenitoin içeren epilepsi ilaçlarıyla, anksiyete (kaygı, endişe) tedavisinde veya uyku düzenleyici ilaçlarla
  • Burun tıkanıklığını giderici ilaçlar, trisiklik antidepresanlar (psikiyatrik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır), iştah kesici ilaçlar ve bazı sinir sistemi uyarıcı ilaçlar veya MAOI’ler (psikiyatrik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır), bretilyum, betanidin, guanitidin, debrizokin, metildopa ve alfa ve beta adrenerjik bloker ilaçlar gibi tansiyonu düşüren ilaçlar
  • Moklobemid
  • Kardiyak glikozidlerle (kalp yetmezliğinde kullanılır)
  • Ergot alkaloidler (ergotamin ve metiserjit; migren tedavisinde kullanılır)
  • Doğumu kolaylaştırmak için kullanılan oksitosin
  • « Trisiklik antidepresanlar (depresyon tedavisinde kullanılır)

    Eğer reçeteliya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.


    3.COLDAWAY PLUS nasıl kullanılır ?

    Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar

    Ateş tedavisi: Antipiretik etkisi yaklaşık 6-8 saat kadar devam eder. Daha yüksek dozların kullanılması bu süreyi uzatmaz. Doz miktarları aşağıdaki tabloya göre ayarlanmalıdır.

    5 günden daha fazla kullanmayınız.

    5 mg/kg Ateş < 39.2°C

    10 mg/kg Ateş >39.2°C

    YAŞ

    mg

    Ölçek

    mg

    Ölçek

    6-8 yaş

    125

    1 %

    250

    2 1/2

    9-10 yaş

    150

    1 '/2

    300

    3

    11-12 yaş

    200

    2

    400

    4

    12 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde günde 3-4 kez 1 (5 mİ) - 2 (10 mİ) ölçek kullanılır.

    Yaşlılarda kullanımı

    Uygulama yolu ve metodu

    COLDANVAY PLUS sadece ağızdan kullanım içindir.

    Ölçek kaşığı kullanılarak şurup içilir.

    Özel kullanım durumları

    Böbrek/Karaciğer yetmezliği:

    Karaciğer ve böbrek fonksiyonu bozuk olan kişilerde kullanılmamalıdır.

    Geriyatrik popülasyon:

    60 yaş üzerindeki bireylerde ibuprofene bağlı mide kanaması riski artmaktadır.

    Eğer COLDA W A Y PL US ’ın etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

    Kullanmanız gerekenden daha fazla COLDAWAY PLUS kullanırsanız

    COLDAWAY PLLS 'dan kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

    COLDAWAY PLUS'i kullanmayı unuttuysanız

    Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

    Daha sonraki normal alım saatine göre önerilen dozu yeniden almaya devam ediniz.

    COLDAWAY PLUS ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler

    HIV ve Aids HIV ve Aids  HIV, Human Immunodeficiency Virus’dür (İnsanlarda Bağışıklık Sistemini Bozan Virüsdür). Bu virüs AIDS hastalığına sebep olur.
    Yüksek Tansiyon Yüksek Tansiyon  Hipertansiyon sürekli anormal derecede yüksek olan kan basıncıdır. Tansiyon atardamarlarınızdaki kanın basıncıdır.
İnme İnme İnme, beynin hasar görmesinin sonucudur. Bu hasar, beynin bir kısmındaki ya bir kanama ya da akut kan eksikliği nedeniyle o kısmın geçici ya da kalıcı olarak işlevini yapamamasına yol açar.
Pankreas Kanseri Pankreas Kanseri Pankreas karnın alt kısmında yatay şekilde bulunan bir organdır. Sindirime yardımcı olan enzimleri ve kan şekerini yönetmeye yardımcı olan hormonları vücuda dağıtmakla görevlidir.
Asperger Sendromu Asperger Sendromu Asperger sendromu, otistik gurubun bir bölümü olan bir özürdür. Bu genelde, gurubun daha ”yüksek” tarafında yer aldığı düşünülen kişilere uygun bir tanıdır.

İLAÇ GENEL BİLGİLERİİlaç Bilgileri

Abdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
Geri Ödeme KoduA14929
Satış Fiyatı 10.12 TL [ 27 Oct 2020 ]
Önceki Satış Fiyatı 10.12 TL [ 20 Oct 2020 ]
Original / JenerikJenerik İlaç
Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu8699514570202
Etkin Madde Ibuprofen + Psedoefedrin Hcl + Klorfeniramin Maleat
ATC Kodu R05X
Birim Miktar 100+15+1
Birim Cinsi MG
Ambalaj Miktarı 100
Solunum Sistemi > Diğer Soğuk Algınlığı Kombinasyonları
Yerli ve Beşeri bir ilaçdır. 

İLAÇ FİYATLARIİlaç Fiyatları

COLDAWAY PLUS şurup 100 ml Barkodu
Tarihi İlaç Fiyatı
27 Oct 202010.12 TL
20 Oct 202010.12 TL
13 Oct 202010.12 TL
6 Oct 202010.12 TL
25 Sep 202010.12 TL
18 Sep 202010.12 TL
11 Sep 202010.12 TL
7 Sep 202010.12 TL
2020 / 2008 İlaç Fiyatları