Glaxo Smithkline İlaçları › CELSENTRI 300 mg film kaplı tablet (60 tablet) › KT › Kullanmadan Önce

CELSENTRI 300 mg film kaplı tablet (60 tablet) Kullanmadan Önce

Maravirok }

Enfeksiyona Karşı Kullanılan (Antienfektif) İlaçlar > Virüslere Karşı Direkt Etkili İlaçlar > Maraviroc Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.Ş | Güncelleme : 19 June  2020

2.CELSENTRI kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

CELSENTRI'i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

Eğer;

• İlacın içeriğindeki maraviroka, yerfıstığına, soyaya veya yardımcı maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz varsa.

CELSENTRI'i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

 • Doktorunuz, CELSENTRI’nin sizin için uygun tedavi olup olmadığına karar vermek için sizden kan örnekleri almalıdır.
 • Karaciğer sorunları olan hastalarla ilgili deneyimin kısıtlı olması nedeni ile, kronik hepatit B ve C dahil karaciğerinizle ilgili sorunlarınız var ise karaciğer fonksiyonlarınızın yakından izlenmesi gerekebilir. Eğer sizde hepatit ile ilgili belirtiler (iştah kaybı, ateş, bulantı/kusma ve/veya cildinizde ve gözlerinizde sararma), döküntü ve/veya kaşıntı gelişirse CELSENTRI almayı bırakarak, derhal doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekir.
 • Tansiyonunuz düşükse, ayağa kalktığınızda tansiyonunuz düşüyorsa ve/veya tansiyonunuzu düşürmek için herhangi bir ilaç alıyorsanız.
 • Bazı bağışıklık hücreleri üzerindeki etki şekline bağlı olarak, CELSENTRI enfeksiyon gelişme riskini artırabileceğinden, tüberküloz ve mantar enfeksiyonları görülebilir. Bununla birlikte, klinik çalışmalarda, CELSENTRI kullanımı ile ilgili olarak AIDS’e bağlı enfeksiyon oluşumunda artış olduğu kanıtlanmamıştır.
 • Özellikle belirli antibiyotikleri (klaritromisin, telitromisin), antifungal ilaçları (ketokonazol, itrakonazol) ve/veya proteaz inhibitörlerini (tipranavir/ritonavir dışında) kullanmanız durumunda, herhangi bir böbrek sorunu ile karşılaşabilirsiniz.
 • Kalp ve dolaşım sisteminizle ilgili ciddi sorunlar. Bu sorunlar ile ilgili deneyim sınırlıdır.
 • Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa, sizin için geçerliyse lütfen

  doktorunuza danışınız.

  Önemli belirtilere dikkat edin

  CELSENTRI kullanan bazı kişilerde, ciddi olabilen başka hastalıklar gelişebilir. CELSENTRI

  kullandığınız sürece, dikkat edilmesi gereken önemli belirti ve bulguları bilmeniz gerekir. Bu

  belirti ve bulgular aşağıda yer almaktadır:

 • Kombinasyon antiretroviral tedavi alan bazı hastalarda osteonekroz (kemiğin kanlanmasında bozulmaya bağlı olarak kemik dokusunda ölüm) olarak adlandırılan bir kemik hastalığı gelişebilir. Kombinasyon antiretroviral tedavi süresinin uzunluğu, kortikosteroid kullanımı, alkol tüketimi, ağır immünosüpresyon (bağışıklık sistemi baskılanması), yüksek vücut-kitle indeksi bu hastalığın gelişme riskini artırabilen diğer etkenler arasındadır. Osteonekroz belirtileri eklem katılığı, ağrı ve sızılar (özellikle kalça, diz ve omuzda) ve hareket güçlüğüdür. Bu belirtilerden her hangi birini farkederseniz doktorunuzu bilgilendirin.
 • Fırsatçı enfeksiyon (bağışıklık sisteminiz zayıfladığında oluşan bir enfeksiyon) öyküsü olan bazı AIDS hastalarında, anti-HIV tedavinin başlanmasının hemen ardından daha önce geçirdikleri enfeksiyonlarla ilgili belirti ve bulgular ortaya çıkabilir. Bu belirtilerin bağışıklık yanıtındaki düzelme sonucu, vücudun, daha önce mevcut olup açık bir belirti vermeyen enfeksiyonlarla savaşabilir duruma gelmesine bağlı olduğu düşünülmektedir.
 • HIV enfeksiyonunuzun tedavisi için ilaç kullanmaya başlamanızın ardından, fırsatçı enfeksiyonlara ek olarak, otoimmün hastalıklar da (bağışıklık sistemi sağlıklı vücut dokusuna saldırdığı zaman oluşan bir bozukluk) gelişebilir. Otoimmün hastalıklar tedavinin başlamasından aylarca sonra ortaya çıkabilirler.
 • Eğer herhangi bir enfeksiyon belirtisi ya da kaslarda güçsüzlük, el ve ayaklardan başlayan ve gövdeye doğru ilerleyen güçsüzlük, çarpıntı ve yerinde duramama gibi başka belirtiler farkederseniz, gerekli tedaviyi almak için, derhal doktorunuza danışın.

  Diğer insanları koruma

  HIV enfeksiyonu, enfeksiyonu olan bir kişi ile cinsel ilişkiye girme ya da enfekte kanın nakli ile (örneğin enjektör iğnelerinin paylaşılması ile) yayılır. Her ne kadar etkin antiretroviral tedavi ile risk azaltılmış olsa da, bu ilacı kullanırken halen başkalarına HIV bulaştırabilirsiniz. Diğer kişilere enfeksiyon bulaştırmak kaçınmak için gerekli önlemleri doktorunuza danışın.

  CELSENTRI'in yiyecek ve içecek ile kullanılması

  Yiyecek ve içeceklerle bilinen bir etkisi yoktur.

  Hamilelik

  İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Hamileyseniz veya yakın bir zamanda hamile kalmayı planlıyorsanız, CELSENTRI tedavisinin risklerini ve yararlarını öğrenmek için doktorunuza danışınız. Gebelikte CELSENTRI kullanımının güvenli olduğu kanıtlanmamıştır.

  Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Emzirme

  İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

  Anneden çocuğa HIV bulaşım önlemek için HlV-pozitif olan kadınların bebeklerini emzirmemeleri önerilmektedir.

  CELSENTRI’nin içeriğinde bulunan maddelerin anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Bu nedenle çocuğunuzu emziriyorsanız veya emzirmeyi planlıyorsanız doktorunuza danışınız.

  Araç ve makina kullanımı

  CELSENTRI’nin araç ve makine kullanımı üzerindeki etkilerine ilişkin herhangi bir çalışma yapılmamıştır. CELSENTRI, baş dönmesine yol açabilir. Baş dönmesi yaşayan hastalar, araç sürme ve makine kullanma gibi tehlikeli işlerden kaçınmalıdırlar.

  CELSENTRI'in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

  CELSENTRI, her dozunda 23 mg’dan daha az sodyum ihtiva eder; yani esasında “sodyum içermez”.

  CELSENTRI soya lesitini ihtiva eder. Yerfıstığı veya soyaya aleıjisi olan hastalarda CELSENTRI kullanılmamalıdır.

  Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

  Bazı ilaçlar CELSENTRI ile eş zamanlı alındığında, vücuttaki CELSENTRI miktarını değiştirebilir. Bu ilaçlar arasında HIV ya da hepatit C enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan başka ilaçlar (örneğin atazanavir, kobisistat, darunavir, efavirenz, etravirine, fosamprenavir, indinavir, lopinavir, nelfınavir, ritonavir, sakinavir, boseprevir, telaprevir), antibiyotikler (klaritromisin, telitromisin, rifampisin, rifabutin) ve antifungal ilaçlar (ketokonazol, itrakonazol, flukonazol) vardır.

  Kantaron otu (Hypericum perforatum) içeren ilaçların CELSENTREnin gerekli etkiyi göstermesini engelleme olasılıkları yüksektir ve CELSENTRI ile birlikte alınmamalıdırlar.

  Şizofrenlik Şizofrenlik  Şizofrenliğin psikiatrik teşhisi hakkında çok fazla anlaşmazlık vardır. Bu sayfadaki bilgiler, şizofrenliğin teşhisi, nedenleri ve tedavisi hakkındaki faklı teoriler hakkında bilgi verecektir.
  Depresyonu Anlamak Depresyonu Anlamak  Depresyon farklı kişileri farklı biçimlerde etkiler. Duygusal veya fiziksel olmak üzere geniş alanda belirtilere sebep olabilir.Depresyona neler sebep olur?
HIV ve Aids HIV ve Aids HIV, Human Immunodeficiency Virus’dür (İnsanlarda Bağışıklık Sistemini Bozan Virüsdür). Bu virüs AIDS hastalığına sebep olur.
Belsoğukluğu, Chlamydia ve Frengi Belsoğukluğu, Chlamydia ve Frengi Belsoğukluğu, bakterilerin sebep olduğu bir enfeksiyondur. Cinsel ilişki yoluyla bulaşır ve dölyatağı boynunda, idrar yollarında, anüste, makatta ve boğazda enfeksyona sebep olabilir.
Travma Sonrası Bunalımı Travma Sonrası Bunalımı Travmatik bir olay, günlük olağan olayların dışında olan ve kişiyi derinden rahatsız eden bir olaydır.Birçok olay böyle bir etki gösterebilir.

İLAÇ GENEL BİLGİLERİİlaç Bilgileri

Glaxo Smith Kline İlaçları San.Ve Tic.A.Ş
Geri Ödeme KoduA16232
Satış Fiyatı 2723.88 TL [ 19 Jun 2020 ]
Önceki Satış Fiyatı 2723.88 TL [ 15 Jun 2020 ]
Original / JenerikOriginal İlaç
Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu8699522094547
Etkin Madde Maravirok
ATC Kodu J05AX09
Birim Miktar 300
Birim Cinsi MG
Ambalaj Miktarı 60
Enfeksiyona Karşı Kullanılan (Antienfektif) İlaçlar > Virüslere Karşı Direkt Etkili İlaçlar > Maraviroc
İthal ( ref. ülke : Fransa ) ve Beşeri bir ilaçdır. 

İLAÇ FİYATLARIİlaç Fiyatları

CELSENTRI 300 mg film kaplı tablet (60 tablet) Barkodu
Tarihi İlaç Fiyatı
19 Jun 20202,723.88 TL
15 Jun 20202,723.88 TL
12 Jun 20202,723.88 TL
8 Jun 20202,723.88 TL
1 Jun 20202,723.88 TL
29 May 20202,723.88 TL
22 May 20202,723.88 TL
18 May 20202,723.88 TL
2020 / 2008 İlaç Fiyatları