KARBALEX retard 300 mg 50 tablet Kullanmadan Önce

Liba Laboratuarları A.Ş. | Güncelleme :21 Ağustos  2015

2. KARBALEX’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler KARBALEX’i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

•    Eğer Karbamazepine veya ilintili maddelere (trisiklik antidepresanlar=depresyona karşı kullanılan ilaçlann bir türü) veya yardımcı maddelere karşı aşın duyarlılığınız varsa,

•    Eğer mevcut kalp iletim bozukluklannız varsa,

•    Eğer ağır karaciğer yetmezliği veya kemik iliği anormallikleriniz varsa kullanmayınız.

•    KARBALEX tabletler 1 yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir.

KARBALEX’i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

•    Eğer kardiyovasküler hastalık, karaciğer ve/veya böbrek işlev bozukluğu, karaciğer hasarı veya göz içi tansiyonunuz (glokom) varsa doktorunuzu bu konuda bilgilendiriniz. Doktorunuz ilacı reçete etmeden önce bunu dikkate alacaktır.

•    Eğer başka hastalıklannız veya aleıjiniz varsa doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

•    Eğer hamile kalmayı planlıyorsanız, hamileyseniz veya bebeğinizi emziriyorsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

•    Kan ve karaciğer işlev testleri doktorunuzun tarif ettiği şekilde yapılmalıdır.

•    Eğer yan etki oluşursa (özellikle deri reaksiyonlan, ateş, boğaz ağnsı veya boğaz, ağız veya diğer yerlerde derin yaralar veya sanlık) hemen doktorunuza danışınız.

•    Hormonal doğum kontrol ilaçlannın etkinliği karbamazepin ile azalabilir. Bu nedenle alternatif doğum kontrol yöntemleri kullanılmalıdır.

•    Eğer bazı nadir durumlarda kalp ritmi (kalp aktivitesinin azalması), kan oluşumu (solukluk, yorgunluk, enfeksiyonlara karşı dayanıksızlık, kanama sıklığında artış şeklinde gözlenir) veya böbrek işlev bozukluğu oluşursa hemen doktorunuza danışınız.

•    Ciddi deri yan etkileri nadiren oluşabilir.

•    Karbamazepin gibi epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçlarla tedavi olan insanların küçük bir kısmı kendilerine zarar vermeyi veya öldürmeyi düşünebilirler. Eğer herhangi bir an bu düşüncelere sahip olursanız hemen doktorunuza başvurunuz.

Bu uyanlar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

KARBALEX’in yiyecek ve içecek ile kullanılması

Tedavi süresince alkol ve greyfurt suyu tüketiminden kaçınınız.

Hamilelik

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

KARBALEX gerekli olmadıkça gebelik döneminde kullanılmamalıdır, ancak KARBALEX kullanıp kullanmayacağınıza doktorunuz karar verecektir.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Karbamazepin anne sütüne geçmektedir. İlacı mı yoksa emzirmeyi mi keseceğinize doktorunuz karar verecektir.

Araç ve makine kullanımı

Bu ilacın kullanımı reaktivite ve araç kullanma kabiliyetini etkileyebilir. KARBALEX reaktiviteyi azaltır. Dolayısıyla araba kullanırken veya herhangi bir makinenin işletilmesinde dikkatli olunmalıdır!

KARBALEX’in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

KARBALEX’in içeriğinde bulunan maddelere karşı aşın bir duyarlılığınız yoksa bu maddelere bağlı olumsuz bir etki beklenmez.

KARBALEX, kamn pıhtılaşmasını önleyen (antikoagülan) ilaçların, bazı antibiyotiklerin (doksisilin gibi), düzensiz kalp atımında kullanılan bazı ilaçların (kinidin) ve ağızdan alman hormonal doğum kontrol ilaçlarının etkilerini azaltabilir.

Diğer bazı ilaçlar ve aynca greyfurt suyu, karbamazepinin kandaki konsantrasyonunu artırabilir ve bunun sonucu olarak etkisini değiştirebilir:

- Bazı antibiyotikler (örneğin eritromisin, troleandomisin, izoniazid), kalp damar hastalıklarına karşı (örneğin verapamil, diltiazem), ağrıya karşı (dekstropropoxifen), depresyona karşı (viloksazin), mide asidine karşı (simetidin) kullanılan çeşitli ilaçlar ve bazı epilepsi ilaçlan (fenitoin, pirimidon, valproik asit).

Psikiyatrik bozukluklann tedavisinde kullanılan bazı ilaçlarla (lityum) birlikte kullanımı huzursuzluk ve zihin kanşıklığına neden olabilir.

Zihinsel bozukluklara karşı kullanılan bazı ilaçlarla (MAO engelleyicileri) tedaviyi sonlandmp KARBALEX tedavisi başlanırken araya en az 2 hafta süre konmalıdır.

Santral sinir sistemi hastalanmasını artırabileceğinden Valeria, St. John’s wort (Hypericum perforatum), kava kava ve gotu kola gibi bitkisel ürünlerle birlikte kullanmaktan kaçınınız.

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Omurilik zedelenmeleri Omurilik zedelenmeleri
Omurilik zedelenmesini takip eden birkaç gün içinde, hiçkimse hasarin ne kadar olacagini tahmin edemez. Buradaki sorun, omuriligin herhangi bir zedelenmesinden hemen sonra, bir omurilik sokunun olusmasidir.
Depresyonu Anlamak Depresyonu Anlamak
Depresyon farklı kişileri farklı biçimlerde etkiler. Duygusal veya fiziksel olmak üzere geniş alanda belirtilere sebep olabilir.Depresyona neler sebep olur?

İLAÇ BİLGİLERİİlaç Bilgileri

Liba Laboratuarları A.Ş.
bbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb
Geri Ödeme KoduA04203
Satış Fiyatı10.18 TL [ 21 Ağustos 2015 ]
Önceki Satış Fiyatı9.97 TL [ 14 Ağustos 2015 ]
Original / JenerikJenerik İlaç
Reçete DurumuNormal Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu8699510030106
Etkin Madde Karbamazepin
ATC Kodu N03AF01
Sinir Sistemi > Antiepileptikler > Carbamazepin
İthal ve Beşeri bir ilaçdır. 

İLAÇ EŞDEĞERLERİ

Eşdeğer İlaç Adı Barkodu İlaç Fiyatı
KARBALEX 8699510030106 10.18TL
KARBASIF 8699506012048 5.10TL
KARBEROL 8699523010195 18.98TL
Diğer Eşdeğer İlaçlar