DUPHALAC şurup 670 mg/ml 300 ml Kullanmadan Önce

Laktuloz }

Abbott Laboratuvarları İthalat İhracat Tic. Ltd. Şti. | Güncelleme : 2 October  2015

2. DUPHALAC®'ı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler DUPHALAC®'ı aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

• Eğer içeriğindeki etkin maddeye (laktüloz) veya herhangi bir bileşenine karşı alerjikseniz (aşırı duyarlılığınız varsa) Duphalac®'ı kullanmayınız.

• Galaktozemi (galaktozu metabolize eden enzimin doğuştan eksik olması durumu) durumunda

• Barsak tıkanıklığı durumunda

DUPHALAC®'ı aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

Eğer birkaç günlük tedaviden sonra kabızlığınız düzelmemişse veya tedavi sonrasında tekrarlamışsa, doktorunuza danışmalısınız.

Eğer laktozu tolere edememe durumunuz varsa, bunu doktorunuza bildirerek ürünün içerdiği laktoz miktarının dikkate alınmasını sağlamalısınız.

Kabızlık için kullanılan normal dozlar diyabetikler için bir problem oluşturmamaktadır. Ancak karaciğer koması ve koma öncesinde kullanılan dozlar genellikle daha fazla olduğu için diyabet hastalarında bu durum dikkate alınmalıdır. Bu nedenle eğer diyabetikseniz bunu doktorunuza bildiriniz.

Laksatif preparatların çocuklarda kullanımı olağan dışı durumlarda ve ancak doktorunuzun kontrolünde olmalıdır.

Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız.

DUPHALAC®'ın yiyecek ve içeceklerle birlikte kullanılması

Duphalac® tercihen sabah kahvaltısı sırasında alınmalıdır.

Hamilelik

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Duphalac® Şurup'un hamile kadınlarda kullanımına ilişkin elde edilen veriler kısıtlı sayıdadır.

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, doğrudan veya dolaylı bir zararlı etkiyi işaret etmemektedir.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu farkederseniz hemen doktorunuza danışınız. Emzirme

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Ancak çoğu ilacın anne sütüne geçtiği bilindiğinden, emzirme döneminde kullanılması gerektiğinde dikkatli olunmalıdır.

Duphalac® Şurup'un, gebelik ve laktasyon döneminde kullanılması, eğer gerekliyse doktorunuz tarafından düşünülebilir ve mutlaka doktorunuzun kontrolünde olmalıdır.

Araç ve makine kullanımı

Duphalac®'ın araç ve makine kullanma yeteneği üzerine etkisi ihmal edilebilir düzeydedir veya hiç yoktur.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

Diğer tıbbi ürünlerle etkileşim çalışmaları yapılmamaıştır.

Laktüloz, kolon pH'sını düşürücü etkisi nedeniyle, salıverilmesi kolon pH'sına bağımlı olan ilaçların (5-aminosalisilik asit içerenler gibi) inaktivasyonuna neden olabilir. Bu ilaçlarla birlikte kullanmayınız.

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandıysanız lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Otism Hastalığı Otism Hastalığı Otisim, hayat boyu sürecek, bir kişinin iletişim yeteneğini ve diğer insanlarla olan ilişkileirni etkileyen, zamanla gelişen bir özürdür. Otistik olan çocuk ve yetişkinler, başkalarıyla anlamlı bir şekilde ilişki kurmakta zorluk çekerler. Sırt Ağrısı Sırt Ağrısı Sırt ağrısı birden bire ortaya çıkıp şiddetli (akut) olabilir veya zamanla gelişip daha uzun süreli sorunlara (kronik) neden olabilir.
Dış Gebelik Dış Gebelik
Dış gebelik, her 100 gebelikten birini etkileyen, sık görülen ve ölüme sebep olabilecek bir durumdur. Bu, döllenen yumurta, rahimin dışına yerleşirse, oluşan bir durumdur. Gebelik ilerledikçe, ağrıya ve kanamalara sebep olur.
Rahim Boyu ( Serviks ) Kanseri Rahim Boyu ( Serviks ) Kanseri
Rahim boynu (serviks) kanseri 35 yaş altı kadınlarda görülen vakalarda meme kanserinden sonra ikinci sırayı alır.Serviks kanserinin gelişmesi yıllarca sürebilir.
Aşırı Alkol Kullanımı, Alkolizm Aşırı Alkol Kullanımı, Alkolizm
Alkol bağımlılığı, alkol kullanımı ve alkol sorunları arasındaki farkı açıklamak güçtür. Örneğin, geçmişte alkol kullanmış olan bir kimsenin mutlaka alkol bağımlısı olması gerekmez.